honda vision

HONDA VISION - znovu otestováno!

6.5.2013

Redakce SP.cz

Honda Vision naší redakcí už jednou prošla a popravdě dojem udělala výborný! Proč tedy testovat jeden a ten samý model 2x? Důvodů by se našlo určitě víc, ale tím hlavním je novela zákona o silničním provozu, která umožnila řídit skútr s obsahem 125 ccm s klasickým "Béčkem". Díky ní se nám v redakci sešlo pár dotazů právě na VISIONA a protože vaše přání rádi splníme, přinášíme test na Hondu Vision podruhé.

Vision je nejlevnějším skútrem v nabídce japonské Hondy. Skútr o obsahu 108 ccm má doporučenou prodejní cenu 44.900 Kč! Kromě značky je tak hlavním tahákem právě cena. V prvním testu nazvaném "Honda Vision - s jasnou vizí" jsme chválou na něj rozhodně nešetřili a teď? Začněme pekně od začátku...

05: honda vision

Vision je na první pohled elegantní skútr na velkých a úzkých kolech, který svým designem neurazí, ale ani nenadchne. K samotnému zpracování nejde napsat křivého slova. Všechny plasty sedí a lícují, nikde nic nevrže ani neskřípe, zkrátka a dobře vše je tak, jak má být. Ono se ani není co divit. I když patří skútr k těm levnějším, je to stále Honda.

02: honda vision 03: honda vision 04: honda vision

Pakliže vám Vision zepředu připomíná o něco majestátnější a samozřejmě dražší Hondu SH, tak věřte, že se nemýlíte. Hlavní světlomet je klasicky umístěn v řídítkách. Obrysová svěla spolu s blinkry pak dominují celé přední kapotáži, která tak působí velmi elegantně.

06: honda vision 08: honda vision

Přístrojovka je velká, přehledná, ale nabízí jen základní informace, jako je rychlost, stav benzínu a kontrolky blinkrů a dálkových světel. Hodiny tu bohužel stejně jako u Hondy PCX nenajdeme.

07: honda vision 09: honda vision

Pod přístrojovkou je víceméně standardní háček, na který se díky absenci středového tunelu a rovné podlaze dá bez problémů pověsit taška s nákupem. Před každým kolenem je navíc ještě otevřený "kastlík", kam se vejdou rukavice, peněženka, mobil nebo třeba půllitrová petka s vodou.     

010: honda vision 011: honda vision 012: honda vision

Sedlo je pohodlné a po jeho otevření nabízí příjemné překvapení v podobě velkého úložného prostoru. Ten u skútru s velkými koly nebývá samozřejmostí! Pod sedlo se vejde nejen otevřená helma, ale i integrálka nebo výklopka. Spolu s helmou tam dáte i motolékárničku a ještě zbyde místo pro zámek kotoučové brzdy. Nářadí má své místo v prolisu přímo pod sedlem.

013: honda vision 014: honda vision

Ač je Vision "střízlík", tak nabízí překvapivě dost místa. I při svých tělesných proporcích (výška 185 cm, váha 95 kg) jsem se na skútr nejen vešel, ale cítil se na něm i pohodlně. Podlážka pro nohy je velká akorát a tak jsem neměl problém ani s velikostí bot 49,5!!! Pro kolena je místa víc než dost a to i v případě, že bych narostl o nějakých 10 - 15 cm navíc. 

015: honda vision 016: honda vision

Vision je skútr dvoumístný, takže jak je na tom s pohodlím spolujezdec? Sedačka nabízí dostatek místa a pohodlí i pro něj. Výklopné stupačky jsou "potažené" protiskluzovou gumou a tak noha nesjíždí, ale drží jak přibitá. Pro držení spolujezdce je uzpůsoben i zadní nosič, na který lze namontovat přídavný kufr a rozšířit už tak velké úložné prostory Visionu.

019: honda vision 020: honda vision

A jak je na tom VISION s ovladatelností na místě a v provozu? Díky své nízké hmotnosti (102 kg) je ovladatelnost na místě až neuvěřitelně snadná. Postavit skútr na hlavní stojan dokáže snad i malé dítě, no a pokud by v tom byl přece jen problém, lze použít stojan boční. V provozu je ovladatelnost stejně lehká, ne-li ještě snadnější. Díky subtilní postavě se Vision protáhne snad každou drobnou skulinkou. Kolona v podání Visionu tak prostě neexistuje!

017: honda vision 018: honda vision

O pohon se stará vzduchem chlazený čtyřdobý jednoválec o obsahu 108 ccm. Pokud si myslíte, že v rychlosti bude Vision trochu zaostávat, pak jste na omylu a nejen vy! Abych řekl pravdu, tohle jsem opravdu nečekal ani já. Po nastartování má Vision klasický, tichý a kultivovaný chod 4-taktu, který nedává ani tušit, co se v něm skrývá! Stačí jen lehce polechtat rukojeť plynu a z Visionu se rázem stává raketa a to bez pardonu! Na křižovatkách jsem si vždy vychutnával znuděné obličeje mladých týpků ve "vytuněných" kárách, kteří se pak nestačili divit. Zkrátka z křižovatky jsem vždy vyjížděl jako první a mohl vedle mě stát skútr daleko silnější kubatury, prostě neměl šanci. Maximální rychlost dle tachometru skoro atakuje hranici 100 km/h. Při měření pomocí GPS navigace jsme naměřili maximálku cca 92 km/h. O tom, že byste někde ve městě nebo na okrskách brzdili provoz, si můžete nechat leda zdát. Ve skutečnosti tomu tak rozhodně není a nebude! 

021: honda vision

Při rychlosti necelých 100 km/h jsou velmi důležité brzdy. Vision nabízí kombinaci kotouče (vepředu) a bubnu (vzadu) a to spolu s kombinovaným brzdným systémem CBS. Nástup není nijak kousavý, ale dovolím si použít výraz "takřka dokonalý", stejně jako brzdný účinek samotný. 

022: honda vision 023: honda vision

Velmi příjemně překvapí Vision i svým podvozkem. Po klasicky rozbitých českých silnicích se pohybuje s jednoduchostí jemu vlastní a přejezdy tankodromů a dalších nerovností tlumí, co to jen jde. Nerad v klasických testech, pokud to tedy není test srovnávací, porovnávám s jinými skútry, ale takové odpružení nenabízí ani náš redakční S-Wing 150, který nám naprosto nedávno přistál v garáži!

024: honda vision 025: honda vision

Aby těch pozitiv nenabízel Vision málo, je tu ještě jeden a to nikterak bezvýznamný! Sama Honda označila Vision za skútr EKONOMICKÝ a nám nezbývá než to 100% potvrdit. Dle výrobce je Vision v běžných podmínkách schopný na 1 litr paliva ujet vzdálenost až 52 km! V našem testu, kde jsme Vision opravdu nešetřili, jsme dosáhli spotřeby 2,4 l/100 km!!! Při klidném stylu jízdy se tak udávaná spotřeba jeví jako reálná. S nádrží o obsahu 5,5 l bude možné spatřit Vision u pumpy jen velmi zřídka.

Závěrem

Jediné, co mi během testování skutečně vadilo, byl déšť. Celý týden, co byl skútr naší redakci zapůjčen, bylo totiž převážně deštivo a jak známo, déšť na motorce není právě dvakrát příjemný. Na druhou stranu jsem se mohl přesvědčit o tom, že pneumatiky, ač velmi úzké, nekloužou a drží stopu i za deště! Vision nás v redakci velmi příjemně překvapil! Nejlevnější skútr v nabídce Hondy toho nabízí opravdu hodně a jedinou výtku tak mám k chybějícím hodinám. V našem prvním i druhém testu jsme Vision vychválili, ale věřte nebo ne, on si to opravdu zaslouží!

Technické informace

Typ motoru Vzduchem chlazený čtyřdobý jednoválec OHC 2v
Vrtání x zdvih 50 mm x 55 mm
Zdvihový objem 108 cm
Kompresní poměr 9,5 : 1
Max. výkon 6,2 kW/8.000 ot./min. (95/1/EC)
Max. kroutící moment 8,7 Nm/6.500 ot./min. (95/1/EC)
Spouštění motoru Elektrické
Převodovka Variátor (V-Matic)
Sekundární převod Klínový řemen
Rozměry (D x ? x V) 1.845 x 670 x 1.090 mm
Rozvor 1.255 mm
Výška sedla 755 mm
Světla výška 120 mm
Objem nádrže 5,5 litru
Pneumatiky - přední 80/90-14
Pneumatiky - zadní 90/90-14
Odpružení - přední Teleskopická vidlice s hydraulickým tlumením
Odpružení - zadní Jednotka kyvného ramene
Brzdy - přední 220 mm kotoučová (s kombinovaným brzdovým systémem)
Brzdy - zadní 130 mm bubnová (s kombinovaným brzdovým systémem)
Provozní hmotnost 102 kg

Komentáře

V diskuzi ještě není žádný komentář - buďte první!

Otevřít diskuzi

Související články

Kymco K-XCT 300 na garanční prohlídce

Kymco K-XCT 300 na garanční prohlídce

Recenze a testy

2.9.2014

Viktor Hrachovec

0

Když jsme v březnu letošního roku přebírali od zástupce společnosti MSA Petra Veruňka k ročnímu testování skútr Kymco K-XCT 300i, zavázali jsme se k nájezdu 15 000 kilometrů. První metu v podobě 5 000 km jsme pokořili začátkem srpna a 7.8.2014 jsme přistavili skútr ke garanční prohlídce do...

Více

Srovnávací test 300 - která je nejlepší?

Srovnávací test 300 - která je nejlepší?

Recenze a testy

14.5.2014

Viktor Hrachovec

0

Když jsme k ročnímu MAXI TESTU přebírali Kymco K-XCT 300i, slibovali jsme, že mu budeme dávat pořádně do těla. Když se nám pak v garáži spolu s ním sešla i nová "KAWA" a Downtown, bylo víc než jasné, že srovnávacímu testu se nevyhneme, a proč taky. Postavili jsme proti sobě 3 skútry se stejným...

Více

SYM SYMPHONY SR 125

SYM SYMPHONY SR 125

Recenze a testy

9.10.2013

Redakce SP.cz

0

Elegantní skútr na velkých kolech má ve své nabídce snad každá větší značka. Jednou z nich je i tchajwanský SYM, který se svým modelem SYMPHONY rozhodně nezůstává nikde pozadu. Ba co víc, jsou věci, v kterých nechává "konkurenci" daleko za sebou.

Více

Yamaha X-MAX 400 - první kilometry v sedle

Yamaha X-MAX 400 - první kilometry v sedle

Recenze a testy

19.8.2013

Redakce SP.cz

0

Letos v dubnu jsme vás poprvé informovali o nové a silnější Yamaze X-Max 400. Prvních několik desítek km v sedle jsme měli možnost si vyzkoušet na jubilejní 10. Skútršňůře, kde nám byl nový X-Max zapůjčen.

Více

Kymco Downtown 125i ABS

Kymco Downtown 125i ABS

Recenze a testy

1.8.2013

Karolina Slaninová

0

Na první pohled se jedná o designově velmi povedený skútr, který nezapře italský šmrnc. Především mužům pak učaruje robustní, ale sportovní vzhled, pronikavé světlomety s LED a celkově dravé vzezření.

Více

Bleskovky

Husqvarna chystá pro příští rok elektroskútr E-01

12.9.2020

Husqvarna chystá pro příští rok elektroskútr E-01Kdo nemá "elektro" jako by nebyl ... Husqvarna nejprve oznámila, že už v roce 2022 chce představit svůj první elektrický motocykl, aby vzápětí přišla s další novinkou. Elektroskútr...

Více

Muzeum historických motocyklů

8.9.2020

Muzeum historických motocyklůZáří se pomalu, ale jistě brzy přehoupne do své druhé poloviny, ale dle meterologů nás čekají v nejbližších dnech doslova tropy. Pokud se ještě nechystáte zazimovat a rádi by jste...

Více

Honda oznámila integraci technologie Android AutoTM pro modelovou řadu Gold Wing

25.8.2020

Honda oznámila integraci technologie Android AutoTM pro modelovou řadu Gold WingSpolečnost Honda s potěšením oznamuje, že u současné modelové řady Gold Wing dojde k integraci technologie Android AutoTM. Uživatelé telefonů se systémem AndroidTM budou moci...

Více

Peugeot představí inovovaný Metropolis

23.8.2020

Peugeot představí inovovaný MetropolisPeugeot by ještě letos v září měl představit inovovaný model Metropolis. Tříkolka s tímto označením se vyrábí už 7 let, přičemž poslední modernizace proběhla přesně před 3...

Více

EV-Cub neboli Super Cub v elektrické verzi

10.8.2020

EV-Cub neboli Super Cub v elektrické verziUž v roce 2015 představila Honda prototyp světového bestselleru Super CUB v elektrické verzi s označením EV-Cub. Uplynulo dlouhých 5 let a vypadá to, že EV-Cub se začne prodávat co...

Více

Starší bleskovky

Podcasty

Jindra Belšan o velkém Rusku

24.10.2019

Jindra Belšan je pamětník. To jako, že toho hodně viděl, hodně zažil a má tedy o čem vyprávět. Dnes jsme se zaměřili hlavně na jeho cesty do Ruska.

Více

Balkánské šotoliny (Kodo120)

3.12.2018

Hurá na Balkán na šotoliny. Po tom, co začal Pertla systematicky mapovat Evropské šotoliny, musí být každému jasné, že Balkán je pro většinu z nás v tomto duchu stále ještě...

Více

1000 zatáček s Kamilem Holánem (Kodo119)

21.8.2018

Isle of Man, Hořice, road racing, lety, pády, ale hlavně obrovská radost a nadšení. Kamil Holán po třech letech opět hostem Kolama dolu www.1000zkh.cz

Více

Starší podcasty

Kalendář akcí

Po

Út

St

Čt

So

Ne

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

21.

22.

23.

24.

25.

26.

27.

28.

29.

30.

Nebyly nalezeny žádné nadcházející události

Přidat novou akci

Partneři

CAFE-RACER.cz
TIPMOTO.cz
ZIVEFIRMY.cz
PARTSDEPOT.cz
BONMOTO.cz