Honda Forza 125 - 2018

HONDA FORZA 125, modelový rok 2018

10.10.2018

TZ - www.honda.cz

Sportovní/GT skútr Honda Forza 125, který stojí v čele svého segmentu, si zachovává své proporce se strmě stoupající přídí. V rámci každoročních vylepšení získal nový vzhled, elektricky nastavitelný štít, LED ukazatele směru, větší zavazadlový prostor pod sedlem, nový přístrojový panel, dvě zcela nová barevná provedení a volitelný 45litrový vrchní kufr propojený s klíčem Smart Key, který zdůrazňuje variabilitu i prémiový charakter tohoto modelu.

1. Úvod

 

Honda Forza 125 byla navržena speciálně pro náročné evropské zákazníky, kteří od svého stroje požadují ve všech ohledech maximum – stylovost, atraktivitu, výkony i výbavu. Již při svém představení v roce 2015 všechna tato očekávání překročila a od té doby se na základě zpětné vazby od zákazníků neustále vyvíjí. Dosud se tohoto modelu prodalo více než 30 000 kusů.

 

Již od samého počátku trefil model Forza 125 do černého svou obratností při jízdě v městském provozu (díky kompaktním rozměrům) a bezkonkurenčními schopnostmi pro dojíždění na větší vzdálenosti díky výkonnému motoru, ochraně před větrem a komfortu. Stroj v sobě spojuje komfort ‘GT’ (Grand Touring) skútru se sportovní orientací a ovladatelností. K tomu přidává spoustu odkládacích schránek, řadu prémiových detailů a v neposlední řadě inovace a vysokou kvalitu charakteristické pro značku Honda.

 

Ani přes svou exkluzivitu a agilitu, jež jsou základem jejího mimořádného úspěchu, nezůstává Forza 125 stát na místě: intenzivní vývoj pokračuje i nadále a pro rok 2018 byl tento model zcela přepracován, získal nové svěží linie a několik významných vylepšení zaměřených na jezdce.

 

 

2. Informace o modelu

 

Hlavní suroviny v receptu na úspěch modelu Forza 125 pro rok 2018 zůstaly nezměněny: 4ventilový motor, jenž v sobě spojuje špičkový výkon v dané třídě s dojezdem 490 km na jednu nádrž a systémem Idling Stop; lehký podvozek, který nabízí rovnováhu mezi stabilitou ve vysokých rychlostech a manévrovatelností v městském provozu; a bohatá výbava zahrnující LED světla, inteligentní klíč Smart Key, schránku pro uložení dvou přileb, či komfortní jízdu ve dvou. Zavazadlový prostor pod sedlem větší o 5,5 l.

 

K tomuto osvědčenému složení však přibyly významné novinky. Výbava a specifikace byly povýšeny na novou úroveň: nový, plynule elektricky nastavitelný štít nabízí podle potřeby perfektní ochranu proti větru či naopak nerušený výhled vpřed, zatímco inovované analogové přístroje jsou doplněny o nový displej poskytující ještě více informací. Přední i zadní ukazatele směru jsou nyní z LED diod, zatímco inteligentní klíč Smart Key nově umožňuje ovládání volitelného 45litrového vrchního kufru.

 

 

 

A v neposlední řadě je zde nová úroveň vyspělosti estetického vzhledu modelu Forza.   Stroj, který byl původně navržen designérem odpovědným za výrazný NM4 Vultus, si zachovává výrazné a atraktivní linie, nově však nabízí modernější, o něco hladší a vyspělejší půvab.

 

 

 

3. Hlavní vlastnosti

 

3.1 Výbava a vzhled

 

·         Elektricky nastavitelný štít ovládaný z levé rukojeti

·         Inovovaný přístrojový panel tvořený kombinací analogových a digitálních přístrojů

·         Přední a zadní LED světla jsou nově doplněna o LED ukazatele směru

·         Inteligentní klíč Smart Key nyní ovládá volitelný 45litrový vrchní kufr

·         Inovované designové linie ještě více zdůrazňují prémiový charakter

 

Inovované linie modelu Forza 125 postupují směrem vzad od nového elektricky ovládaného štítu, jenž lze plynule posouvat v rozmezí 140 mm. Štít byl navržen s důrazem na maximální ochranu proti větru (tím, že odvádí proud vzduchu nad hlavu a do stran kolem hlavy jezdce) a zároveň snižuje aerodynamický hluk. Stabilita a komfort při vyšších rychlostech – a při jízdách na delší vzdálenosti – může být kdykoli zaměněna za pocit větší volnosti se štítem v dolní poloze. Stačí jednoduše stisknout tlačítko na levé rukojeti a posunout štít do jakékoliv polohy ve 140mm rozmezí. 

 

Šířka řídítek zůstává 754 mm a zrcátka jsou opět ve výšce 1125 mm. Díky těmto rozměrům se stroj dokáže protáhnout městskými ulicemi plnými aut – právě to bylo jedno z vylepšení modelu Forza 125 již v roce 2017, kdy zvýšením polohy zrcátek odpadlo riziko kolize se zrcátky automobilů. Sedlo zůstalo ve výšce 780 mm; nabízí dostatek místa pro dvě osoby a díky poloze s nohama uvnitř stroje je jezdec ve větším bezpečí. Přední a zadní ukazatele směru jsou nově z LED diod, stejně jako zadní i přední světlo.

 

Do schránky pod sedlem lze uložit dvě integrální přilby – podsedlový prostor zvětšen z 48L na 53,5L! Schránku je také možné přepažit a do jedné části uložit přilbu, zatímco druhá část poslouží pro uložení vybavení do deště, které má formát balíčků o velikosti listu A4. Schránka umístěná v levé přední části kapotáže je uzamykatelná a její vnitřní prostor si může jezdec uspořádat podle svých požadavků, například pro uložení telefonu nebo láhve s vodou. V tomto prostoru se také nachází 12V (1A) zásuvka.

 

Inteligentní klíč Smart Key u modelu Forza 125 dokáže kromě standardního ovládání zapalování a schránky pod sedlem také zamykat a odemykat volitelný 45litrový vrchní kufr, což je mezi skútry Honda prvenství. S inteligentním klíčem v kapse jezdce se kufr automaticky zamkne poté, co jezdec od stroje odejde. Je možné ho zamknout také přímo klíčem. Tlačítko pro otevírání kufru se nachází na jeho spodní ploše a aby byl jeho vnitřní prostor co největší, je ovládací mechanismus umístěn na zadní části stroje.

 

Revidované přístroje obsahují analogový ukazatel rychlosti a otáčkoměr, mezi nimiž se nachází digitální displej, který je schopen přepínat mezi 3 režimy (pomocí tlačítka na levé rukojeti); počítadlo kilometrů, zbývající dojezd a aktuální spotřeba paliva; denní počítadlo kilometrů, průměrná spotřeba a čas jízdy; nebo okolní teplota a informace o stavu baterie.

 

Ostré designové linie modelu Forza a výrazný moderní styl hrály významnou roli v úspěchu tohoto modelu již od jeho představení v roce 2015. Pro rok 2018 design tohoto modelu doznal zásadnějších změn. Ačkoliv ve výrazných designových liniích každý ihned pozná model Forza 125, byl každý panel revidován tak, aby stroj získal štíhlejší a vyspělejší vzhled, s kratší a zaoblenou přídí, na niž navazují měkčí linie zádě. K novému vzhledu přispívají také černé prvky na přídi, zatímco přední a boční kapotáž dodává stroji sportovnější charakter.  

 

Model Forza 125 bude k dispozici v následujících barevných provedeních:

 

Matná červená metalíza Matt Carnelian Red Metallic/černá perleťová Pearl Nightstar Black – **novinka pro rok 2018** 

Matná bílá perleťová Matt Pearl Cool White/Matná šedá metalíza Matt Cynos Grey Metallic  – **novinka pro rok 2018**

Matná stříbrná metalíza Lucent Silver Metallic/matná modrá perleťová Matt Pearl Pacific Blue  

Matná šedá metalíza Matt Cynos Grey Metallic/matná karbonová šedá metalíza Matt Carbonium Grey Metallic

Černá/matná šedá metalíza Matt Cynos Grey Metallic

 

3.2 Motor

 

·         Čtyřventilový motor disponuje technologií Honda eSP a funkcí Idling Stop

·         Výkonný a úsporný s vysokou dynamikou v celém rozmezí otáček

·         Spotřeba 2,3 l/100 km umožňuje dojezd téměř 500 km na jednu nádrž

 

Čtyřventilový, kapalinou chlazený motor SOHC v modelu Forza 125 disponuje výkonem 11 kW při 8 500 ot./min. a maximem točivého momentu 12,5 Nm při 8 250 ot./min. Vrtání a zdvih činí 52,4 x 57,9 mm a kompresní poměr dosahuje hodnoty 11,5:1.

 

Zrychlení z klidu je u modelu Forza 125 na velmi dobré úrovni (0-200 m za pouhých 13,4 s) a díky vysokému výkonu ve středních otáčkách se zlepšila dynamická akcelerace při typických městských rychlostech mezi 40 a 60 km/h. Stroj bez problému udrží rychlost kolem 90 km/h a maximální rychlost dosahuje 108 km/h.

 

Celý motor byl zkonstruován s využitím technologií pro snížení tření eSP vyvinutých společností Honda; k nízké spotřebě paliva přispívá mimo jiné i důmyslné prostorové uspořádání jednotlivých položek, jako je olejové čerpadlo (jež je zabudováno do klikového hřídele). Kompaktní spalovací komora a systém elektronického vstřikování paliva PGM-FI – jenž je spojen se 4,7litrovou vzduchovou komorou a 28mm sacím potrubím – optimalizují spalování a účinnost chlazení. 

 

Posunutý válec snižuje tření způsobené kontaktem mezi pístem a stěnou válce, čímž přispívá k efektivnímu přenosu energie spalovacího procesu na klikový hřídel. „Zubatá“ litinová vložka s drobnými povrchovými výstupky eliminuje případné deformace a změny průměru vrtání válce. Toto řešení snižuje napětí v pístních kroužcích, čímž dochází ke zmenšení tření.

 

Kompaktní chladič s vysokou účinností, který je integrován do vnější pravé strany klikové skříně, využívá malý a lehký ventilátor, jenž zmenšuje ztráty třením a snižuje aerodynamický odpor. Valivý odpor uvnitř převodového ústrojí klesl díky použití tří hlavních ložisek s nízkým třením, která jsou konstruována tak, aby zvládala zátěž přenášenou na každé z nich. Hnací řemenice má žebrovitou konstrukci, jež snižuje aerodynamický odpor, zatímco poháněná řemenice omezuje tlak na hnací řemen, čímž se snižují přenosové ztráty.

 

Elektronicky řízený bezkartáčový startér je integrován přímo na konec klikového hřídele a slouží jako startér i jako alternátor. Vzhledem k tomu, že motor roztáčí přímo, odpadá veškerý hluk daný zapojením převodů či ozubených kol.

 

Pokud skútr stojí a je stisknutá brzda, funkce Idling Stop motor po třech sekundách chodu na volnoběh automaticky vypne a po otočení rukojetí plynu znovu ihned nastartuje. Použití této funkce je velmi snadné díky alternátoru s integrovaným startérem a systému zpětného natočení, který vrací klikový hřídel zpět do polohy horní úvratě před sáním vzduchu, a díky dekompresnímu mechanismu, jenž potlačuje odpor roztáčení klikového hřídele kvůli kompresi. Systém rovněž disponuje funkcí sledování stavu baterie, jež umožní vypnutí systému s cílem předejít jejímu nadměrnému vybíjení. Motocykl je vybaven baterií YTZ8V s dlouhou životností.

 

Jedním z původních cílů u modelu Forza 125 bylo, aby průměrný uživatel musel k čerpací stanici zajíždět nanejvýš jednou týdně; dojezd 500 km na jednu nádrž je umožněn mimo jiné díky úspornému motoru se spotřebou 2,3 l/100 km (v režimu WMTC) a 11,5litrové nádrži.

 

3.3 Podvozek

 

·         Ocelový rám, 33mm teleskopická vidlice a dva tlumiče s nastavitelným předpětím

·         Nízká pohotovostní hmotnost (162 kg) přispívá k agilitě a snadné ovladatelnosti

·         Kola z hliníkové slitiny, přední a zadní kotoučová brzda s ABS

 

Trubkový ocelový rám, který je hlavní součástí podvozku modelu Forza 125, zajišťuje potřebnou tuhost a pevnost pro širokou škálu jízdních podmínek, se kterými se tento skútr může setkat. Robustní 33mm teleskopická vidlice je doplněna dvěma zadními tlumiči se pětiúrovňovým nastavením předpětí, jež jsou spojeny s jednodílným hliníkovým kyvným ramenem.

 

Nízká hmotnost modelu Forza 125, která činí pouhých 162 kg, usnadňuje ovládání stroje při rychlosti chůze i parkování. Ke stabilitě přispívá i rozvor kol, jenž činí 1 490 mm; za skvělou ovladatelnost stroj vděčí geometrii – sklonu přední vidlice 26,5° a závleku 89 mm.

 

15palcové přední kolo z hliníkové slitiny je obuto do pneumatiky o rozměru 120/70-15 56P, zatímco 14palcové zadní kolo používá pneumatiku o rozměru 140/70-14 68P, jež nabízí maximální trakci a jízdní komfort. Přední kolo je opatřeno velkým brzdovým kotoučem o průměru 256 mm, kterému sekunduje 240mm kotouč na zadním kole. Pro lepší kontrolu při brzdění na kluzkém povrchu je stroj vybaven dvoukanálovým systémem ABS.

 

 

4. Příslušenství

 

Pro model Forza 125 bude k dispozici široká nabídka originálního příslušenství Honda. Patří sem:

 

45litrový vrchní kufr ovládaný inteligentním klíčem

Zadní nosič (pro přímé upevnění)

Vnitřní tašky

Vyhřívané rukojeti

Alarm

5. Technické parametry

 

MOTOR
 
Typ: čtyřtaktní, čtyřventilový, kapalinou chlazený
Zdvihový objem: 125 cm3
Vrtání x zdvih: 52,4 x 57,9
Kompresní poměr: 11,5:1
Maximální výkon: 11,0 kW při 8 500 ot./min
Max. točivý moment: 12,5 Nm při 8 250 ot./min
Olejová náplň: 0,9 litru

PALIVOVÝ SYSTÉM
 
Karburace: Elektronické vstřikování paliva PGM-FI
Spotřeba paliva: 2,34 l/100 km

ELEKTRICKÁ SOUSTAVA
 
Startování: Elektrické
Baterie: 12V - 7A

HNACÍ ÚSTROJÍ
 
Typ spojky: Automatická odstředivá suchá spojka
Typ převodovky: V-Matic

RÁM
 
Typ: Rám z ocelových trubek

PODVOZEK
 
Rozměry (D x Š x V): 2 140 x 755 x 1 470 mm
Rozvor kol: 1 490mm
Úhel přední vidlice: 26,5°
Závlek: 89 mm
Výška sedla: 780 mm
Světlá výška: 145 mm
Poloměr otáčení: 2,3 m
Pohotovostní hmotnost: 162 kg

ZAVĚŠENÍ KOL
 
Typ vpředu: 33mm teleskopické
Typ vzadu: Dva tlumiče

KOLA
 
Typ vpředu: Litá, hliníková  
Typ vzadu: Litá, hliníková  
Pneumatika vpředu: 120/70-15 56P
Pneumatika vzadu: 140/70-14 68P

BRZDY
 
Typ vpředu: Jeden 256mm kotouč
Typ vzadu: Jeden 240mm kotouč

SVĚTLA
 
Světlomet: LED
Zadní světlo: LED

Komentáře

V diskuzi ještě není žádný komentář - buďte první!

Otevřít diskuzi

Související články

HONDA FORZA 125, modelový rok 2021

HONDA FORZA 125, modelový rok 2021

Představujeme

20.10.2020

TZ - www.honda.cz

0

Forza 125, jakožto prémiový sportovní/GT skútr značky Honda, si drží své místo v záři reflektorů díky kosmetickým vylepšením, které mu přidávají na prémiovém vzhledu a dále zlepšují jeho aerodynamiku. Elektricky ovládaný štít má o 40 mm větší rozsah nastavení, praktickou novinkou je USB...

Více

HONDA SH125i modelový rok 2020

HONDA SH125i modelový rok 2020

Představujeme

8.11.2019

TZ - www.honda.cz

0

Jeden z nejoblíbenějších skútrů v Evropě – a jednička na trhu v roce 2018 s téměř 19 000 prodanými kusy – vstupuje do roku 2020 jako prakticky nový stroj. Elegantní přepracovaná kapotáž a modifikovaný rám nabízejí o více než 50 % více odkládacího prostoru; revidovaná geometrie přináší vyšší...

Více

KYMCO New People S 125i ABS : Nov ý člen oblíbené rodiny

KYMCO New People S 125i ABS : Nov ý člen oblíbené rodiny

Představujeme

15.10.2018

TZ - www.kymco.cz

0

Již více než dvě desetiletí brázdí silnice několika kontinentů vozidla modelové řady People, která obsahuje vozidla od 50 až do 300 ccm. A právě nyní KYMCO uvádí na trh nového člena této rodiny s označením New People S 125i ABS.

Více

HONDA SUPER CUB C125

HONDA SUPER CUB C125

Představujeme

14.10.2018

TZ - www.honda.cz

0

Super Cub – nejlépe prodávané motorové vozidlo na světě – se vrací do Evropy. Uchovává si své pověstně dostupné výkonnostní charakteristiky i unikátní nadčasový vzhled, a navíc nabízí dynamický motor s objemem 125 cm3, hladké a tiché poloautomatické řazení, nový odolný podvozek, odpružení s...

Více

KYMCO Like II 125i CBS: Nástupce oblíbeného retro modelu

KYMCO Like II 125i CBS: Nástupce oblíbeného retro modelu

Představujeme

8.10.2018

TZ - www.kymco.cz

0

Oblíbená modelová řada LIKE je v programu již od roku 2009, ale nový LIKE II nemá kromě jména se stávající verzí téměř nic společného. LIKE II 125i CBS je kompletně nově vyvinutý model po stránce techniky i designu. Jeho srdcem je nově vyvinutý vzduchem chlazený motor splňující normu EURO4 a...

Více

Bleskovky

NANOPROTECH se stěhuje

16.10.2020

NANOPROTECH se stěhujePo dvou letech nastal čas na další posun a naše dosavadní kanceláře ve skladovém areálu na Zličíně od listopadu vyměníme za útulnější zázemí rodinného domu v Přední Kopanině. Nová...

Více

Suzuki vybavilo své modely Access 125 a Burgman technologií Bluetooth

9.10.2020

Suzuki vybavilo své modely Access 125 a Burgman technologií BluetoothSuzuki vybavilo své dva modely skútrů (Access a Burgman) moderní technologií Bluetooth, díky které se po spárování s aplikací Suzuki Ride connect přenesete se svým skútrem do 21....

Více

Elektrické "prase" na prodej...

23.9.2020

Elektrické "prase" na prodej...Když se v roce 2014 vrátilo legendární "Prase" (rozumějte skútr ČZ typ 506) v elektro verzi, způsobilo to poprask. Nejeden vyznavač jedné stopy si chtěl skútr koupit, jenže skútr se...

Více

Husqvarna chystá pro příští rok elektroskútr E-01

12.9.2020

Husqvarna chystá pro příští rok elektroskútr E-01Kdo nemá "elektro" jako by nebyl ... Husqvarna nejprve oznámila, že už v roce 2022 chce představit svůj první elektrický motocykl, aby vzápětí přišla s další novinkou. Elektroskútr...

Více

Muzeum historických motocyklů

8.9.2020

Muzeum historických motocyklůZáří se pomalu, ale jistě brzy přehoupne do své druhé poloviny, ale dle meterologů nás čekají v nejbližších dnech doslova tropy. Pokud se ještě nechystáte zazimovat a rádi by jste...

Více

Starší bleskovky

Podcasty

Jindra Belšan o velkém Rusku

24.10.2019

Jindra Belšan je pamětník. To jako, že toho hodně viděl, hodně zažil a má tedy o čem vyprávět. Dnes jsme se zaměřili hlavně na jeho cesty do Ruska.

Více

Balkánské šotoliny (Kodo120)

3.12.2018

Hurá na Balkán na šotoliny. Po tom, co začal Pertla systematicky mapovat Evropské šotoliny, musí být každému jasné, že Balkán je pro většinu z nás v tomto duchu stále ještě...

Více

1000 zatáček s Kamilem Holánem (Kodo119)

21.8.2018

Isle of Man, Hořice, road racing, lety, pády, ale hlavně obrovská radost a nadšení. Kamil Holán po třech letech opět hostem Kolama dolu www.1000zkh.cz

Více

Starší podcasty

Kalendář akcí

Po

Út

St

Čt

So

Ne

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

21.

22.

23.

24.

25.

26.

27.

28.

29.

30.

31.

Nebyly nalezeny žádné nadcházející události

Přidat novou akci

Partneři

CAFE-RACER.cz
TIPMOTO.cz
ZIVEFIRMY.cz
PARTSDEPOT.cz
BONMOTO.cz
BE-RIDER.com