Aprilia 200 GT Scarabeo. Rande s broukem

Aprilia 200 GT Scarabeo. Rande s broukem

8.5.2010

ČMN

Což takhle dopřát si malý luxus s lehkým vánkem ve vlasech, spokojenou kočkou za zády, plujíc na něčem nepřehlédnutelném? Když zaparkuješ Scarabeo pře svým domem, i soused nemluva si přijde ze zvědavosti poklábosit.

Málokterá famílie je tak rozrostlá jako Scarabeovi, kteří čítají členy od 50kubíkového prcka až po Ramba s objemem "půl litru". Pojďme tedy zlatou střední cestou a prověřme kvality a nekvality dvoustovky, středního modelu broučí rodiny.

Pozvánka na tandem

Lehký retrostyl s oblými tvary vytváří celkově zajímavý kabát, který funguje doslova jako magnet pro oči zvědavců. Vyšší ochranný štítek a širší kapota kryjící i rukojeti jezdce z větší části ochrání před nepřízní počasí a nebohými pozůstatky nechtěně zavražděných okřídlenců. Sedlo je dokonale přizpůsobeno tvaru lidského pozadí a zkrátka v tomto ohledu nepřijde ani spolujezdec, který se může pohodlně "uhnízdit" a zapřít o měkkou opěrku umístěnou na přídavném kufru.

Zabzučme si dokola

Poměrně velká šestnáctipalcová kola z části schovaná pod mohutnými blatníky dávají tušit dobrou stabilitu stroje. Mezi nimi kdesi pod plasty buší jednoválcový čtyřdobý pohon tvořený skupinou 17 poníků. Ti když se splaší, dokáží uhánět přes 115 km/h, ale víc než dusot koní zvuk jednoválce opravdu připomíná tichý bzukot čmeláka nebo podobné neagresivní havěti. Pružinové zadní pérování dobře eliminuje následky nerovného povrchu vozovky a cestování je tak pro oba pasažéry vskutku relaxační záležitostí.

Tajemství stříbrného zámku

Přístrojová deska přehledně informuje o rychlosti, ujetých kilometrech, teplotě vody a stavu paliva a malý digitální ukazatel řidiči připomíná, jak ten čas letí. Přídavný 52litrový kufr s opěrkou není jen na pouhou okrasu. Vzhledem k tomu, že velké zadní kolo si podmanilo obvyklý ukládací prostor pod sedlem, nebylo by jaksi kam odložit náhradní přilbu nebo příruční tašku. Kufr sériově dodávaný ke skútru řeší vzniklý problém dokonale a prakticky. V podsedlovém prostoru je tak kromě jiného přístup k palivové nádrži a miniprostor pro nářadí nebo lékárničku. Samotné sedlo se odemyká trochu po italsku a tudíž pro nás neobvykle - odjištěním zámku klíčkem v zapalování. Kdo není předem informován, může se u čerpací stanice hledáním fíglu na pár minut zapotit. Malý uzamykací prostor pod přední palubou lze využít maximálně pro doklady nebo maličkosti potřebné mít snadno k dispozici.

Tři pro

Neobvyklost, pohodlnost, univerzálnost - tyto vlastnosti se u Scarabea snoubí jako léto, slunce a voda. Proplétaní městem i ukrajování kilometrů na delší cestě projde na výbornou. Kdo tíhne ke klasice, toho uspokojí obzvlášť a spolujezdci(-kyně) se na pohodlné místečko "batohu" budou rozhodně rádi(-y) vracet.

Jestliže v dospělých motorkách Aprilii převážně kritizuji, tak u skútrů je tomu přesně naopak. Scarabeo 200GT je stylově velmi čistý skútr, jehož celkový charakter nese dílčí znaky retrodesignu. Ty jsou citlivě propojeny s 16" koly.
Právě blatníky, které se nijak nesnaží skrývat na skútr nestandardně větší rozměr ráfků, tak tvoří jeden z nejvýraznějších prvků designu Scarabea. V případě toho zadního jde o velmi originální pojetí, které u žádného z konkurentů neuvidíme.
Líbí se mi i decentní barevné pojetí tohoto skútru, ke kterému se dodává i stylový kufr s opěrkou pro spolujezdce.

text: Jana
foto: Jana

Komentáře

V diskuzi ještě není žádný komentář - buďte první!

Otevřít diskuzi

Související články

Kymco K-XCT 300 na garanční prohlídce

Kymco K-XCT 300 na garanční prohlídce

Recenze a testy

2.9.2014

Viktor Hrachovec

0

Když jsme v březnu letošního roku přebírali od zástupce společnosti MSA Petra Veruňka k ročnímu testování skútr Kymco K-XCT 300i, zavázali jsme se k nájezdu 15 000 kilometrů. První metu v podobě 5 000 km jsme pokořili začátkem srpna a 7.8.2014 jsme přistavili skútr ke garanční prohlídce do...

Více

Srovnávací test 300 - která je nejlepší?

Srovnávací test 300 - která je nejlepší?

Recenze a testy

14.5.2014

Viktor Hrachovec

0

Když jsme k ročnímu MAXI TESTU přebírali Kymco K-XCT 300i, slibovali jsme, že mu budeme dávat pořádně do těla. Když se nám pak v garáži spolu s ním sešla i nová "KAWA" a Downtown, bylo víc než jasné, že srovnávacímu testu se nevyhneme, a proč taky. Postavili jsme proti sobě 3 skútry se stejným...

Více

SYM SYMPHONY SR 125

SYM SYMPHONY SR 125

Recenze a testy

9.10.2013

Redakce SP.cz

0

Elegantní skútr na velkých kolech má ve své nabídce snad každá větší značka. Jednou z nich je i tchajwanský SYM, který se svým modelem SYMPHONY rozhodně nezůstává nikde pozadu. Ba co víc, jsou věci, v kterých nechává "konkurenci" daleko za sebou.

Více

Yamaha X-MAX 400 - první kilometry v sedle

Yamaha X-MAX 400 - první kilometry v sedle

Recenze a testy

19.8.2013

Redakce SP.cz

0

Letos v dubnu jsme vás poprvé informovali o nové a silnější Yamaze X-Max 400. Prvních několik desítek km v sedle jsme měli možnost si vyzkoušet na jubilejní 10. Skútršňůře, kde nám byl nový X-Max zapůjčen.

Více

Kymco Downtown 125i ABS

Kymco Downtown 125i ABS

Recenze a testy

1.8.2013

Karolina Slaninová

0

Na první pohled se jedná o designově velmi povedený skútr, který nezapře italský šmrnc. Především mužům pak učaruje robustní, ale sportovní vzhled, pronikavé světlomety s LED a celkově dravé vzezření.

Více

Bleskovky

Registrace motocyklů za rok 2020

3.2.2021

Registrace motocyklů za rok 2020Celkově registrace nových motocyklů vzrostly vroce 2020 o 14,80% (z 18744ks na 21518ks, tj. o 2774ks).V prosinci vzrostly meziročně o 255,97%.

Více

PF2021

21.12.2020

PF2021Krásné svátky, krátkou zimu a spoustu šťastných km v roce 2021!!!

Více

Komu chybí skútr?

1.12.2020

Komu chybí skútr?Už to bude několik měsíců, kdy někdo kousek za Prahou odstavil skútr. Sice nevíme jak to je s kvalitou skútrů značky Peugeot, ale i tak nám přijde škoda nechat skútr jen tak stát....

Více

BMW představilo nový koncept elektroskútru

12.11.2020

BMW představilo nový koncept elektroskútruNěmecké BMW představilo nový koncept elektroskútru s označením CE 04. O modelu nejsou zatím žádné technické informace, ale i přesto vám přinášíme první fotografie, s kterých je...

Více

SEAT MÓ eScooter 125

6.11.2020

SEAT MÓ eScooter 125Když jsme vás loni informovali o tom, že automobilka Seat představila prototyp elektro skútru, ani nás nenapadlo, že skútr si budete moci zakoupit ještě letos! Pravda, prozatím jen...

Více

Starší bleskovky

Podcasty

Jindra Belšan o velkém Rusku

24.10.2019

Jindra Belšan je pamětník. To jako, že toho hodně viděl, hodně zažil a má tedy o čem vyprávět. Dnes jsme se zaměřili hlavně na jeho cesty do Ruska.

Více

Balkánské šotoliny (Kodo120)

3.12.2018

Hurá na Balkán na šotoliny. Po tom, co začal Pertla systematicky mapovat Evropské šotoliny, musí být každému jasné, že Balkán je pro většinu z nás v tomto duchu stále ještě...

Více

1000 zatáček s Kamilem Holánem (Kodo119)

21.8.2018

Isle of Man, Hořice, road racing, lety, pády, ale hlavně obrovská radost a nadšení. Kamil Holán po třech letech opět hostem Kolama dolu www.1000zkh.cz

Více

Starší podcasty

Kalendář akcí

Po

Út

St

Čt

So

Ne

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

21.

22.

23.

24.

25.

26.

27.

28.

Nebyly nalezeny žádné nadcházející události

Přidat novou akci

Partneři

CAFE-RACER.cz
TIPMOTO.cz
ZIVEFIRMY.cz
PARTSDEPOT.cz
BONMOTO.cz
BE-RIDER.com

Máte problém s odpady? Naše společnost ABC instalatéři Praha nabízí odborné strojní čištění odpadů včetně revize kanalizace kamerou. Montované rodinné domy a dřevostavby na klíč za rozumnou cenu. Široký sortiment společnosti Omnipuls: střešní nosiče a boxy Thule, Hakr, Jetbag, sněhové řetězy.