Mezinárodní přebor České republiky skútrů, MiniGP a Mini Moto 6. závod, Vysoké Mýto, 15. - 16. 9. 2012

Mezinárodní přebor České republiky skútrů, MiniGP a Mini Moto 6. závod, Vysoké Mýto, 15. - 16. 9. 2012

24.9.2012

L. Záruba

Finále byla hra nervů Poslední závod sezóny 2012 republikového přeboru skútrů, MiniGP a Mini Moto, sezóny, ve které po několikaleté přestávce opět našlo útočiště i vrcholové závodění minibiků, se jel o víkendu 15. - 16. 9. 2012 ve Vysokém Mýtě. Někdo přijížděl do Mýta v klidu s vědomím dostatečného bodového náskoku, jiným zase hrály nervy skočnou.

Už při příjezdu na tento oblíbený východočeský okruh ale bylo vidět, že je tu něco jinak. Nově. Pryč byly staré dřevěné obludoboudy s reklamní obytnou buňkou na střeše jedné z nich a na jejich místě vyrostly zcela nové objekty pro vedení závodu, technické komisaře a další. Nový je i asfaltový koberec v depu a přes trať v blízkosti první zatáčky vede nová pěší lávka, aby se diváci mohli bezpečně dostat na okruh i při závodu. To všechno sice stálo bratru nějakých šest mega, ale rozhodně to okruhu prospělo a tak dáváme palec nahoru.

012 013

Jasně, že důvodem změn nebyly motorky, ale vrcholné podniky motokár. A skútry vlastně ani nejsou motorky, může si někdo říct. Pokud se ale náhodou na závody skútrů díváte spatra, tak poslouchejte. Pavel Gellner starší právě nedávno měřil velice přesným akcelerometrem AIM EVO4 s tříosým g-senzorem na závodech Superstocků v Maďarsku hodnoty zrychlení a zbrzdění závodních šestistovek. A zjistil velmi zajímavé věci. Když upevnil čidlo akcelerometru na superstockovou Yamahu R6 nejmenovaného předního českého jezdce, naměřil maximální hodnotu zrychlení 0,75 G. To je velmi slušné. Pak ale dal akcelerometr na závodní skútr třídy Skútr 70, a ejhle, naměřil 1,06 G! O 40 % větší zrychlení, než u závodních šestikil! A podobně neuvěřitelné hodnoty naměřil při brzdění. Víte, že závodní skútr dosahuje úplně stejných hodnot zbrzdění jako závodní supersporty? Konkrétně je to hodnota 1,05 G. Jen pro informaci: MotoGP bolidy dosahují hodnoty 1,6 G.

011

Skútr 50 Sport + 70 + Open

Víkend třídy sedmdesátek se nesl ve znamení Martina Gudáby, mimochodem novopečeného mistra Slovenska 2012 v Openech, a Pavla Gellnera. Gudába byl v Mýtě dokonce tak rychlý, že hodnotou 49.9“ pokořil pět let odolávající traťový rekord.  

V posledním závodě sezóny 2012 téhle prestižní kategorie skútrů sice trochu na startu zaspal Pavel Gellner, ale to se zase vyrovnalo tím, že Krupička údajně i s Gudábou naopak start ulili (a byli za to penalizováni).

Od startu tedy vypálil Martin Gudába a rychle se ostatním vzdaloval. Jenže Pavel Gellner to po dvou „pouze“ druhých místech z předchozích dvou závodů už nechtěl zažít potřetí a začal Gudábu nahánět. Tři kola před cílem se mu ho podařilo udolat (ony také Gudábovi už začaly klouzat pneumatiky) a pojistil si tak letošní celkový titul. Do tohoto souboje sice ještě občas promlouval například Jirka Velikovský, ale tito tři již v pátém kole dávali zbytku startovního pole, které jakoby jezdilo svůj vlastní závod, celé kolo.  

Respekt si vysloužil „krotič těžkých vah“ Václav Kahl, pilotující obrovskou 210 kg těžkou chrámovou loď Yamaha T-Max, který s tímhle zcela sériovým výletním parníkem dokázal v neděli (při neúčasti Honzy Němce) spěchat tak, že zákrutami mýtské tratě projel nejrychleji z třídy Open. A až se naučí nepouštět omylem své soupeře na každou modrou vlajku, kterou traťáci vyvěsí někomu úplně jinému, bude výraznou postavou i vznikající nové třídy T-Max, která se připravuje na příští rok a do které jsou zváni další účastníci.

Honza Němec měl z pátku na sobotu poměrně náročnou noc, a dost možná v jejím důsledku v sobotním závodě lehnul. Kromě toho v tréninku předvedl ukázkové, snad až příliš ukázkové, wheelie a s bolavým zadkem pro změnu zalehl ještě v neděli. Odnesla to navíc ještě noha, ale ani to mu nezkazilo radost při přebírání poháru za celkově druhé místo v Openech.

015 016

Skútr 50 série

V tradičně nejnašlapanější kategorii sériových padin, které mimochodem představují pravděpodobně vůbec nejlevnější motocyklové závodění u nás, bylo o titulu rozhodnuto už předem - Lukáš Blaha přijížděl do Mýta s 90bodovým náskokem a už nemohl být překonán. Proto mu ani moc nevadilo, že při úplně všech startech (z pole-position) zaspal, a rozjížděl všechny závody jako čtvrtý. Závody sériových padin v Mýtě byly opravdu moc hezké, možná nejhezčí v celé sezóně 2012. Na čele se průběžně střídali oba bratři Blahové, Luboš Karník a Luděk Punčochář, a jezdili tak, že v druhém závodě v neděli došlo mezi nimi k „řetězové havárii“. Příliš agresivně jedoucí Luděk Punčochář to nakouřil do Tomáše Blahy, do Punčocháře to zezadu poslal Lukáš Blaha a zezadu to ještě pojistil Luboš Karník. Spadl pouze Lukáš Blaha, ale i tak ještě stihl dojet jako třetí. Nervy u některých jezdců byly ovšem na pochodu ještě i po závodě a tak se v depu děly věci, které za A/ většinou stejně nemají kýžený účinek na zastrašení konkurence, a za B/ do sportu vůbec nepatří.

006

Mini Moto Junior A + B

Příjemným překvapením kategorie Junior A se stal Lukáš Simon. V Mýtě poprvé osedlal lepší techniku, velmi dobře připravený čtyřtakt VPB týmu Vitoracing, a mohl tak naplno ukázat svůj potenciál. A nezklamal, protože celkově vyhrál a v závodě například dokázal ostatním ujet o rovinku. A že za ním neskončil jen tak někdo! Jonáš Kocourek (celkově druhý) a Ondra Vostatek (který jel jenom v neděli) jsou oba velmi rychlí piloti.

 

Mini Moto Junior Open 40 + Senior Open 40 + Senior Open 50

Celý víkend na sebe soustřeďovaly pozornost diváků hlavně souboje Vítka Bromovského (Senior Open 50) a Jirky Mrkývky (Junior Open 40). Oba jsou to vynikající piloti, oba chtějí jezdit na čele, a tak si při závodě vyměnili místo třeba i 5x. Celkovým vítězem víkendu i celkovým vítězem seriálu seniorů za rok 2012 se stal, jaké překvapení, fenomén této kategorie, Vítek Bromovský. V sobotu sice dojel po vlažném startu (po prvním kole až šestý) ještě jako druhý, ale v neděli už to byla Vítkova „klasika“ - 2x prvenství.

První nedělní závod se musel zastavit kvůli hromadnému pádu a následoval restart. O dramatické situace ale nebyla nouze ani v následující rozjížďce, kdy došlo ke kontaktu na čele mezi Vítkem Bromovským a Jiřím Mrkývkou. Jirka Mrkývka skončil v kotrmelcích a se ztrátou tří kol, ale na jeho celkové prvenství za víkend a celkové vítězství v seriálu Juniorů to nemělo vliv. Po dojetí se v depu vyskytly různé názory na to, kdo co zavinil, každá strana měla svůj vlastní názor na věc. Nechceme a ani nemůžeme být nějakými arbitry, ale přinášíme vám celou situaci pohotově zachycenou fotografem.

003

MiniGP 50

Už v pátečním tréninku se zadřela klika na Metrakitu Petra Kuchaříka a pro tým nastaly problémy. Muselo se nejdřív dojet do 200 km vzdálené Příbrami pro Petrovu loňskou Hondici, a potom se na ní do tří do rána šrotilo, vrtalo a montovalo, aby v sobotu byla alespoň trochu v pořádku a Petr na ní mohl jet. Ten nakonec oba sobotní závody vyhrál, což mu zajistilo dostatek bodů pro celkově druhé místo v serálu. A protože motorka byla ráda, že sobotu vůbec přežila, v neděli už Petr nenastoupil.

V neděli se ovšem na scéně ukázali jiní borci - Martin Gbelec (celkový vítěz letošního seriálu a hlavně čerstvý Mistr Evropy ve třídě Honda NSF 100 CUP, k čemuž mu srdečně gratulujeme) a Ondra Vostatek, kteří se oba sobotních závodů neúčastnili. A jak Martin, tak Ondra předváděli jako obvykle úžasné výkony, a přestože jinak byla v padesátkách hodně malá účast (na startu pouze tři borci), podívaná na tyhle dva rozhodně stála za to. 

010

MiniGP 70 Junior

Třída juniorských minidžípíček byla jednou z mála ještě otevřených tříd co do titulu. A pokud může, drama se stane. Po celou sezónu byl nejvíc našlápnutý Martin Marx, jenže už ve čtvrtém kole prvního sobotního závodu se vyskytly hned dva problémy - jeden s převodovkou a jeden s pádem. Motor se podařilo opravit až na neděli, a to ještě musel Martin jet s náhradním motorem, který nefungoval tak, jak by si Martin přál. A bylo to znát i na výsledcích: 2x třetí, z toho jednou dokonce dostal kolo. A tak se boj o titul přenesl na dvojici Kolek – Nechanický. Rozhodovaly body a ty promluvily ve prospěch druhého jmenovaného. Celkovým vítězem poháru republiky 2012 se tedy stal Pavel Nechanický.

004 007

MiniGP 80 Senior

V této třídě se v Mýtě stal vítězem velmi kvalitní jezdec Daniel Havrda, který 4x vyhrál, z toho ve dvou závodech nadělil už druhému (!) celé kolo. Celkově třetím místem ze soboty a přídělem 36 bodů si ale titul 2012 ve veteránských MiniGP pojistil Jakub Novák, který ovšem poslední rozjížďku sezony musel vynechat kvůli závadě na karburátoru. Nestartoval také Honza Němec, ale ne z důvodů výše popsaných, ale protože i on měl problémy s motorkou.

Ve druhém nedělním závodě havaroval také Tomáš Daněk. V rychlosti blízké topspeedu se mu na konci cílovky zakousla převodovka, z motorky dramaticky vyputoval, ale nakonec z pádu vyšel jen s odřeninami a modřinami.

Letošní republikový pohár malých kol byl ukázkou toho, jak se mají správné závody organizovat. Posledním závodem sezóny ale práce organizátorů nekončí - ihned po skončení seriálu se vrhli na přípravu sezóny nové a navíc pro nejmladší piloty připravili ve dnech 15., 16. a 17. listopadu „kemp pro jezdce“, soustředění v Českých Budějovicích za účasti předních českých jezdců mistrovství světa (Jakuba a Matěje Smrže, Míry Popova a Jakuba Kornfeila), při kterém začínajícím jezdcům a hlavně jejich rodičům řeknou a ukážou, jak přes zimu trénovat, jakou dodržovat životosprávu, jak se připravovat na závody a podobně.

 

Možná poslední minibikové, pardon, minimotové závody sezóny 2012 se jedou již tuto sobotu v Pardubicích - Pardubická liga.

02

Výsledky (celkově, popř. z neděle):

 

Skútr 50 série
1. Blaha Lukáš

2. Blaha Tomáš

3. Karník Luboš

 

Skútr 50
1. Krejčí Andre

2. Devátý Rostislav

3. Augusta Martin

 

Skútr 70
1. Gudába Martin

2. Pavel Gellner

3. Velikovský Jiří

 

Skútr nad 70
1. Kahl Václav

2. Němec Jan

3. Štindl Libor

 

MiniGP 50

1. Vostatek Ondřej

2. Gbelec Martin

3. Eyer Tomáš

 

MiniGP E 70 Junior

1. Kolek Michal

2. Nechanický Pavel

3. Marx Martin

 

MiniGP E 80 Senior

1. Havrda Daniel

2. Fait Stanislav

3. Koukal Ondřej

 

MiniMoto Junior A

1. Simon Lukáš

2. Kocourek Jonáš

3. Búlik Michal

 

MiniMoto Junior B

1. Svoboda Petr

2. Strnadová Markéta

3. Vít Matěj

 

MiniMoto  Junior Open 40

1. Mrkývka Jiří

2. Podzimek Jiří

3. Machů Jakub

 

MiniMoto Senior Open 40

1. Štipčák Jaroslav

2. Roháč Pavel

3. Holler Jan

 

MiniMoto Senior Open 50

1. Bromovský Vít       

2. Bican Petr

3. Veselý Pavel

Foto: Eduard Hrazdíra, Vratislav Krejčík, Ondřej Koukal

Komentáře

V diskuzi ještě není žádný komentář - buďte první!

Otevřít diskuzi

Související články

MotoGymkhana v Kolíně odstartovala sezónu

MotoGymkhana v Kolíně odstartovala sezónu

Sport a závody

8.5.2014

Martin Komrska

0

První letošní závod MotoGymkhany máme za sebou. Pojďme se podívat, jak to celé dopadlo a jak si vedly hlavně skútříky. Na trati v Kolíně se sešlo celkem 22 soutěžících a z toho 3 skútry.

Více

MotoGymkhana 2014

MotoGymkhana 2014

Sport a závody

22.4.2014

www.motoslalom.cz

0

O MotoGymkhaně (Motoslalomu) jste se na našem portálu mohli dočíst už loni. Je to sportovní disciplína, kde se soutěží bez rozdílu kategorie, věku a objemu motocyklu. Motorky, skútry, holky a kluci, všechno pohromadě. Stačí mít jen řidičák a něco na ježdění.

Více

Skútry a Motogymkhana?

Skútry a Motogymkhana?

Sport a závody

25.9.2013

Redakce SP.cz

0

O Motogymkhaně jste se už na Skútrportálu mohli něco dozvědět v jednom z předchozích článků. Letos se už odjely celkem 4 soutěže (Kolín, Žďár nad Sázavou, Soběslav, Kolín) a čeká nás zakončení letošního již třetího ročníku. Poslední závod je naplánován v sobotu 28.9. opět do Kolína na cvičiště...

Více

Mezinárodní přebor MiniGP, Mini moto, Skútr – Vysoké Mýto 7. - 8.9.2013

Mezinárodní přebor MiniGP, Mini moto, Skútr – Vysoké Mýto 7. - 8.9.2013

Sport a závody

11.9.2013

Ondřej Honzák

0

Juniorská silnice zakončila sezónu 2013 o právě uplynulém víkendu v areálu autodromu Vysoké Mýto a díky krásnému počasí a rekordnímu počtu jezdců se bylo opravdu na co koukat. Krásné souboje bylo možno opět vidět ve všech vypsaných kategoriích, od šestiletých dětí až po ostřílené závodníky na...

Více

Mezinárodní přebor MiniGP, Mini moto, Skútr – Cheb 17. - 18. 8. 2013

Mezinárodní přebor MiniGP, Mini moto, Skútr – Cheb 17. - 18. 8. 2013

Sport a závody

21.8.2013

Ondřej Honzák

0

O právě uplynulém víkendu 17. -18. 8. 2013 proběhl již pátý závod sezóny mezinárodního přeboru ČR v juniorských kategoriích MiniGP, Minimoto, Skútr v krásném areálu závodiště Kartarena Ypsilonka u Chebu. Tuto zánovní dráhu má většina závodníků v oblibě a díky optimální předpovědi na celý víkend...

Více

Bleskovky

Piaggio Group pokračuje v boji na ochranu svých produktů před padělateli

29.10.2021

Piaggio Group pokračuje v boji na ochranu svých produktů před padělateliPIAGGIO GROUP VYHRÁVÁ SOUD PRVNÍ INSTANCE O PORUŠENÍ EVROPSKÉHO PATENTU PROTI SPOLEČNOSTI PEUGEOT MOTOCYCLES V PAŘÍŽI A MILÁNĚPO NÁZVU VESPA JE UZNÁNA TAKÉ JEDINEČNOST SKÚTRU...

Více

VOGE odstartovala akci “Máš čerstvýřidičák A2?”

23.6.2021

VOGE odstartovala akci “Máš čerstvýřidičák A2?”Voge se nyní vytasilo s atraktivní akcí, kde zákaznící ušetří nemalý peníz. Při zakoupení modelu VOGE 300AC, 300R nebo 500R a předložení řidičského průkazu s vyznačením skupiny A2,...

Více

NOVÝ ELEKTRICKÝ SKÚTR PIAGGIO ONE

15.6.2021

NOVÝ ELEKTRICKÝ SKÚTR PIAGGIO ONENOVÝ ELEKTRICKÝ SKÚTR PIAGGIO ONE• PŘEDSTAVUJEME MODEL „ONE“, NOVÝ ELEKTRICKÝ SKÚTR PIAGGIO• ITALSKÝ PŮVOD A ZAMĚŘENÍ NA MLADÉ ZÁKAZNÍKY: „ONE“ JE SPOJENÍM BAREV, FANTAZIE, STYLU,...

Více

Kymco startuje cenovou akci na atraktivní modely stopětadvacítek

19.4.2021

Kymco startuje cenovou akci na atraktivní modely stopětadvacítekKymco se na startu letošní sezóny vytasilo s atraktivní akcí, kde zákaznící ušetří nemalý peníz. Od 12. dubna nabízí tento tchajwanský výrobce skvělé ceny na svoje oblíbené skútry...

Více

BMW C1 znovu na scéně?

12.4.2021

BMW C1 znovu na scéně?Kdo by neznal legendární skútr od BMW s označením C1. Skútr vybavený speciálním rámem a bezpečnostními pásy, který umožňoval jízdu bez ochranné přilby byl poprvé veřejnosti...

Více

Starší bleskovky

Podcasty

Černou Afrikou

17.6.2021

Řeknu jen tohle: jedna vtipná partička a Jihoafrická republika, Botswana, Zimbabwe, Namibie   . . . .   Tady je zmiňový DOTAZNÍK jak jsi se potkal s krizí středního věku. Nezabere...

Více

Jindra Belšan o velkém Rusku

24.10.2019

Jindra Belšan je pamětník. To jako, že toho hodně viděl, hodně zažil a má tedy o čem vyprávět. Dnes jsme se zaměřili hlavně na jeho cesty do Ruska.

Více

Balkánské šotoliny (Kodo120)

3.12.2018

Hurá na Balkán na šotoliny. Po tom, co začal Pertla systematicky mapovat Evropské šotoliny, musí být každému jasné, že Balkán je pro většinu z nás v tomto duchu stále ještě...

Více

Starší podcasty

Kalendář akcí

Po

Út

St

Čt

So

Ne

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

21.

22.

23.

24.

25.

26.

27.

28.

29.

30.

31.

Nebyly nalezeny žádné nadcházející události

Přidat novou akci

Partneři

CAFE-RACER.cz
TIPMOTO.cz
ZIVEFIRMY.cz
PARTSDEPOT.cz
BONMOTO.cz
BE-RIDER.com

Společnost Montplast se specializuje na výrobu a montáž zastřešení bazénů. Zastřešení bazénů se vyrábí ze systémových hliníkových profilů, opatřených povrchovou úpravou.