Mezinárodní přebor České republiky skútrů, MiniGP a Mini Moto 3. závod, Vysoké Mýto, 7.-8. 7. 2012

Mezinárodní přebor České republiky skútrů, MiniGP a Mini Moto 3. závod, Vysoké Mýto, 7.-8. 7. 2012

12.7.2012

L. Záruba

Rosničkáři na víkend předpovídali přeháňky, bouřky a přívalové srážky. Jenže při třetím podniku Mezinárodního přeboru České republiky skútrů, MiniGP a Mini Moto v Mýtě svítilo sluníčko, bylo teploučko, prostě nádherně. 1.120 m dlouhý okruh v pohodě zvládaly i nejmenší Mini Mota, a i když dlouhé rovinky poněkud stíraly umění jezdců a akcentovaly techniku, konkrétně topspeed, závody to byly zajímavé, bojovalo se jako o mistra světa.

Skútry

 

Skútr 50 serie

003 015

Tyto vstupní závody sériových skútrů nejsou o vysokých rychlostech. Rozdíly ve výkonech jsou tady zanedbatelné, a tak jsou tyhle závody spíše o zatáčkách, o rukou a hlavně o srdíčku. Například do první pravé po cílovce se v Mýtě vůbec nebrzdí, naopak, jede se pod plným plynem. Na rovinkách a zejména do kopce měly ovšem tyhle skútry co dělat, dobrá byla každá otáčka motoru.

Ve všech třech jízdách a tudíž i celkově vyhrálo startovní číslo 64, Lukáš Blaha, následovaný jeho bratrem Tomášem, startovní číslo 22. Třetí celkově skončil Luboš Karník.

Oba bratři Blahové měli na svých skútrech kamery a zejména ze třetího závodu mají dostatek velmi detailních záběrů jeden druhého, podle toho, jak se vzájemně střídali ve velmi těsném vedení, doslova nalepení jeden na druhého.

Možná nejzuřivější boj se ale odehrával daleko za zády všech jezdců - souboj o předposlední místo mezi startovními čísly 27 a 65.

V této třídě musela také zasahovat záchranka, když Honza Novák vyjel v druhém závodě v sedmém kole z pátého místa ze zatáčky. Nic by se bylo nestalo, kdyby to ovšem nebylo v místě, které mířilo zpět na trať. Aby tam Honza neskončil, složil stroj na trávě, a byť v relativně malé rychlosti, bylo to tak nešťastně, že to odnesly obě jeho ruce. Škoda, než takhle dopadl, říkal si, že si fakt krásně zazávodil.

008

Vysoké Mýto bylo svědkem i jednoho překvapení. Jak už to na závodech bývá, někdo je rychlejší v zatáčkách, někdo na rovinkách - třeba proto, že umí lepší výjezdy ze zatáček. Ale protože jsme v Česku, začalo se v sobotu depem nést podezření, že ne všichni mají motory odpovídající předpisům. Byl z toho protest, ale o něm viz níže. Den na to v neděli rozebíraly motory třídy Skútr 50 série. Udržet čistotu v této vstupní, na závodění nejlevnější třídě, je pro organizátory poměrně zásadní věcí, a tak neváhali a předepsali všem strojům kontrolu motorů. A tak se měřilo, kontrolovalo a zjišťovalo… a taky se divilo: rozdíly od standardního provedení se totiž opravdu našly, vlastně prošly jen dva stroje. Objem motorů byl naštěstí v pořádku, ale našly se třeba upravené kanály, jiné klikové hřídele a podobně. Protože v tomto případě nešlo o kontrolu vyvolanou protestem, nikdo tentokrát nepřišel o body, ale pokud příští kontrola u někoho nebude v pořádku, ten už podle promotérů nebude pardonován.

Jak si asi umíte představit, někdo na tuto kontrolu žehral, jiný lál, brblal či přímo remcal, někdo dokonce náramně hořekoval, že se na to může…, ale ono udržet právě tuto třídu prostou všech nepovolených úprav je opravdu důležité. Každé takové fixlování totiž poškozuje a odrazuje jiné piloty, kteří na podobné úpravy nemají a jezdí skutečnou sérii, tak jak to odpovídá řádům.

002

Skútr 50+70+Open

Prestižní třídu sedmdesátek v Mýtě opět ovládl Pavel Gellner, a to už od sobotních kvalifikací, kdy se blýskl absolutně nejrychlejším časem víkendu. Ve spojeném závodě tříd ale konkurenta našel, výborného Honzu Němce, který jel ovšem ve třídě Open s Piaggiem o objemu 180 ccm. Zajímavé bylo, že Pavel Gellner byl s jeho sedmdesátkou na rovinkách rychlejší než Honza Němec se stoosmdesátkou! V prvním závodě nechtěl Pavel riskovat tlačenici po startu, ale pak se celkem rychle prokousal až za záda vedoucího Honzy Němce, a v tomto pořadí oba dojeli až do cíle. Ve druhém závodě odstartoval Pavel lépe a výprask z první jízdy Honzovi vrátil. Honza Němec sice při pokusu o stáhnutí náskoku překonal rekord okruhu, ale čtyři kola před cílem vyjel ve vracáku mimo trať, něco opět ztratil, takže nakonec projeli cílem v pořadí Gellner - Němec.

Ve třetím závodě si vedení Honza s Pavlem opět vyměnili. V šestém kole sice Pavel Honzu udělal „na motor“ ve stoupání do kopce, ale Honza mu to o pár kol později v karuselu velmi mazácky vrátil a vedoucí místo už do konce závodu nepustil. 

Ve třídě Skútr 70 skončil jako druhý slovenský jezdec týmu Region Racing.cz Pavel Gudába. V sobotu mu nešel dobře nový motor, celou sobotu ho ladil, měnil skoro všechny díly, novému válci bylo pořád teplo, takže dojel třetí, ale v neděli už byl v obou závodech druhý. 

009

Mini Moto

Junior A + B

Ondřej Vostatek a Michal Búlik předváděli v Mýtě to nejlepší z Mini Moto závodění. Neustále na sobě, nikdo nikomu nedaroval ani milimetr, odstupy v desetinkách vteřiny, předjeli se i třikrát za závod. Je zajímavé, kolik se v těch malých človíčcích bere bojovnosti. Slovák Michal Búlik, který v Mýtě nikdy předtím nejel, dobře naladil motorku, hlavně převody. S nimi v prvních dvou závodech naopak zápolil Ondřej Vostatek. V sobotu byl Ondra tedy druhý, v neděli také, ale třetí závod už vyhrál.

Vyšší kategorie Junior B skončila stejně jako v předchozím závodě v Sosnové: první Petr Svoboda před Petrem Jadrným a Markétou Strnadovou, všichni na Blatě.

 

Junior Open 40 + Senior Open 40 + Senior Open 50

Nejvíc důvodů ke spokojenosti měl v tomto spojeném závodě Vít Bromovský, který nejen vyhrál třídu, ale navíc na stroji, který si - až na pár komponentů jako karburátor, páčky a brzdy - kompletně sám vyrobil. Jeho čtyřdobá VPB mu chodila plynem na zadní, navíc Vítek umí, takže například ve třetím závodě si dal prvního kolečkáře už v 6. kole.

016

Mini GP

Mini GP 50

MiniGP opět byly skvělé závody. Největší aplaus si v cíli vysloužil Petr Kuchařík, který se se svým dvoudobým Metrakitem i přes slabší start po skvělém souboji probojoval až na druhé místo. A tak mu možná v cíli ani nevadilo, že vítězný Martin Gbelec viděl cíl snad o polovinu kola dřív.

005

Mini GP 70+80

V této třídě vyhrála všechny tři závody ikona této třídy, Michal Prášek. Po startu většinou býval třetí, čtvrtý a klidně i pátý, ale pak společně s prvními čtyřmi juniory vždycky udělal závod. S padesátkou se do závodu přihlásil i Martin Gbelec, který jinak jezdí slabší padiny na čtyřdobé Hondě 100, a který skončil čtvrtý.

V neděli z třetího místa musel odstoupit Jiří Kadeřábek (111). Původně to vypadalo na zadřený motor, ale později se ukázalo, že ty hrozivé zvuky a zablokované zadní kolo mají příčinu jinde: v povolených a vyšroubovaných šroubech zadní rozety. Inu, lepidlo na závity je lepidlo na závity…

V posledním  závodě ze šestého místa odstoupil také Dan Havrda, start. č. 100. Příčina: spadlý řetěz.

Díky výpadku dvou soupeřů dojel třetí Kuba Novák z Mladé Boleslavi, který v pátečním tréninku poznal tvrdost místního asfaltu a následně měkkost zdejší trávy.

013

Organizátor a ředitel závodu Mgr. František Špale:

„S průběhem závodu v Mýtě jsem velmi spokojený. V sobotu se sice objevily určité problémy ze strany některých jezdců, kteří si mysleli, že někteří jezdci co do úprav motoru podvádějí. Byl podán protest, který se řešil, ale zjistilo se, že všechny zkoumané motocykly vyhovovaly. Stěžovatele tedy stálo jeho podezření 5000 Kč, ale aspoň se ukázalo, že výsledky v této kategorii nejsou v porušování předpisů, ale že jsou v rukou.

Ve třídě MiniGP 50 mě příjemně překvapil Petr Kuchařík s motocyklem Metrakit, který se skvěle rozjíždí. Upozornil na sebe už v sobotu, kdy byl poprvé na bedně.

S uspokojením také sleduji stoupající úroveň závodů MiniGP 70, určitě i zásluhou Michala Práška, od kterého se ostatní kluci učí.“

 

Další závod seriálu MEZ PČR 2012 se jede 21. – 22. 07. 2012 v Písku.

 

Výsledky:

007 006

MiniGP 50

1. Gbelec Martin

2. Kuchařík Petr

3. Vostatek Ondřej

 

Skútr 50 serie

1. Blaha Lukáš

2. Blaha Tomáš

3. Karník Luboš

 

Skútr 50

1. Bergman Jakub

2. Stachura Patrik

3. Porupka Tomáš

 

Skútr 70

1. Pavel Gellner

2. Martin Gudába

3. Velikovský Jiří

 

Skútr nad 70

1. Němec Jan

 

E 70 Junior

1. Nechanický Pavel

2. Kolek Michal

3. Marx Martin

 

E 80 Senior

1. Prášek Michal

2. Novák Jakub

3. Fait Stanislav

 

MiniMoto Junior A

1. Búlik Michal

2. Vostatek Ondřej

3. Simon Lukáš

 

MiniMoto Junior B

1. Svoboda Petr

2. Jadrný Petr

3. Strnadová Markéta

 

Junior Open 40

1. Mrkývka Jiří

2. Podzimek Jiří

3. Daňhelková Dita

 

Senior Open 40

1. Kadeřábek Jiří

2. Štipčák Jaroslav

3. Roháč Pavel

 

Senior Open 50

1. Bromovský Vít       

2. Veselý Pavel

3. Cyrus Tomáš

Komentáře

V diskuzi ještě není žádný komentář - buďte první!

Otevřít diskuzi

Související články

MotoGymkhana v Kolíně odstartovala sezónu

MotoGymkhana v Kolíně odstartovala sezónu

Sport a závody

8.5.2014

Martin Komrska

0

První letošní závod MotoGymkhany máme za sebou. Pojďme se podívat, jak to celé dopadlo a jak si vedly hlavně skútříky. Na trati v Kolíně se sešlo celkem 22 soutěžících a z toho 3 skútry.

Více

MotoGymkhana 2014

MotoGymkhana 2014

Sport a závody

22.4.2014

www.motoslalom.cz

0

O MotoGymkhaně (Motoslalomu) jste se na našem portálu mohli dočíst už loni. Je to sportovní disciplína, kde se soutěží bez rozdílu kategorie, věku a objemu motocyklu. Motorky, skútry, holky a kluci, všechno pohromadě. Stačí mít jen řidičák a něco na ježdění.

Více

Skútry a Motogymkhana?

Skútry a Motogymkhana?

Sport a závody

25.9.2013

Redakce SP.cz

0

O Motogymkhaně jste se už na Skútrportálu mohli něco dozvědět v jednom z předchozích článků. Letos se už odjely celkem 4 soutěže (Kolín, Žďár nad Sázavou, Soběslav, Kolín) a čeká nás zakončení letošního již třetího ročníku. Poslední závod je naplánován v sobotu 28.9. opět do Kolína na cvičiště...

Více

Mezinárodní přebor MiniGP, Mini moto, Skútr – Vysoké Mýto 7. - 8.9.2013

Mezinárodní přebor MiniGP, Mini moto, Skútr – Vysoké Mýto 7. - 8.9.2013

Sport a závody

11.9.2013

Ondřej Honzák

0

Juniorská silnice zakončila sezónu 2013 o právě uplynulém víkendu v areálu autodromu Vysoké Mýto a díky krásnému počasí a rekordnímu počtu jezdců se bylo opravdu na co koukat. Krásné souboje bylo možno opět vidět ve všech vypsaných kategoriích, od šestiletých dětí až po ostřílené závodníky na...

Více

Mezinárodní přebor MiniGP, Mini moto, Skútr – Cheb 17. - 18. 8. 2013

Mezinárodní přebor MiniGP, Mini moto, Skútr – Cheb 17. - 18. 8. 2013

Sport a závody

21.8.2013

Ondřej Honzák

0

O právě uplynulém víkendu 17. -18. 8. 2013 proběhl již pátý závod sezóny mezinárodního přeboru ČR v juniorských kategoriích MiniGP, Minimoto, Skútr v krásném areálu závodiště Kartarena Ypsilonka u Chebu. Tuto zánovní dráhu má většina závodníků v oblibě a díky optimální předpovědi na celý víkend...

Více

Bleskovky

Piaggio Group pokračuje v boji na ochranu svých produktů před padělateli

29.10.2021

Piaggio Group pokračuje v boji na ochranu svých produktů před padělateliPIAGGIO GROUP VYHRÁVÁ SOUD PRVNÍ INSTANCE O PORUŠENÍ EVROPSKÉHO PATENTU PROTI SPOLEČNOSTI PEUGEOT MOTOCYCLES V PAŘÍŽI A MILÁNĚPO NÁZVU VESPA JE UZNÁNA TAKÉ JEDINEČNOST SKÚTRU...

Více

VOGE odstartovala akci “Máš čerstvýřidičák A2?”

23.6.2021

VOGE odstartovala akci “Máš čerstvýřidičák A2?”Voge se nyní vytasilo s atraktivní akcí, kde zákaznící ušetří nemalý peníz. Při zakoupení modelu VOGE 300AC, 300R nebo 500R a předložení řidičského průkazu s vyznačením skupiny A2,...

Více

NOVÝ ELEKTRICKÝ SKÚTR PIAGGIO ONE

15.6.2021

NOVÝ ELEKTRICKÝ SKÚTR PIAGGIO ONENOVÝ ELEKTRICKÝ SKÚTR PIAGGIO ONE• PŘEDSTAVUJEME MODEL „ONE“, NOVÝ ELEKTRICKÝ SKÚTR PIAGGIO• ITALSKÝ PŮVOD A ZAMĚŘENÍ NA MLADÉ ZÁKAZNÍKY: „ONE“ JE SPOJENÍM BAREV, FANTAZIE, STYLU,...

Více

Kymco startuje cenovou akci na atraktivní modely stopětadvacítek

19.4.2021

Kymco startuje cenovou akci na atraktivní modely stopětadvacítekKymco se na startu letošní sezóny vytasilo s atraktivní akcí, kde zákaznící ušetří nemalý peníz. Od 12. dubna nabízí tento tchajwanský výrobce skvělé ceny na svoje oblíbené skútry...

Více

BMW C1 znovu na scéně?

12.4.2021

BMW C1 znovu na scéně?Kdo by neznal legendární skútr od BMW s označením C1. Skútr vybavený speciálním rámem a bezpečnostními pásy, který umožňoval jízdu bez ochranné přilby byl poprvé veřejnosti...

Více

Starší bleskovky

Podcasty

Černou Afrikou

17.6.2021

Řeknu jen tohle: jedna vtipná partička a Jihoafrická republika, Botswana, Zimbabwe, Namibie   . . . .   Tady je zmiňový DOTAZNÍK jak jsi se potkal s krizí středního věku. Nezabere...

Více

Jindra Belšan o velkém Rusku

24.10.2019

Jindra Belšan je pamětník. To jako, že toho hodně viděl, hodně zažil a má tedy o čem vyprávět. Dnes jsme se zaměřili hlavně na jeho cesty do Ruska.

Více

Balkánské šotoliny (Kodo120)

3.12.2018

Hurá na Balkán na šotoliny. Po tom, co začal Pertla systematicky mapovat Evropské šotoliny, musí být každému jasné, že Balkán je pro většinu z nás v tomto duchu stále ještě...

Více

Starší podcasty

Kalendář akcí

Po

Út

St

Čt

So

Ne

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

21.

22.

23.

24.

25.

26.

27.

28.

29.

30.

31.

Nebyly nalezeny žádné nadcházející události

Přidat novou akci

Partneři

CAFE-RACER.cz
TIPMOTO.cz
ZIVEFIRMY.cz
PARTSDEPOT.cz
BONMOTO.cz
BE-RIDER.com

Společnost Montplast se specializuje na výrobu a montáž zastřešení bazénů. Zastřešení bazénů se vyrábí ze systémových hliníkových profilů, opatřených povrchovou úpravou.