Skútry a minibiky letos poprvé - 13.5.2012 Písek

Skútry a minibiky letos poprvé - 13.5.2012 Písek

2.6.2012

L. Záruba

O první letošní body si to skútraři a nejmladší české naděje ve třídách Mini GP a Mini Moto (minibike) rozdali v neděli na motokárové dráze v Písku - Hradišti. Předpověď počasí sice malou část závodníků odradila, ale nakonec bylo počasí výrazně lepší, než slibovala předpověď, a tak byly v Písku k vidění velmi pěkné závody.

První letošní závody skútrařů přinesly několik významných změn a naznačily, kterým směrem se bude letošní sezóna ubírat.  Předně má letos tato nejvyšší česká soutěž skútrů status Mezinárodního přeboru České republiky pod hlavičkou Federace motocyklového sportu AČR, a už první závod potvrdil její vysokou organizační úroveň. Za tou stojí Autoklub České Budějovice a pan Špale jako pořadatel kategorie Mini GP, ale společně s Vítkem Bromovským hlavně Ondřej Honzák, který ještě loni sám úspěšně závodil. Kvůli dvěma výpadkům skončil Ondřej loni celkově „pouze“ druhý, ale letos už se věnuje rozvoji tohoto závodění jen jako organizátor. Obojí prostě stíhat nejde.

003

Další významnou a osvěžující změnou bylo zařazení třídy minibiků, která se u nás jela opět po dvouleté přestávce, a sice jako třída Mini Moto. Minibiky dlouho zažívaly díky nulové podpoře doslova tristní období, ale v Písku na pro minibiky relativně velkém 1250 metrů dlouhém okruhu předvedla česká minibiková elita velmi hezké závody s napínavými souboji, a ani relativně dlouhé rovinky těmto miniaturním motorkám nevadily. Koneckonců mistrovství Evropy se jezdí právě na takovýchto okruzích. Početné startovní pole minibiků také trochu vyrovnávalo lehce prořídlé řady závodníků startujících v ostatních třídách, kterých bylo snad o třetinu méně než obvykle. Dost možná se na tom podepsala ne úplně dobrá předpověď počasí anebo fakt, že minibikeři a některé další třídy museli absolvovat jeden závod už v sobotu a na druhý čekat až do neděle, což ne všem vyhovovalo.

001

Mini GP žáci

Kategorie „řadiček“ vypadá na závodní trati hodně sexy, jsou to skutečné malé Moto GP motorky. Tato třída je jednou z těch, které jezdí jeden závod v sobotu a druhý v neděli. V obou závodech naprosto dominoval Martin Gbelec na Hondě a to přesto, že v sobotu se po prvním vyhraném závodě po projetí cílem „zastavil“ o jiného závodníka, který zůstat stát po závodě na trati, aby pozdravil diváky. Rozbil se při tom tak, že musel do nemocnice. V první chvíli to nevypadlo hezky, ale naštěstí se Martinovi nic nestalo a druhý den mohl slavit druhé i celkové vítězství. Druhý skončil po velkém boji Rakušan Kevin Sieder. Ondřej Vostatek, který naprosto dominoval v minibicích, skončil v této třídě třetí.

E 70 Junior, E 80 Senior

Na spojené třídy E 70 a 80 byl moc hezký pohled, takhle naplacato žádné jiné motorky po písecké trati nejezdily. V sedmdesátkách si zpočátku na čele nic nedarovali Martin Marx a Michal Kolek, pak se ale Martin odpoutal a dojel s náskokem 17, resp. 6 vteřin v druhém závodě. Třetí mezi sedmdesátkami v Písku skončil Pavel Nechanický, všichni tři na strojích Metrakit.

V osmdesátkách bylo po sečtení výsledků obou jízd celkové pořadí Jiří Kadeřábek, Jakub Novák a Ondřej Koukal. Jakub Novák měl ovšem celkem štěstí, že závod končil, protože ke konci této druhé jízdy výrazně zpomalil, když se z jeho stroje Minarelli začaly ozývat nepěkné šrotovací zvuky.

004

Skútr 50 serie

Ve vstupní závodní třídě skútrů nebyl k zastavení velmi čistě jedoucí Lukáš Bláha, který dal druhému v prvním 8, a ve druhém závodě 4 vteřiny. Ale o druhé až čtvrté místo se sváděly vždy velmi hezké souboje. V prvním závodě sériovek srdnatě zabojoval zejména Luděk Punčochář, který v zatáčkách doháněl to, co ztrácel na rovinkách. Ve druhém závodě to pak byl Tomáš Bláha, který byl „prvním poraženým“. 

Skútr 50

Obě rozjížďky ostrých padesátek se i přes slabší start v první jízdě staly kořistí Jakuba Bergmana na skvěle připraveném skútru Piaggio s průměrnou rychlostí 65,173 km/h. Jeho skútr byl připravený tak, že na rovince proti cíli mu tahle padesátka šla na zadní pouhým plynem. Mimochodem: maximální otáčky během závodu byly 14 900…

Zhruba 24 vteřin za Bergmanovými zády ale zuřil velice pěkný souboj o druhé místo mezi Tomášem Porupkou a Slovákem Andre Krejčím na Yamaze. Oba borci šli ostře po sobě a vzájemně si několikrát vyměnili místo. V cíli prvního závodu tahal za kratší konec provazu Andre Krejčí, ve druhém závodě mu to Tomáš Porupka zase vrátil a vybojoval si tak druhé místo i celkově.

Skútr 70

Nejprestižnější skútrovou kategorii opět opanoval zkušený matador Pavel Gellner, na kterém je znát vyježděnost ze zahraničních závodů a přiznejme si, také jeho malá váha. V prvním závodě měl pole position i perfektní start, a i když se před něj na chvíli dostal skvěle jedoucí Jirka Velikovský na dobře připravené loňské mašině Ondřeje Honzáka, Pavel si své první místo po moc hezkém souboji vzal za chvíli zpět a udržel jej až do cíle. Ve druhém závodě Pavel Gellner start naopak trochu zaspal, zřejmě aby to bylo pro diváky trochu zajímavější, a odstartoval jako třetí za Gudábou z kategorie Skútr Open a Velikovským. Ve snaze prodrat se co nejrychleji dopředu navíc při brzdění v nejrychlejším úseku tratě zachyboval a dokonale probrzdil vracák před retardérem. Ztratil přitom nějakých 100 metrů, ale pak se během několika dalších kol srovnal, jednoho (Martin Gudába) po druhém (Jiří Velikovský) postupně předjel a dokončil vítězný double.

Skútr nad 70

Nejsilnější třída byla v podstatě one –man show. Tuto kubaturu totiž ovládl jediný závodník, Slovák Martin Gudába, loňský mistr republiky v kategorii Open, jedoucí v barvách nového ambiciózního českého týmu Region Racing.cz. Ale i když byl Martin klasifikován v této třídě jako jediný, nic to neubralo na jeho výkonu v závodě, ve kterém ve spojených třídách Skútr 70 a nad 70 dojel na výborném třetím místě.

Minibike

Závody minibiků, jak už bylo řečeno, se odehrávaly v sobotu i v neděli, a proměnlivé počasí tudíž ověřilo umění závodníků za mokra (v sobotu), i na sluncem zalité trati v neděli. Ostré brzdy a jankovitá povaha minibikových motorů se podepsala i na počtu pádů na kluzké sobotní trati, kdy se na zem poroučela snad pětina závodníků.

006

Junior A, Junior B

Při neúčasti jediného vážnějšího soupeře ve třídě Junior A, Lukáše Simona, neměl sedmiletý, hlavně v zahraničí jezdící Ondřej Vostatek na Blatě prakticky s kým závodit. Jeho výkonnost a připravenost byla neuvěřitelná, druhému Štěpánovi Zudovi nadělil celé kolo.  Ještě že byly třídy Junior A i B spojené, takže si Ondřej mohl zazávodit se staršími kluky na silnějších motorkách, hlavně s Petrem Jadrným a Matějem Vítem.

Junior Open 40

Třídu Junior Open opanovali Dita Daňhelková a Martin Děkan. Martin byl lepší na sobotní vodě, to nadělil Ditě celé kolo, ale v neděli se karta obrátila a Dita si spravila chuť, když v posledním kole Martina předjela a dojela dokonce třetí i mezi Seniory. Oba se tedy svorně podělili o vítězství v jednotlivých závodech ve své třídě, také bodový příděl si odváželi stejný, ovšem relativně lépe na tom byla Dita, která se díky vítězství ve druhém závodě stala celkovou vítězkou.

Senior Open 40

Mezi vyjícími dvoutakty, které točí až 17.000 otáček, se čtyřtakty v Písku nijak výrazně neprosadily. Dopředu šli v obou závodech Jaroslav Štipčák a Jiří Kadeřábek, pro bronzovou medaili si dojel Pavel Brož a to přesto, že na startu trochu zaspal a vyrážel do závodu z předposledního místa.

Senior Open 50

Kategorii Senior Open 50 na rozdíl od čtyřicítek zcela ovládly čtyřtakty, které skončily na prvních třech místech. Tato třída byla v Písku ale přímo epopejí o utrpení Víta Bromovského na čtyřdobé stodesítce, který si v pátečních trénincích při highsideru bolestivě poranil nárt, a s podobným sebezapřením, s jakým jel se zlomenými kotníky Jorge Lorenzo v Číně 2008, svoji třídu v sobotu vyhrál. V neděli ve druhém závodě se ovšem k bolavému nártu přidal i bolavý motor. Ten se zničehonic zastavil neboli, jak by s oblibou řekl TV expert na MotoGP Ondřej Horský: „Motor mu explodoval“. Ale Bromovský ani tohle nechtěl vzít na vědomí a dotlačil sebe i stroj do cíle, což bylo chytré, protože už měl odjeto přes 75 % závodu, takže mu to vyneslo příděl 16 bodů za třetí místo a celkově druhý stupínek vítězů.

Velkou smůlu měl ovšem v obou závodech velký favorit Pavel Veselý, který se z prvního místa v prvním závodě postupně propadal, až skončil s kolem ztráty, ve druhém závodě mu pak - opět z prvního místa - praskla kyvná vidlice a musel odstoupit definitivně.

Na další ze seriálu závodů MEZ PČR 2012 můžete vyrazit ve dnech 9. – 10. 6. 2012 do Sosnové u České Lípy.


Výsledky:

005

Mini GP žáci

1. Gbelec Martin
2. Sieder Kevin
3. Vostatek Ondřej

Skútr 50 serie

1. Bláha Lukáš
2. Punčochář Luděk
3. Bláha Tomáš

Skútr 50

1. Bergman Jakub
2. Porupka Tomáš
3. Krejčí Andre

Skútr 70

1. Pavel Gellner
2. Velikovský Jiří
3. Krejčík Vratislav

Skútr nad 70

1. Martin Gudába

E 70 Junior

1. Marx Martin
2. Kolek Michal
3. Nechanický Pavel

E 80 Senior

1. Kadeřábek Jiří
2. Novák Jakub
3. Koukal Ondřej

Minibike

Junior A

1. Vostatek Ondřej
2. Zuda Štěpán
3. Búlik Michal 

Junior B

1. Jadrný Petr
2. Vít Matěj
3. Strnadová Markéta

Junior Open 40

1. Daňhelková Dita
2. Děkan Martin
3. Hortová Veronika

Senior Open 40

1. Štipčák Jaroslav
2. Kadeřábek Jiří
3. Brož Pavel

Senior Open 50

1. Bican Petr
2. Bromovský Vít
3. Kohoutek Leoš

Komentáře

V diskuzi ještě není žádný komentář - buďte první!

Otevřít diskuzi

Související články

MotoGymkhana v Kolíně odstartovala sezónu

MotoGymkhana v Kolíně odstartovala sezónu

Sport a závody

8.5.2014

Martin Komrska

0

První letošní závod MotoGymkhany máme za sebou. Pojďme se podívat, jak to celé dopadlo a jak si vedly hlavně skútříky. Na trati v Kolíně se sešlo celkem 22 soutěžících a z toho 3 skútry.

Více

MotoGymkhana 2014

MotoGymkhana 2014

Sport a závody

22.4.2014

www.motoslalom.cz

0

O MotoGymkhaně (Motoslalomu) jste se na našem portálu mohli dočíst už loni. Je to sportovní disciplína, kde se soutěží bez rozdílu kategorie, věku a objemu motocyklu. Motorky, skútry, holky a kluci, všechno pohromadě. Stačí mít jen řidičák a něco na ježdění.

Více

Skútry a Motogymkhana?

Skútry a Motogymkhana?

Sport a závody

25.9.2013

Redakce SP.cz

0

O Motogymkhaně jste se už na Skútrportálu mohli něco dozvědět v jednom z předchozích článků. Letos se už odjely celkem 4 soutěže (Kolín, Žďár nad Sázavou, Soběslav, Kolín) a čeká nás zakončení letošního již třetího ročníku. Poslední závod je naplánován v sobotu 28.9. opět do Kolína na cvičiště...

Více

Mezinárodní přebor MiniGP, Mini moto, Skútr – Vysoké Mýto 7. - 8.9.2013

Mezinárodní přebor MiniGP, Mini moto, Skútr – Vysoké Mýto 7. - 8.9.2013

Sport a závody

11.9.2013

Ondřej Honzák

0

Juniorská silnice zakončila sezónu 2013 o právě uplynulém víkendu v areálu autodromu Vysoké Mýto a díky krásnému počasí a rekordnímu počtu jezdců se bylo opravdu na co koukat. Krásné souboje bylo možno opět vidět ve všech vypsaných kategoriích, od šestiletých dětí až po ostřílené závodníky na...

Více

Mezinárodní přebor MiniGP, Mini moto, Skútr – Cheb 17. - 18. 8. 2013

Mezinárodní přebor MiniGP, Mini moto, Skútr – Cheb 17. - 18. 8. 2013

Sport a závody

21.8.2013

Ondřej Honzák

0

O právě uplynulém víkendu 17. -18. 8. 2013 proběhl již pátý závod sezóny mezinárodního přeboru ČR v juniorských kategoriích MiniGP, Minimoto, Skútr v krásném areálu závodiště Kartarena Ypsilonka u Chebu. Tuto zánovní dráhu má většina závodníků v oblibě a díky optimální předpovědi na celý víkend...

Více

Bleskovky

Piaggio Group pokračuje v boji na ochranu svých produktů před padělateli

29.10.2021

Piaggio Group pokračuje v boji na ochranu svých produktů před padělateliPIAGGIO GROUP VYHRÁVÁ SOUD PRVNÍ INSTANCE O PORUŠENÍ EVROPSKÉHO PATENTU PROTI SPOLEČNOSTI PEUGEOT MOTOCYCLES V PAŘÍŽI A MILÁNĚPO NÁZVU VESPA JE UZNÁNA TAKÉ JEDINEČNOST SKÚTRU...

Více

VOGE odstartovala akci “Máš čerstvýřidičák A2?”

23.6.2021

VOGE odstartovala akci “Máš čerstvýřidičák A2?”Voge se nyní vytasilo s atraktivní akcí, kde zákaznící ušetří nemalý peníz. Při zakoupení modelu VOGE 300AC, 300R nebo 500R a předložení řidičského průkazu s vyznačením skupiny A2,...

Více

NOVÝ ELEKTRICKÝ SKÚTR PIAGGIO ONE

15.6.2021

NOVÝ ELEKTRICKÝ SKÚTR PIAGGIO ONENOVÝ ELEKTRICKÝ SKÚTR PIAGGIO ONE• PŘEDSTAVUJEME MODEL „ONE“, NOVÝ ELEKTRICKÝ SKÚTR PIAGGIO• ITALSKÝ PŮVOD A ZAMĚŘENÍ NA MLADÉ ZÁKAZNÍKY: „ONE“ JE SPOJENÍM BAREV, FANTAZIE, STYLU,...

Více

Kymco startuje cenovou akci na atraktivní modely stopětadvacítek

19.4.2021

Kymco startuje cenovou akci na atraktivní modely stopětadvacítekKymco se na startu letošní sezóny vytasilo s atraktivní akcí, kde zákaznící ušetří nemalý peníz. Od 12. dubna nabízí tento tchajwanský výrobce skvělé ceny na svoje oblíbené skútry...

Více

BMW C1 znovu na scéně?

12.4.2021

BMW C1 znovu na scéně?Kdo by neznal legendární skútr od BMW s označením C1. Skútr vybavený speciálním rámem a bezpečnostními pásy, který umožňoval jízdu bez ochranné přilby byl poprvé veřejnosti...

Více

Starší bleskovky

Podcasty

Černou Afrikou

17.6.2021

Řeknu jen tohle: jedna vtipná partička a Jihoafrická republika, Botswana, Zimbabwe, Namibie   . . . .   Tady je zmiňový DOTAZNÍK jak jsi se potkal s krizí středního věku. Nezabere...

Více

Jindra Belšan o velkém Rusku

24.10.2019

Jindra Belšan je pamětník. To jako, že toho hodně viděl, hodně zažil a má tedy o čem vyprávět. Dnes jsme se zaměřili hlavně na jeho cesty do Ruska.

Více

Balkánské šotoliny (Kodo120)

3.12.2018

Hurá na Balkán na šotoliny. Po tom, co začal Pertla systematicky mapovat Evropské šotoliny, musí být každému jasné, že Balkán je pro většinu z nás v tomto duchu stále ještě...

Více

Starší podcasty

Kalendář akcí

Po

Út

St

Čt

So

Ne

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

21.

22.

23.

24.

25.

26.

27.

28.

29.

30.

31.

Nebyly nalezeny žádné nadcházející události

Přidat novou akci

Partneři

CAFE-RACER.cz
TIPMOTO.cz
ZIVEFIRMY.cz
PARTSDEPOT.cz
BONMOTO.cz
BE-RIDER.com

Společnost Montplast se specializuje na výrobu a montáž zastřešení bazénů. Zastřešení bazénů se vyrábí ze systémových hliníkových profilů, opatřených povrchovou úpravou.