Mezinárodní přebor České republiky skútrů, MiniGP a Mini Moto 5. závod, Cheb, 18. - 19.8. 2012

Mezinárodní přebor České republiky skútrů, MiniGP a Mini Moto 5. závod, Cheb, 18. - 19.8. 2012

23.8.2012

L. Záruba

33 stupňů, 33 pohárů Že pneumatiky musí být při závodě dostatečně zahřáté, to je obecně známá věc. Ale čeho je moc, toho je příliš a vedřiny 33 stupňů ve stínu a přes 50 stupňů na trati v Chebu způsobily, že časy na kolo šly o více než vteřinu dolů, a že pádů bylo poněkud více než jindy. Sami závodníci tomu říkali očistec.

V Chebu čekalo na vítězné závodníky celkem 33 pohárů. Sobotní počasí ještě jakž takž šlo, to bylo „jenom“ 28 stupňů, ale hlavně v neděli někteří závodníci řešili horko koupáním v blízké přehradě Jesenice. Cheb, to je moc pěkná trať a navíc její majitel Miloš Pokorný se umí o závodníky a návštěvníky skvěle postarat. Relativně nově postavená trať s restaurací je sice hlavně motokárová (hlavní činností je zdejší půjčovna motokár), ale dobře vyhovuje i pro motorky, a to nejen pro „malá kola“. V Chebu se jezdí například i MČR supermoto a občas se tu místňáci vyblbnou dokonce i na R-jedničkách.

 

 

Skútry

Skútr 50 Sport, 70

Při sobotním výpadku Jirky Velikovského (svatba v rodině) a Martina Gudáby (propálený píst v prvním závodě), a při neúčasti Jakuba Bergmana a Honzy Němce měl Pavel Gellner relativně jednoduchou pozici. Tři závody proměnil ve tři první místa a v dalších 75 bodů na již beztak vysokém kontě.

05

O druhá a třetí místa se v obou nedělních závodech svorně podělili Martin Gudába s Jirkou Velikovským. Z druhého místa na roštu pokaždé sice vždy nejlépe odstartoval Martin Gudába, ale na čele vydržel jen jedno (když mu v zadní mírné pravé ujel zadek), respektive šest kol ve druhém závodě. Tito tři jezdci (Gellner, Gudába, Velikovský) také byli jediní, kteří skončili s plným počtem kol. Už čtvrtý dostal celé kolo. Tím mohl být Ondra Šlapák, celkově druhý ze soboty, kdyby ovšem neměl v neděli v jedné jízdě pád (příliš horké gumy), a ve druhé ho nezradila technika, když se mu zadřelo vodní čerpadlo. Motorka se začala hřát a posledních pět kol obkroužil s teplotou motoru 110 stupňů.

 

Skútr 50 série

Sériových skútrů se v Chebu sešlo sice jen šest, ale těchto šest borců připravilo divákům překvapivě napínavou podívanou. Buď jezdili první čtyři nalepení těsně za sebou a jeli zcela vyrovnaný závod, anebo se vytvořily tři dvojice, které bojovaly mezi sebou. Ve vedení se střídal Luboš Karník, Luděk Punčochář a Lukáš Blaha, ale nejčastěji projížděl cílem jako první Luboš Karník, který se tak stal celkovým vítězem.

04

Mini Moto

Junior A + B

O první místa sváděli tuhé boje Petr Svoboda s Ondřejem Vostatkem a byl to zajímavý souboj techniky a pilota. Petr Svoboda, který jezdí třídu Junior B, měl totiž rychlejší stroj a tak měl navrch na rovinkách, Ondřej Vostatek s pomalejším „áčkem“ se ho zase snažil předjet v zatáčkách, kde byl rychlejší on. Tento souboj pro sebe vítězně rozhodl Petr Svoboda, ale za oběma těmito rychlíky se vytvořila skupina, ve které si to docela dobře dávali Jonáš Kocourek, Lukáš Simon, Markéta Strnadová, Petr Jadrný a Michal Búlik. Jméno Jonáš Kocourek si dobře zapamatujte. V Chebu jel tenhle mladý, teprve týden šestiletý klučina svoje vůbec první republikové závody a už na svém čtyřtaktu naskládal všechny soupeře na hromadu. Odolal mu jen Ondřej Vostatek, který jezdí Evropu. Celkově sice Jonáš skončil třetí, ale většinu času jezdil druhý (a to třeba i z osmého místa po ne úplně zdařilém startu!), a pouze pád zabránil, že neskončil druhý celkově. Také Markéta Strnadová se v Chebu ukázala ve velmi dobrém světle a mohlo to být ještě lepší, kdyby jí od lepších výsledků neodstavily problémy s odstředivou spojkou. Ty kromě jiného způsobily i ulitý start a desetivteřinovou penalizaci, protože na poslední chvíli vyměněná nová spojka zabírala úplně jinak než obvykle. 

06

Junior Open 40 + Senior Open 40 + Senior Open 50

Tipněte si, jak asi tyhle závody probíhaly. Není to těžké, bylo to totiž podle obvyklého scénáře: start, pak Vítek Bromovský, pak dlouho dlouho nic, pak zbytek startovního pole. Vítek v téhle třídě prostě dominuje a tak ho nechme dominovat a zaměřme se na to, co se dělo za jeho zády. Boj o druhé místo stál totiž za to, pořadí se měnilo snad každou zatáčku. A tak zatímco Vítek Bromovský „pouze vyhrál“, Pavel Veselý, Jaroslav Štipčák, Dita Daňhelková, Petr Bican a mladý Jiří Mrkývka si opravdu zazávodili.

07

 

Mini GP

Závody Mini GP 50 a Mini GP 70 patří k tomu nejlepšímu, co je v tomto seriálu k vidění. Tady se jezdí fakt pěkně naplacato, tady se jezdí fakt hodně ostře. Navíc špička je skvěle vyrovnaná, takže se předjíždí skoro v každé zatáčce a skoro na každé rovince.

08

Mini GP 50

V Chebu se k českým závodníkům přidalo i deset závodníků z Německa, kteří zde za týden jedou svůj vlastní německý pohár, a tak závody nejmenších džípíček nepostrádaly spoustu hezkého závodění. Všem Němcům vypálil rybník Martin Gbelec, který se stal celkovým vítězem, ale nejbližším dalším českým závodníkem byl až šestý (v druhé jízdě sedmý) Ondřej Vostatek.

09

MiniGP 70 Junior

Trojice Marx, Kolek, Nechanický si to opět hned od startu začala rozdávat doslova na nože, jakoby divákům chtěla ukázat, jak má vypadat závodění. Podobné tempo s nimi ale dokázal držet i skvěle jedoucí Martin Gbelec a to přesto, že jel se slabší motorkou (50 ccm oproti 70 ccm). Pořadí v cíli: Kolek, Nechanický, Marx.

011

MiniGP 80 Senior

Třídu MiniGP 80 Senior v sobotu trápily ze všeho nejvíc technické problémy. Dan Havrda doplatil na zadřené šoupátko karburátoru, Tomáš Daněk se zlobil se spojkou a Stanislavu Faitovi se pro změnu přetrhl řetěz. Za této situace v sobotu 2x vyhrál Jakub Novák. Do neděle se ale všechno opravilo, tedy téměř všechno, protože Stanislavu Faitovi praskl v neděli řetěz podruhé. Jakub Novák odstartoval do prvního závodu jako první, ale spadl, poškodil si řadicí páku a musel dokroužit závod na trojku. Chuť si ale spravil ve druhém závodu, který opět vyhrál. Celkovým nedělním vítězem se však stal Dan Havrda.

012

Další, již poslední závod seriálu MEZ PČR 2012, se jede 15. – 16.09.2012 na autodromu ve Vysokém Mýtě.

 

Výsledky (celkově, popř. z neděle):

02 03

 

Skútr 50 série

1. Karník Luboš

2. Blaha Lukáš

3. Punčochář Luděk

 

Skútr 50

1. Krejčí Andre

2. Augusta Martin

3. Devátý Rostislav

 

Skútr 70

1. Pavel Gellner

2. Stehlík Milan    

3. Gudába Martin

 

MiniGP 50

 1. Gbelec Martin

2. Arnaud Friedrich

3. Freitag Philip

 

MiniGP E 70 Junior

 1. Kolek Michal

2. Nechanický Pavel

3. Marx Martin

 

MiniGP E 80 Senior

 1. Havrda Daniel

2. Novák Jakub

3. Daněk Tomáš

 

MiniMoto Junior A

 1. Vostatek Ondřej

2. Simon Lukáš

3. Kocourek Jonáš

 

MiniMoto Junior B

 1. Svoboda Petr

2. Strnadová Markéta

3. Jadrný Petr

 

MiniMoto  Junior Open 40

 1. Daňhelková Dita

2. Mrkývka Jiří

3. Podzimek Jiří

 

MiniMoto Senior Open 40

 1. Štipčák Jaroslav

2. Kadeřábek Jiří

3. Brož Pavel

 

MiniMoto Senior Open 50

 1. Bromovský Vít       

2. Veselý Pavel

3. Bican Petr

 

Foto: M. Petržílková

Komentáře

V diskuzi ještě není žádný komentář - buďte první!

Otevřít diskuzi

Související články

MotoGymkhana v Kolíně odstartovala sezónu

MotoGymkhana v Kolíně odstartovala sezónu

Sport a závody

8.5.2014

Martin Komrska

0

První letošní závod MotoGymkhany máme za sebou. Pojďme se podívat, jak to celé dopadlo a jak si vedly hlavně skútříky. Na trati v Kolíně se sešlo celkem 22 soutěžících a z toho 3 skútry.

Více

MotoGymkhana 2014

MotoGymkhana 2014

Sport a závody

22.4.2014

www.motoslalom.cz

0

O MotoGymkhaně (Motoslalomu) jste se na našem portálu mohli dočíst už loni. Je to sportovní disciplína, kde se soutěží bez rozdílu kategorie, věku a objemu motocyklu. Motorky, skútry, holky a kluci, všechno pohromadě. Stačí mít jen řidičák a něco na ježdění.

Více

Skútry a Motogymkhana?

Skútry a Motogymkhana?

Sport a závody

25.9.2013

Redakce SP.cz

0

O Motogymkhaně jste se už na Skútrportálu mohli něco dozvědět v jednom z předchozích článků. Letos se už odjely celkem 4 soutěže (Kolín, Žďár nad Sázavou, Soběslav, Kolín) a čeká nás zakončení letošního již třetího ročníku. Poslední závod je naplánován v sobotu 28.9. opět do Kolína na cvičiště...

Více

Mezinárodní přebor MiniGP, Mini moto, Skútr – Vysoké Mýto 7. - 8.9.2013

Mezinárodní přebor MiniGP, Mini moto, Skútr – Vysoké Mýto 7. - 8.9.2013

Sport a závody

11.9.2013

Ondřej Honzák

0

Juniorská silnice zakončila sezónu 2013 o právě uplynulém víkendu v areálu autodromu Vysoké Mýto a díky krásnému počasí a rekordnímu počtu jezdců se bylo opravdu na co koukat. Krásné souboje bylo možno opět vidět ve všech vypsaných kategoriích, od šestiletých dětí až po ostřílené závodníky na...

Více

Mezinárodní přebor MiniGP, Mini moto, Skútr – Cheb 17. - 18. 8. 2013

Mezinárodní přebor MiniGP, Mini moto, Skútr – Cheb 17. - 18. 8. 2013

Sport a závody

21.8.2013

Ondřej Honzák

0

O právě uplynulém víkendu 17. -18. 8. 2013 proběhl již pátý závod sezóny mezinárodního přeboru ČR v juniorských kategoriích MiniGP, Minimoto, Skútr v krásném areálu závodiště Kartarena Ypsilonka u Chebu. Tuto zánovní dráhu má většina závodníků v oblibě a díky optimální předpovědi na celý víkend...

Více

Bleskovky

PF2020

23.12.2019

PF2020Krásné svátky, krátkou zimu a spoustu šťastných km v magickém roce 2020!!!Vám přejeRedakce SP

Více

Seat představil prototyp E-Scootru

9.12.2019

Seat představil prototyp E-ScootruV polovině listopodu jsme Vám přinesli bleskovou zprávu o tom, že automobilka Seat se rozhodla vstoupit do světa jedné stopy. Po své elektrokoloběžce, tak byl představen prototyp...

Více

Seat vstupuje do světa skútrů

11.11.2019

Seat vstupuje do světa skútrůPřekvapivou novinku zveřejnila automobilka Seat. Ještě letos představí prototyp elektroskútru, který by se už příštím roce mohl dostat do sériové výroby! Veškeré informace jsou...

Více

Motor show Tokio 2019 v podání Yamahy

1.11.2019

Motor show Tokio 2019 v podání YamahyYamaha představila na Tokijském autosalonu trojici elektroskútrů. Zatímco dvojice skútrů s označením Concept E01 a E02 to má k finální výrobě přeci jen jěště daleko, Yamaha E-Vino...

Více

Společné tiskové prohlášení motocyklové sekce SDA a Veletrhů Brno a.s. ke konání Motosalonu v...

28.3.2019

Společné tiskové prohlášení motocyklové sekce SDA a Veletrhů Brno a.s. ke konání Motosalonu v příštích letechVýstava motocyklů a motorkářského příslušenství Motosalon se bude konat i v dalších pěti letech střídavě v Brně a Praze. Na tomto se dohodli dnes zástupci motocyklové sekce Svazu...

Více

Starší bleskovky

Podcasty

Jindra Belšan o velkém Rusku

24.10.2019

Jindra Belšan je pamětník. To jako, že toho hodně viděl, hodně zažil a má tedy o čem vyprávět. Dnes jsme se zaměřili hlavně na jeho cesty do Ruska.

Více

Balkánské šotoliny (Kodo120)

3.12.2018

Hurá na Balkán na šotoliny. Po tom, co začal Pertla systematicky mapovat Evropské šotoliny, musí být každému jasné, že Balkán je pro většinu z nás v tomto duchu stále ještě...

Více

1000 zatáček s Kamilem Holánem (Kodo119)

21.8.2018

Isle of Man, Hořice, road racing, lety, pády, ale hlavně obrovská radost a nadšení. Kamil Holán po třech letech opět hostem Kolama dolu www.1000zkh.cz

Více

Starší podcasty

Kalendář akcí

Po

Út

St

Čt

So

Ne

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

21.

22.

23.

24.

25.

26.

27.

28.

29.

30.

31.

Nebyly nalezeny žádné nadcházející události

Přidat novou akci

Partneři

CAFE-RACER.cz
TIPMOTO.cz
ZIVEFIRMY.cz
PARTSDEPOT.cz
KOLAMADOLU.cz