Motorový olej

Proč a kdy měnit motorový olej.

28.10.2011

Tomáš Győry

Životnost motoru je doba, po kterou bude spolehlivě a ekonomicky pracovat a z hlediska mazání nezáleží jen na správné kvalitě oleje, ale i na využití oleje a na jeho výměně. Účelné využití oleje je kompromisem mezi zájmem technickým a ekonomickým a není jednoduché tento optimální kompromis charakterizovat a přesně určit.

Můžeme si říct rovnou, že předepisování výměnného intervalu podle počtu ujetých kilometrů je jen velmi nepřesnou směrnicí, protože vlivů na znehodnocení oleje v motoru je mnoho a jsou složité a proměnlivé.

Tyto vlivy můžeme rozdělit na dvě skupiny:

   - konstantní
   - proměnlivé

Vlivy konstantní jsou dány konstrukcí motoru, tedy především maximální teplotou mazaných dílů, poměrem výkonu motoru k velikosti olejové náplně, tzv. oběhovým číslem, což je v podstatě číslo, které hovoří o tom, kolikrát nám přečerpá mazací soustava olej za minutu, a je to tedy poměr výkonu olejového čerpadla k náplni oleje v motoru, řešením rozvodů motoru a ještě jinými okolnostmi. Závažný dopad má čistič oleje (filtrace oleje), tj. zda jde o jemnou (papírový nebo plstěný filtr) nebo hrubou filtraci (sítko) nebo zda jen při obtoku nebo při plném průtoku.

Z vlivů proměnlivých je třeba na prvním místě uvést druh provozu skútru a klimatické podmínky. Není moc známo, že motor, který je dlouhodobě zatěžován a pracuje trvale při správné pracovní teplotě, namáhá olej méně než motor s nízkou pracovní teplotou a častými přestávkami. Proto se více znečišťuje olej při jízdě v hustém městském provozu, při převaze jízd na krátké vzdálenosti a zvláště při chladném počasí a v zimě, při přestávkách, u kterých je motor podchlazený.
Druhým extrémem, který zvyšuje únavu oleje, je dlouhodobé zatížení motoru na maximum, jako je jízda po dálnici dlouhodobě na plný plyn a jízda s přetíženým skútrem, která nutí k častému podřazování na nižší převodový stupeň.
A konečně velmi podstatný, ale těžko charakterizovateľný vliv má mechanický stav motoru a příslušenství. Špatný stav elektrického příslušenství a zapalovacích svíček značně zvyšuje znečištění oleje. Velká spotřeba oleje vznikající opotřebením pístních kroužků, taky pronikáním oleje z rozvodu (vodítka ventilů) do spalovacího prostoru, nutí k častému dolévání a z toho plyne představa, že se olej „oživuje“ čerstvým a nemusí se tak často měnit. Tato představa nezvažuje skutečnost, že zbytky spáleného oleje v motoru zůstávají a je jich tím víc, čím častěji je potřebné doplnění oleje.

Z toho můžeme vidět, že při větší spotřebě oleje není důvod k prodlužování výměnné lhůty pouze za předpokladu, že uvažujeme nad brzkou generálkou a přestali jsme o stav motoru dbát.
Vzhledem k těmto složitým podmínkám je třeba považovat výměnné lhůty, doporučené zpravidla výrobcem motoru ve spolupráci s výrobcem oleje, za směrodatné a stanovené ze zřejmých důvodů a s velkou rezervou bezpečnosti.
Ale je důležité vědět, že nadměrné prodlužování výměnných lhůt oleje má malý ekonomický účinek, tím menší, čím je větší spotřeba oleje, tedy jeho dolévání do motoru.
Při stanovení lhůty pro výměnu oleje v praxi by byl potřebný parametr, který by závisel na provozních podmínkách.
Jedním z takových je výměna oleje po spotřebování určitého množství benzínu. To se zdá být velmi účelné a rozhodně lepší, než měnit olej podle ujetých kilometrů, i s ohledem na korekci podle druhu provozu, protože ve většině případů je velmi těžké odhadnout, jaká část provozu proběhla a v jakých podmínkách.

Měrná spotřeba paliva charakterizuje provozní podmínky a je větší v těch podmínkách, které jsou příčinou rychlejšího opotřebení oleje a vyžadují zkrácení výměnného intervalu oleje. Podle této metody by tedy motocykl s ekonomickou spotřebou 6,8 l/100 km spotřeboval při použití oleje XY 544 l benzínu na 8.000 km, kterou doporučuje výrobce jako ekonomickou výměnnou lhůtu oleje. Pokud bude provedena výměna probíhat při spotřebování asi 550 l benzínu, bude tím automaticky provedena korekce na druh provozu, protože při všech podmínkách ukazujících zkrácení lhůty, tedy např. při jízdě na dálnici na maximální rychlost, s přetíženým motocyklem, při jízdě v kopcovitém terénu na plný plyn, bude automaticky měrná spotřeba větší a výměna bude tedy automaticky převedena v kratším výměnném intervalu.

Kromě tohoto uvedeného sledování výměny oleje podle spotřeby paliva se používá i sledování podle odpracovaných motohodin motoru, ale na to je nejlepší přesný přístroj, který je napojen na motor, takže můžeme přesně sledovat, kolik nám motor odpracoval. Dále jsou ještě i jiné metody stavu opotřebení oleje, a to je tzv. rozborem oleje, existují už i malé přenosné přístroje, které jsou schopny provést analýzu oleje, ale tyto se využívají většinou u nákladních automobilů, kde je olejová náplň motoru objemnější a má to větší ekonomický význam. Ale i tak mohou být přínosem při nedostatku zkušeností, protože mohou přinejmenším odkrývat případy neúnosného překračování výměnných intervalů, ke kterým dochází z nedbalosti nebo z přehnané snahy po úspoře, ale vždy na úkor spolehlivosti a životnosti motoru.

Zdroj: internet a odorná literatura
Upravil: Tomáš Győry

Komentáře

V diskuzi ještě není žádný komentář - buďte první!

Otevřít diskuzi

Související články

Garáže skrývají majetek za statisíce, zabezpečení ale chybí

Garáže skrývají majetek za statisíce, zabezpečení ale chybí

Ostatní

včera

Martin Thoř

0

S podzimem definitivně končí letošní sezona a do garáží se kromě nepotřebného nářadí a sportovního vybavení stěhují i silné stroje, které zvolna zazimovávají také motorkáři. Garáže se tak plní cennými věcmi a stávají se oblíbeným cílem zlodějů, kteří počítají s jejich chabým či zcela chybějícím...

Více

BONMOTO - když nákup, tak se slevou!

BONMOTO - když nákup, tak se slevou!

Ostatní

17.9.2020

Redakce SP.cz

1

Na základě spolupráce našeho portálu se společností BONMOTO, nabízíme všem našim čtenářům možnost zařadit se do věrnostního programu a čerpat, tak slevy na vaše nákupy.

Více

Nákup skútru za pár kaček?

Nákup skútru za pár kaček?

Ostatní

15.9.2020

Redakce SP.cz

0

Uvažujete o koupi skútra a nechcete za něj dát "majlant"? Pojďte se spolu s námi podívat na ty nejlevnější skútry, které lze na našem trhu najít. Cena startuje už hluboko pod 20 000,- Kč!

Více

Tip na výlet nejen pro Pražáky

Tip na výlet nejen pro Pražáky

Ostatní

16.8.2020

Redakce SP.cz

0

Slunečné počasí posledních dnů láká nejen k vodě, ale i k nějakému tomu výletu na skútru či motorce. Tip na jeden takový výlet vám právě přinášíme.

Více

BONMOTO - na vlastní kůži!

BONMOTO - na vlastní kůži!

Ostatní

24.7.2020

Redakce SP.cz

0

Na první a možná i druhý pohled by se mohlo zdát, že se jedná o klasický PR článek, kterých najdete na netu plno. Tady se o PR, ale skutečně nejedná a jedná se jen a jen o naši osobní zkušenost, s kterou jsme se rozhodli se s vámi podělit a to i přesto, že poodhalíme něco z toho co pro vás v...

Více

Bleskovky

Husqvarna chystá pro příští rok elektroskútr E-01

12.9.2020

Husqvarna chystá pro příští rok elektroskútr E-01Kdo nemá "elektro" jako by nebyl ... Husqvarna nejprve oznámila, že už v roce 2022 chce představit svůj první elektrický motocykl, aby vzápětí přišla s další novinkou. Elektroskútr...

Více

Muzeum historických motocyklů

8.9.2020

Muzeum historických motocyklůZáří se pomalu, ale jistě brzy přehoupne do své druhé poloviny, ale dle meterologů nás čekají v nejbližších dnech doslova tropy. Pokud se ještě nechystáte zazimovat a rádi by jste...

Více

Honda oznámila integraci technologie Android AutoTM pro modelovou řadu Gold Wing

25.8.2020

Honda oznámila integraci technologie Android AutoTM pro modelovou řadu Gold WingSpolečnost Honda s potěšením oznamuje, že u současné modelové řady Gold Wing dojde k integraci technologie Android AutoTM. Uživatelé telefonů se systémem AndroidTM budou moci...

Více

Peugeot představí inovovaný Metropolis

23.8.2020

Peugeot představí inovovaný MetropolisPeugeot by ještě letos v září měl představit inovovaný model Metropolis. Tříkolka s tímto označením se vyrábí už 7 let, přičemž poslední modernizace proběhla přesně před 3...

Více

EV-Cub neboli Super Cub v elektrické verzi

10.8.2020

EV-Cub neboli Super Cub v elektrické verziUž v roce 2015 představila Honda prototyp světového bestselleru Super CUB v elektrické verzi s označením EV-Cub. Uplynulo dlouhých 5 let a vypadá to, že EV-Cub se začne prodávat co...

Více

Starší bleskovky

Podcasty

Jindra Belšan o velkém Rusku

24.10.2019

Jindra Belšan je pamětník. To jako, že toho hodně viděl, hodně zažil a má tedy o čem vyprávět. Dnes jsme se zaměřili hlavně na jeho cesty do Ruska.

Více

Balkánské šotoliny (Kodo120)

3.12.2018

Hurá na Balkán na šotoliny. Po tom, co začal Pertla systematicky mapovat Evropské šotoliny, musí být každému jasné, že Balkán je pro většinu z nás v tomto duchu stále ještě...

Více

1000 zatáček s Kamilem Holánem (Kodo119)

21.8.2018

Isle of Man, Hořice, road racing, lety, pády, ale hlavně obrovská radost a nadšení. Kamil Holán po třech letech opět hostem Kolama dolu www.1000zkh.cz

Více

Starší podcasty

Kalendář akcí

Po

Út

St

Čt

So

Ne

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

21.

22.

23.

24.

25.

26.

27.

28.

29.

30.

Nebyly nalezeny žádné nadcházející události

Přidat novou akci

Partneři

CAFE-RACER.cz
TIPMOTO.cz
ZIVEFIRMY.cz
PARTSDEPOT.cz
BONMOTO.cz