Je zima zabiják auto-motobaterií?

Je zima zabiják auto-motobaterií?

11.5.2017

František Hadt

Výkon a kapacita současných auto-moto baterií je několikanásobně vyšší než u prvních olověných akumulátorů, ale podstata jejich funkce zůstává. Jsou to konzervy energie, kterou je třeba jim neustále zpětně dodávat. Proto vám přinášíme pár rad a informací, které se můžou hodit, pokud chcete, aby vám baterie vydržela co nejdéle.

Je přitom omyl domnívat se, že alternátor motocyklu moderní baterii vždy dokonale obslouží. Vyšší elektro-výbava vozidel a sofistikovanější baterie zároveň vyžaduje také sofistikovanější nabíjení! Baterie v telefonech, noteboocích i fotoaparátech se musí pravidelně nabíjet. Proč by tomu mělo být jinak u motocyklů? Dobrá nabíječka by tak měla patřit do povinné výbavy každého řidiče.  Dřív nebo později ji každý motorista bude potřebovat, a jak známo, připraveným štěstí přeje.

04

Hybrid, vápník či AGM?

Mluvíme-li o akumulátorech s volným elektrolytem, máme na mysli buď Ca/Ca, jinak také vápníkové baterie anebo starší typ, takzvané hybridní konstrukce. Pouze v souvislosti se spotřebou vody jsou někdy rozdělovány na bezúdržbové a údržbové. Baterie určené především do nejnovějších aut se systémem Start Stop jsou již plně uzavřené takzvané AGM. U těchto baterií je elektrolyt nasáknut do skelného rouna vyplňujícího prostor mezi deskami. 

05 06

Motocyklové baterie jako „jednoletky“

Nejeden motorkář na jaře přijde ke svému motocyklu a nenastartuje. Důvodem je samozřejmě špatná nebo žádná údržba během chladných měsíců. Motobaterie potřebují více výkonu, ale menší velikost kvůli malému prostoru v konstrukci motocyklu. Klasické „mokré“ akumulátory s volným elektrolytem mnohdy disponují výkonem, který je na samé hranici potřeb motocyklu. Proto bylo nutné přijít s novým řešením. Takovým jsou gelové a AGM akumulátory.  O výhodách a nevýhodách obou zmiňovaných typů se vedou dlouhé diskuze. Faktem však zůstává, že neexistují žádné exaktní srovnávací testy a pokud sečtete všechny plusy a mínusy u obou typů, dospějeme k závěru, že obě technologie jsou velmi vyrovnanými soupeři. Baterie vyrobené oběma technologiemi jsou bezúdržbové, ventilem řízené, hermeticky uzavřené a odolné proti otřesům. Pokud srovnám hlavní přednosti obou typů, tak akumulátory AGM jsou menší a lehčí. Gelové jsou naopak méně citlivé k silným otřesům a také pomaleji ztrácejí kapacitu v případě nečinnosti.

Zima je společný nepřítel!

Obecně lze říci, že minusové teploty působí na všechny typy olověných akumulátorů téměř shodně. Kapacita baterie vyjádřená jejím okamžitým výkonem klesá s každým stupněm o cca 1 %. Bereme-li, že udávaná nominální kapacita je měřena při 20 °C, disponuje baterie při teplotách kolem –20 °C pouze 60 % své deklarované kapacity, a to i při plně nabitém stavu. Akumulátory v horším stavu, které možná celé léto i podzim fungovaly bez problémů, pak v těchto podmínkách již ani nenastartují. Maximální životnost a spolehlivost olověného akumulátoru ovlivníme, budeme-li jej udržovat v pokud možno plně nabitém stavu.

3x „S“, která se během zimy postarají o zkázu akumulátoru:

  • STAGNACE – delším nepoužíváním vozidla či jeho používáním na krátké vzdálenosti se stupeň nabití velmi rapidně snižuje. Navíc baterie „vychlazená“ v teplotách pod nulou či kolem nuly přijímá z alternátoru minimum energie. Je třeba si uvědomit, že skutečné dobíjení v zimě začíná teprve při delší jízdě (cca po 20 kilometrech), kdy se motor i jeho součásti provozem zahřejí. 
  • STRATIFIKACE – jinak nazývaná též vrstvení elektrolytu je proces, kdy se delšími odstávkami vozidla v kombinaci se špatným dobíjením usazuje hustší elektrolyt u dna článku a řidší část (v extrémních případech čistá voda) zůstává u hladiny. Stratifikace výrazně snižuje výkon baterie. Pokud se speciální nabíječkou tento stav neřeší, nastává rychlá koroze (rozpad) spodní části desek a nejhorším důsledkem je zamrznutí. Voda či velmi zředěná kyselina na hladině článku v zimě zamrzne a akumulátor zůstává nevratně poškozený.
  • SULFATACE – je procesem zrychleného stárnutí olověné baterie. Při poklesu napětí pod 12,3 V se zvláště za nízkých teplot začnou na deskách vytvářet drobné krystalky, které defacto  požírají jejich aktivní hmotu. Výkon i životnost baterie tak opět letí dolů. V důsledku nedobíjení může k silné sulfataci dojít již v prvním měsíci používání.

 02 03

Správná péče se bohatě zúročí

Z uvedeného vyplývá, že pojem „bezúdržbová“ je pro olověnou baterii dramaticky zavádějící. Každá baterie vyžaduje čas od času správnou péči v podobě dobíjení či přímo rekondice. K tomuto účelu je nutné zvolit vhodný typ přístroje (nabíječku), který bude splňovat několik zásadních požadavků:

Bezpečnost – pokud se staráte o vozidlo svoje či svých zákazníku, bezpečnost by měla být na prvním místě. Přístroj by měl mít ochranu proti přepólování a zkratu. Takové nabíječky pak lze beze strachu připojit přímo k akumulátoru, aniž byste ho museli odpojit od systému vozu.

Nabíjecí režim – v sobě spojuje dvě základní podmínky. Je to rychlost nabíjení a zároveň šetrnost vůči nabíjené baterii. V současnosti jsou nejprodávanější takzvané „chytré nabíječky“, opatřené mikroprocesorem. Celý proces je automaticky řízen v závislosti na odezvě baterie a špičkové přístroje dokonce zohledňují též teplotu, za které nabíjení probíhá. 

Doplňkové funkce – kvalitní dobití je samozřejmě základ, avšak existují i další možnosti. Špičkové přístroje disponují režimem rekondice a režimem udržování baterie. Rekondiční mód zajistí promíchání rozvrstveného elektrolytu v akumulátoru a dokonce je schopen obnovit částečně sulfatovanou baterii. Udržovací režim je pak velmi výhodný například pro motocyklové baterie, kdy pouze připojíte přístroj na baterii a po dobu v řádu měsíců jej můžete nechat dělat jeho práci. S minimálním požadavkem energie si nabíječka baterii pravidelně kontroluje a v případě potřeby dobije do 100% kapacity.
Jak zjistím, že je baterie v pořádku?

Základní test je jednoduchý, nastartuji vs. nenastartuji. Když nastartujete, je dobré sledovat, jakým způsobem nastartujete. Chytne na první dobrou nebo se zdráhá nastartovat? Nesedíte na svém stroji poprvé, takže asi poznáte, že je něco jinak, pokud se motorka bude zdráhat s nastartováním. Stane-li se tak, je možné, že akumulátor už dojíždí. Doporučuje se tedy akumulátor dobít a opět dát do motorky. Pokud pak bude startovat bez problémů, byl akumulátor pouze vybitý. Jestli baterie bude po několika nastartováních opět protestovat, tak přišel její čas a je potřeba pořídit nový akumulátor.

Pokud vlastníte vy nebo váš kamarád voltmetr, můžete si sami zkontrolovat vaši baterii. V tabulce uvidíte, co nám řekne napětí na akumulátoru:

Nabití
Napětí
Status
100%
< 12.6V
V pořádku
75%
12.4-12.54V
Zvýšená pozornost
50%
12.24-12.4V
Nutné dobít
25%
11.88-12.18V
Nutné dobít
 

Pokud si však už nevíte rady, je dobré najít specializovaného prodejce akumulátorů, nechat si od něj baterii proměřit a rychle vám řekne, jak na tom je.

Často se ale stane, že je porucha v dobíjecí soustavě vašeho stroje. Ta se samozřejmě projeví závadou akumulátoru. V tomto případě ale baterie za nic nemůže a v podstatě jste ji utrápili k „smrti“. Je tedy dobré při častější poruše akumulátoru, když vše děláte správně, nechat překontrolovat dobíjecí soustavu.

Komentáře

V diskuzi ještě není žádný komentář - buďte první!

Otevřít diskuzi

Související články

BONMOTO - když nákup, tak se slevou!

BONMOTO - když nákup, tak se slevou!

Ostatní

17.9.2020

Redakce SP.cz

0

Na základě spolupráce našeho portálu se společností BONMOTO, nabízíme všem našim čtenářům možnost zařadit se do věrnostního programu a čerpat, tak slevy na vaše nákupy.

Více

Nákup skútru za pár kaček?

Nákup skútru za pár kaček?

Ostatní

15.9.2020

Redakce SP.cz

0

Uvažujete o koupi skútra a nechcete za něj dát "majlant"? Pojďte se spolu s námi podívat na ty nejlevnější skútry, které lze na našem trhu najít. Cena startuje už hluboko pod 20 000,- Kč!

Více

Tip na výlet nejen pro Pražáky

Tip na výlet nejen pro Pražáky

Ostatní

16.8.2020

Redakce SP.cz

0

Slunečné počasí posledních dnů láká nejen k vodě, ale i k nějakému tomu výletu na skútru či motorce. Tip na jeden takový výlet vám právě přinášíme.

Více

BONMOTO - na vlastní kůži!

BONMOTO - na vlastní kůži!

Ostatní

24.7.2020

Redakce SP.cz

0

Na první a možná i druhý pohled by se mohlo zdát, že se jedná o klasický PR článek, kterých najdete na netu plno. Tady se o PR, ale skutečně nejedná a jedná se jen a jen o naši osobní zkušenost, s kterou jsme se rozhodli se s vámi podělit a to i přesto, že poodhalíme něco z toho co pro vás v...

Více

Motorkářská sezona je v plném proudu: Pozor na krádeže motorek

Motorkářská sezona je v plném proudu: Pozor na krádeže motorek

Ostatní

1.7.2020

TZ - www.tokoz.cz

0

Začátek letošní motorkářské sezony neohrozila ani koronavirová epidemie. Se slunečnými dny na silnice vyrazily silné stroje, jejichž majitelé si užívají teplé počasí. Pokud i vy patříte mezi příznivce jednostopých vozidel, neměli byste zapomínat také na jejich zabezpečení.Škody, které zloději...

Více

Bleskovky

Husqvarna chystá pro příští rok elektroskútr E-01

12.9.2020

Husqvarna chystá pro příští rok elektroskútr E-01Kdo nemá "elektro" jako by nebyl ... Husqvarna nejprve oznámila, že už v roce 2022 chce představit svůj první elektrický motocykl, aby vzápětí přišla s další novinkou. Elektroskútr...

Více

Muzeum historických motocyklů

8.9.2020

Muzeum historických motocyklůZáří se pomalu, ale jistě brzy přehoupne do své druhé poloviny, ale dle meterologů nás čekají v nejbližších dnech doslova tropy. Pokud se ještě nechystáte zazimovat a rádi by jste...

Více

Honda oznámila integraci technologie Android AutoTM pro modelovou řadu Gold Wing

25.8.2020

Honda oznámila integraci technologie Android AutoTM pro modelovou řadu Gold WingSpolečnost Honda s potěšením oznamuje, že u současné modelové řady Gold Wing dojde k integraci technologie Android AutoTM. Uživatelé telefonů se systémem AndroidTM budou moci...

Více

Peugeot představí inovovaný Metropolis

23.8.2020

Peugeot představí inovovaný MetropolisPeugeot by ještě letos v září měl představit inovovaný model Metropolis. Tříkolka s tímto označením se vyrábí už 7 let, přičemž poslední modernizace proběhla přesně před 3...

Více

EV-Cub neboli Super Cub v elektrické verzi

10.8.2020

EV-Cub neboli Super Cub v elektrické verziUž v roce 2015 představila Honda prototyp světového bestselleru Super CUB v elektrické verzi s označením EV-Cub. Uplynulo dlouhých 5 let a vypadá to, že EV-Cub se začne prodávat co...

Více

Starší bleskovky

Podcasty

Jindra Belšan o velkém Rusku

24.10.2019

Jindra Belšan je pamětník. To jako, že toho hodně viděl, hodně zažil a má tedy o čem vyprávět. Dnes jsme se zaměřili hlavně na jeho cesty do Ruska.

Více

Balkánské šotoliny (Kodo120)

3.12.2018

Hurá na Balkán na šotoliny. Po tom, co začal Pertla systematicky mapovat Evropské šotoliny, musí být každému jasné, že Balkán je pro většinu z nás v tomto duchu stále ještě...

Více

1000 zatáček s Kamilem Holánem (Kodo119)

21.8.2018

Isle of Man, Hořice, road racing, lety, pády, ale hlavně obrovská radost a nadšení. Kamil Holán po třech letech opět hostem Kolama dolu www.1000zkh.cz

Více

Starší podcasty

Kalendář akcí

Po

Út

St

Čt

So

Ne

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

21.

22.

23.

24.

25.

26.

27.

28.

29.

30.

Nebyly nalezeny žádné nadcházející události

Přidat novou akci

Partneři

CAFE-RACER.cz
TIPMOTO.cz
ZIVEFIRMY.cz
PARTSDEPOT.cz
BONMOTO.cz