Honda PCX 125, modelový rok 2017

HONDA PCX125, MODELOVÝ ROK 2017

20.5.2016

TZ - www.honda.cz

Nejoblíbenější evropský skútr v objemové kategorii 125 cm3 od sezóny 2016 plní emisní normu EURO4. S dojezdem 375 kilometrů (díky mimořádně úspornému motoru s technologií Idling Stop a se spotřebou 2,1 l/100 km), prémiovými LED světly, variabilitou a komfortem se jedná o atraktivní stroj, jenž oslovil zákazníky v celé Evropě.

x. Úvod

Model PCX125 je od roku 2013 každoročně nejprodávanějším evropským skútrem. Za jeho úspěchem stojí recept, který značka Honda zdokonaluje již řadu let. Svým výrazným a moderním designem elegantně zapadne do náročného životního městského stylu, zatímco díky svým kompaktním rozměrům si najde cestu v rušném provozu a umožní vždy snadné zaparkování. Pohodlná poloha za řídítky, schránka pro uložení integrální přilby pod sedlem a špičková kvalita zpracování přispívají k extrémní úrovni osobního komfortu (Personal Comfort), z nějž název PCX vychází.      

02: Honda PCX 125, modelový rok 2017

V roce 2010 se stal model PCX prvním jednostopým vozidlem vybaveným technologií Idling Stop; o dva roky později se stal prvním skútrem v Evropě vybaveným mimořádně úsporným motorem Honda eSP („enhanced Smart Power“). Jedním z důvodů popularity PCX je i vysoká hodnota za vynaložené prostředky, a to jak při koupi, tak po celou dobu provozu.  

 

2. Informace o modelu

Základem identity modelu PCX je důmyslný a sportovní vzhled kombinovaný s vynikajícím komfortem. V roce 2014 prošel model řadou vylepšení a získal dynamičtější a modernější linie, které doplnilo osvětlení tvořené výhradně LED diodami. Přibyly také doplňky zvyšující komfort jezdce, jako je 12V zásuvka, výstražná světla či hodiny.   

Motor Honda „enhanced Smart Power“ se spotřebou 2,1 l/100 km v kombinaci s 8litrovou palivovou nádrží zajišťuje dojezd přes 375 km. Pro modelový rok 2017 splňuje PCX125 emisní normu EURO 4, což je důkazem pozornosti, kterou značka Honda věnuje spotřebě paliva a ochraně životního prostředí.    

PCX125 zastává v modelové řadě jednostopých strojů Honda zvláštní místo. Svou vysokou hodnotou, moderním vzhledem, zábavnou variabilitou a praktičností je ztělesněním řady klíčových hodnot, jež jsou pro tuto značku typické.

 

3. Hlavní vlastnosti

 

3.1 Vzhled a výbava

Dynamický vzhled modelu PCX125 odráží moderní technologie, které byly při jeho výrobě použity. Přináší také řadu detailů, které zvyšují jeho užitnou hodnotu a komfort. Elegantní a kompaktní rozměry umožňují jezdci snadno se proplést městským provozem, zatímco jeho poloha s nohama „uvnitř“ stroje zvyšuje komfort a přispívá k pocitu bezpečí. Kompaktní duální LED světlomety dodávají skútru sportovní charakter a poskytují distribuci světla v uspořádání tlumená - dálková - tlumená. Ukazatele směru, zadní světlo a osvětlení registrační značky jsou rovněž složeny z LED diod, které svým menším proudovým odběrem snižují zatížení motoru. Výstražná světla jsou součástí standardní výbavy.

Objemná schránka v levé části kapotáže bez problému pojme láhev s vodou nebo plechovku s nápojem. Nachází se v ní také 12V zásuvka pro nabíjení mobilního telefonu. Pod sedlem je umístěna odkládací schránka pro integrální přilbu a stupňovité sedlo je opatřeno úchytem s pružinou, díky které zůstane po otevření držet ve zvolené poloze.

Výška sedla dosahuje velmi příznivých 760 mm, zatímco výška potřebná pro obkročení stroje je pouhých 540 mm. Jak sedlo, tak víčko palivové nádrže lze jednoduše otevřít tlačítky, otvor pro klíč zapalování je pro vyšší bezpečnost vybaven závěrkou.

Všechny údaje na přístrojovém panelu jsou zobrazovány v úhledném a promyšleném formátu. Jako ukazatel rychlosti slouží podsvícená ručička pohybující se kolem LCD panelu, v němž se nachází otáčkoměr, počítadlo ujetých kilometrů, ukazatel stavu paliva, ukazatel spotřeby a hodiny.

03: Honda PCX 125, modelový rok 2017 04: Honda PCX 125, modelový rok 2017

3.2 Nabídka barev

Bílá perleťová „Cool“

Černá perleťová „Nightstar“  

Stříbrná metalická „Moondust“

Červená perleťová „Sienna“

Matná karbonová šedá metalíza

Hnědá perleťová „Havana“


 

3.3 Motor

Lehký a kompaktní kapalinou chlazený dvouventilový motor SOHC se zdvihovým objemem 125 cm3, který model PCX125 pohání, se vyznačuje odolností, vynikajícím výkonem i akcelerací (0-50 m[autor1] za pouhých 5,4 s) a v neposlední řadě také tichým, hladkým chodem a nízkými emisemi CO2.

Důležitá je samozřejmě především působivá spotřeba dosahující i bez použití systému Idling Stop pouhých 2,1 l/100 km (v režimu WMTC). Dojezd stroje tak díky osmilitrové nádrži činí plných 375 km.

Koncepce motoru je založena na škále technologií s nízkým třením, které se navzájem doplňují. Posunutý válec snižuje tření způsobené kontaktem mezi pístem a stěnou válce, čímž přispívá k efektivnímu přenosu energie spalovacího procesu na klikový hřídel. Kompaktní spalovací komora spolu s elektronickým vstřikováním paliva PGM-FI optimalizují účinnost spalování i chladicí výkon a upravují charakteristiku točivého momentu v závislosti na otáčkách motoru typických pro jezdce na 125cm3 skútru.

Optimalizované časování zapalování společně s efektivním chlazením spalovacího prostoru pomáhá zlepšit odolnost motoru vůči klepání. Katalyzátor se 400 komorami je umístěn ve výfuku. „Zubatá“ litinová vložka s drobnými povrchovými výstupky eliminuje případné deformace a změny průměru vrtání válce. Toto řešení snižuje napětí v pístních kroužcích, čímž dochází ke zmenšení tření. Pro hřídel vahadla slouží jehlové ložisko skořepinového typu, zatímco malá a lehká válečková ložiska fungují v součinnosti s profilem vačky a zatížením ventilové pružiny.

Kompaktní chladič s vysokou účinností, který je integrován do vnější pravé strany klikové skříně, využívá malý a lehký ventilátor, jenž zmenšuje ztráty třením a snižuje aerodynamický odpor. Valivý odpor uvnitř převodového ústrojí klesl díky použití tří hlavních ložisek s nízkým třením, která jsou konstruována tak, aby zvládala zátěž přenášenou na každé z nich.  

Elektronicky řízený bezkartáčový startér je integrován přímo na konec klikového hřídele a slouží jako startér i jako alternátor. Vzhledem k tomu, že motor roztáčí přímo, odpadá veškerý hluk daný zapojením převodů či ozubených kol.

Volitelná funkce Idling Stop motor po třech sekundách chodu na volnoběh automaticky vypne a po otočení rukojetí plynu znovu ihned nastartuje. Použití této funkce je velmi snadné díky alternátoru s integrovaným startérem a systému zpětného natočení, který vrací klikový hřídel zpět do polohy před sáním vzduchu, a díky dekompresnímu mechanizmu, jenž potlačuje odpor roztáčení klikového hřídele kvůli kompresi. Systém Idling Stop nabízí funkci sledování stavu baterie, která umožní vypnutí systému s cílem předejít jejímu nadměrnému vybíjení. Motocykl je vybaven výkonnou baterií YTZ8V s dlouhou životností.

Převodovka V-Matic s variátorem využívá tichý a odolný hnací řemen vyrobený z nově vyvinuté a vysoce elastické pryže, který zajišťuje účinný přenos síly na zadní kolo.

 

3.4 Podvozek

Honda PCX125 musí nabízet dostatečně citlivé ovládání, které jezdci umožní proplétat se hustým provozem, ale které bude zároveň dostatečně stabilní a komfortní k tomu, aby jezdec i spolujezdec měli vždy potřebné pohodlí. Odolný trubkový rám, krátký rozvor kol 1 315 mm a geometrie řízení – sklon vidlice 27° a závlek 86 mm – společně vytvářejí platformu, která výše uvedené požadavky plně uspokojí. Pohotovostní hmotnost je 130 kg.

Poloměr otáčení je pouze 2 m, což umožňuje snadné manévrování na stísněných místech, zatímco pětipaprsková 14” kola z hliníkové slitiny zvyšují stabilitu a dodávají jezdci jistotu. Od roku 2017 je model vybaven pneumatikami Michelin City Grip; přední má rozměr 90/90-14 a zadní 100/90-14.

Se zdvihem 100 mm je 31mm teleskopická vidlice schopna pohltit množství nerovností a dále přispívá k jistotě jezdce; dva zadní tlumiče poskytují hliníkovému kyvnému rameni zdvih 75 mm. Kombinovaná brzdová soustava Honda (CBS) rozděluje brzdnou sílu mezi přední 220mm kotouč s třípístovým třmenem a 130mm zadní bubnovou brzdu. Při sešlápnutí páky zadní brzdy je část brzdného účinku přenášena i na přední kolo, což brzdám dodává hladký a progresivní charakter.

 

4. Příslušenství

K dispozici bude celá řada příslušenství, včetně zámku s alarmem Honda, štítu, zadního nosiče, 26litrového horního boxu, plotny pro horní box, U-zámku, venkovní krycí plachty, lišty na výfuk či samolepek na kola.

 

5. Technické parametry

 

MOTOR
 
Typ: kapalinou chlazený čtyřtaktní jednoválec s rozvodem SOHC a se 2 ventily
Zdvihový objem: 125 cm3
Vrtání ´ zdvih: 52,4 x 57,9 mm
Kompresní poměr: 11:1
Maximální výkon: 8,6 kW při 8 500 ot./min.
Max. točivý moment: 12,0 Nm při 5 000 ot./min.
Olejová náplň: 0,9 litru

PALIVOVÝ SYSTÉM
 
Karburace: elektronické vstřikování paliva PGM-FI
Objem palivové nádrže: 8,0 litru
Spotřeba paliva: 2,1 l/100 km (bez funkce Idling Stop, režim WMTC)

ELEKTRICKÁ SOUSTAVA
 
Startér: elektrický
Kapacita baterie: 12 V/6 AH (10H)
Výkon alternátoru: 329 W

HNACÍ ÚSTROJÍ
 
Typ spojky: automatická, odstředivá, suchá
Typ převodovky: V-Matic
Stálý převod: 11,27

RÁM
 
Typ: rám z ocelových trubek

PODVOZEK
 
Rozměry (D´Š´V): 1 930 x 740 x 1 100 mm
Rozvor kol: 1 315 mm
Úhel přední vidlice: 27°
Závlek: 86 mm
Výška sedla: 760 mm
Světlá výška: 135 mm
Pohotovostní hmotnost: 130 kg

ZAVĚŠENÍ KOL
 
Typ vpředu: 31mm teleskopická vidlice, zdvih 100 mm
Typ vzadu: kyvná vidlice se dvěma tlumiči, zdvih 75 mm

KOLA
 
Typ vpředu: 5paprskové z lehké slitiny
Typ vzadu: 5paprskové z lehké slitiny
Velikost ráfku Přední: 14M/C x MT1,85
Velikost ráfku Zadní: 14M/C x MT2,15
Pneumatika vpředu: 90/90-14M/C (46P)
Pneumatika vzadu: 100/90-14M/C (57P)

BRZDY
 
Typ vpředu: 220mm hydraulická kotoučová s kombinovaným třípístovým třmenem
Typ vzadu: 130mm kombinovaná úběžná / vlečná bubnová

PŘÍSTROJE A ELEKTRICKÁ VÝBAVA
 
Světlomet: 12 V, 5,4 W x 1 (potkávací) / 9,6 W x 1 (dálkový)
Zadní světlo: 12V, 2,2 W x 1


Komentáře

V diskuzi ještě není žádný komentář - buďte první!

Otevřít diskuzi

Související články

HECHT EQUIS

HECHT EQUIS

Představujeme

14.9.2020

Redakce SP.cz

0

Když se řekne "HECHT" nejednoho napadne sekačka, křovinořez, čerpadlo a další pomůcky na zahradu. HECHT specialista na zahradu již 26 let, má ale v nabídce i skútry! HECHT EQUIS je elektroskútr s přívětivou cenou 29 990,- Kč. Poďme si tedy skútr představit trochu podrobněji...

Více

Metzeler Roadtec Scooter

Metzeler Roadtec Scooter

Představujeme

26.8.2020

Redakce SP.cz

0

Německá společnost Metzeler specializující se na výrobu motocyklových pneumatik byla založena již roku 1863. Od roku 1892 pak Metzeler začal vyrábět pneumatiky nejen pro automobilový průmysl, ale také pro motocykly. Od roku 1986 patří Metzeler pod křídla společnosti Pirelli a specializuje se na...

Více

Xiaomi ve světě skútrů

Xiaomi ve světě skútrů

Představujeme

28.7.2020

Redakce SP.cz

0

Když se řekně Xiaomi, většině z nás se asi vybaví mobilní telefony. Firma, která vznikla teprve v roce 2010 se stala jedním z nejznámějších start-upů na světě! Xiaomi nevyrábí jen mobilní telefony, které se vyznačují výborným poměrem cena/výkon, ale v jejím portfoliu najdeme i fitness náramky,...

Více

Inteligentní vyhřívané rukavice IXON

Inteligentní vyhřívané rukavice IXON

Představujeme

19.7.2020

Redakce SP.cz

0

Představení vyhřívaných rukavic teď v červenci? Ano, počasí si s námi docela hraje a horké letní dny střídají ty chladné a deštivé. Není nic horšího než zmrzlé ruce a právě proto vám představujeme inteligentní vyhřívané rukavice IXON. Ixon představil klasické kožené motorkářské rukavice, které...

Více

Moto Guzzi Galletto 2020

Moto Guzzi Galletto 2020

Představujeme

16.7.2020

Redakce SP.cz

0

Skútr a Moto Guzzi? Ale ano. Galletto spatřilo světlo světa roku 1950 a do roku 1966 se ho prodalo přes 71 000 kusů! O klasický skútr jaký známe dnes se, ale samozřejmě nejednalo. Koncept Galletta 2020 vypadá na první pohled velmi podobně, ne-li úplně stejně, jako jeho starší sourozenec jenže...

Více

Bleskovky

Husqvarna chystá pro příští rok elektroskútr E-01

12.9.2020

Husqvarna chystá pro příští rok elektroskútr E-01Kdo nemá "elektro" jako by nebyl ... Husqvarna nejprve oznámila, že už v roce 2022 chce představit svůj první elektrický motocykl, aby vzápětí přišla s další novinkou. Elektroskútr...

Více

Muzeum historických motocyklů

8.9.2020

Muzeum historických motocyklůZáří se pomalu, ale jistě brzy přehoupne do své druhé poloviny, ale dle meterologů nás čekají v nejbližších dnech doslova tropy. Pokud se ještě nechystáte zazimovat a rádi by jste...

Více

Honda oznámila integraci technologie Android AutoTM pro modelovou řadu Gold Wing

25.8.2020

Honda oznámila integraci technologie Android AutoTM pro modelovou řadu Gold WingSpolečnost Honda s potěšením oznamuje, že u současné modelové řady Gold Wing dojde k integraci technologie Android AutoTM. Uživatelé telefonů se systémem AndroidTM budou moci...

Více

Peugeot představí inovovaný Metropolis

23.8.2020

Peugeot představí inovovaný MetropolisPeugeot by ještě letos v září měl představit inovovaný model Metropolis. Tříkolka s tímto označením se vyrábí už 7 let, přičemž poslední modernizace proběhla přesně před 3...

Více

EV-Cub neboli Super Cub v elektrické verzi

10.8.2020

EV-Cub neboli Super Cub v elektrické verziUž v roce 2015 představila Honda prototyp světového bestselleru Super CUB v elektrické verzi s označením EV-Cub. Uplynulo dlouhých 5 let a vypadá to, že EV-Cub se začne prodávat co...

Více

Starší bleskovky

Podcasty

Jindra Belšan o velkém Rusku

24.10.2019

Jindra Belšan je pamětník. To jako, že toho hodně viděl, hodně zažil a má tedy o čem vyprávět. Dnes jsme se zaměřili hlavně na jeho cesty do Ruska.

Více

Balkánské šotoliny (Kodo120)

3.12.2018

Hurá na Balkán na šotoliny. Po tom, co začal Pertla systematicky mapovat Evropské šotoliny, musí být každému jasné, že Balkán je pro většinu z nás v tomto duchu stále ještě...

Více

1000 zatáček s Kamilem Holánem (Kodo119)

21.8.2018

Isle of Man, Hořice, road racing, lety, pády, ale hlavně obrovská radost a nadšení. Kamil Holán po třech letech opět hostem Kolama dolu www.1000zkh.cz

Více

Starší podcasty

Kalendář akcí

Po

Út

St

Čt

So

Ne

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

21.

22.

23.

24.

25.

26.

27.

28.

29.

30.

Nebyly nalezeny žádné nadcházející události

Přidat novou akci

Partneři

CAFE-RACER.cz
TIPMOTO.cz
ZIVEFIRMY.cz
PARTSDEPOT.cz
BONMOTO.cz