Motocykl v "polopřevodu"

Motocykl v "polopřevodu"

6.4.2015

František Hadt

V současné době je mezi motorkáři a skútříkáři velmi často diskutovaným tématem výraz „polopřevod“. Nadcházející motosezóna je za dveřmi, trh s ojetými motocykly začíná výrazně oživovat a pokud se chystáte novou sezónu zahájit nákupem ojetého motocyklu, měli byste u následujících řádků zvýšit svou pozornost. Na přelomu letošního roku totiž došlo ke změně zákona o registracích vozidel.

Co je polopřevod?

Podle novely č. 239/2013 Sb. zákona č. 56/2001 Sb. o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích od ledna 2015 zakázali tzv. „polopřevody“ vozidel. Výraz „polopřevod“ vystihuje situaci, kdy při prodeji původní majitel odhlásil motocykl, ale nový vlastník tento motocykl ještě nepřihlásil. To znamená, že ve velkém technickém průkazu ještě není zapsáno jméno aktuálního vlastníka. Pokud nový vlastník motocyklu neprovede převod během 10 dnů od koupě, vystavuje se riziku pokuty. U starých „polopřevodů“ navíc hrozí trvalé vyřazení vozidla.

 
01 04

Proč to všechno?

Hlavním důvodem zrušení „polopřevodů“ je existence velkého množství vozidel, která reálně neexistují či případně nemají oficiálního majitele. Jedná se o vozidla, která sice původní majitel řádně odhlásil, ale nový majitel koupené vozidlo nezaregistroval. Nejsou výjimkou případy, kdy doba takového „polopřevodu“ trvá i několik let. Od nového roku 2015 již tato situace nebude možná. Vlastníci vozidel tak proto mají šanci staré polopřevody vyřešit do konce června 2015. Po tomto datu dojde k vyřazení všech vozidel, u kterých nedojde k nahlášení nového vlastníka.

03

Co se stane v případě nesplnění termínu?

U starých polopřevodů nehrozí vlastníkům žádná finanční pokuta. Jde pouze o to, aby vozidla měla aktuálního vlastníka. O případném vyřazení vozidla se vlastník nedozví. Není totiž jak - protože registr zcela jasně neukazuje na toho, kdo auto vlastní.

To však neplatí u „polopřevodů“ od počátku tohoto roku. V případě, že nový vlastník nezaregistruje koupené vozidlo do 10 dnů od podpisu kupní smlouvy, pak bude vozidlo automaticky vyřazeno z registru vozidel a to nenávratně - vozidlo ztratí takzvanou technickou způsobilost, takže opětovně do registru nepůjde zpátky zapsat. Navíc mu bude udělena pokuta ve výši 50 tisíc korun. Vyřazením vozidla zanikne také povinné ručení.

Bohužel tento zákon platí i zpětně na motocykly, které jsou v depozitu. Pokud u této kategorie nesplní vlastník během roku 2015 určité povinnosti, bude mu vozidlo trvale vyřazeno.

 07

V praxi

Pokud se tedy váš motocykl nachází v „polopřevodu“ a tento „polopřevod je veden na vás, je vše v pořádku a motocykl můžete na sebe přihlásit. K přihlášení budete potřebovat kupní smlouvu, velký a malý TP, evidenční kontrolu a potvrzení o zákonném pojištění. V případě, že je motocykl v „polopřevodu“ na někoho jiného, tak je zpravidla nutné mít kromě těchto dokumentů ještě plnou moc s dodatkem, že motocykl nebude dále užíván touto osobou a tímto vás zplnomocňuje k přihlášení motocyklu.

 

Poslední komentáře (1 komentář)

K problematice polopřevodů jen upřesňuji, že novelizovaný zákon č.56/2001 Sb. ve svých přechodných ustanoveních uvádí, ýe evidenční úkony započaté před nabytím účinnosti novely ( do 31.12.2014) se dokončí podle znění zákona, platného do 31.12.2014.
Podle tohoto znění žedatel o registarci předkládá velký a malý TP, protokol o technické prohlídce, protokol o evidenční kontrole, doklad o povinném ručení. Logicky také doklad totožnosti.
Přechodná ustanovení v dalším článku upřesňují, že protokol z evidenční kontroly nesmí být starší než 14dnů.
Zákon nevyžaduje předkládání kupní smouvy ani plné moci, pokud žadatel o registraci jedná sám za sebe. Pokud by se zmocvněnec prokazoval plnou mocí ( přihlašoval by motorku v polopřevodu za někoho jiného), nemusí být podpis na plné moci úředně ověřen, protože to starý zákon nevyžadoval.
Pokud vlastník motorky v polopřevodu nepodá žádost o registraci do 30.06.2015, motorka ZANIKNE. Upozorňuji že zákonná formulace je "nepožádá", je tedy nutné do 30.06..2015 podat  žádost, aby bylo správní řízení o registraci zahájeno, a to i v případě, že žadatel nemá platnou TP nebo nestihl udělat evidenční kontrolu, nebo nemá poviné ručení...Vady žádosti podané do 30.06.2015 lze následně odstranit i po tomto datu...
Zánik vozidla po 1.7.2015 znamená ztrátu technické zpsobilosti pro provoz,  neplatnost dokladů a značky k motocyklu a zánik povinného ručení, to vše ze zákona, nezávisle na vůli úředníků...tento proces je nevratný, z motorky schválené jako motorka se zánikem stává jen soubor náhradních dílů který nelze provozovat na veřejných komunikacích, i když vypadá jako motorka...Slovo NEVRATNÝ myslím doslovně, jedinou teoretickou možností jak tento stav zvrátit by bylo zrušení příslušného ustanovení zákona Ústavním soudem.

Otevřít diskuzi

Související články

BeRider – sdílené elektrické skútry

BeRider – sdílené elektrické skútry

Ostatní

19.10.2020

Redakce SP.cz

0

Spěcháte na schůzku, potřebujete si něco vyřídit v centru nebo se prostě jen tak chcete projet a vyčistit si hlavu? Přesně proto tu jsou sdílené elektrické skútry BeRider.

Více

Garáže skrývají majetek za statisíce, zabezpečení ale chybí

Garáže skrývají majetek za statisíce, zabezpečení ale chybí

Ostatní

22.9.2020

Martin Thoř

0

S podzimem definitivně končí letošní sezona a do garáží se kromě nepotřebného nářadí a sportovního vybavení stěhují i silné stroje, které zvolna zazimovávají také motorkáři. Garáže se tak plní cennými věcmi a stávají se oblíbeným cílem zlodějů, kteří počítají s jejich chabým či zcela chybějícím...

Více

BONMOTO - když nákup, tak se slevou!

BONMOTO - když nákup, tak se slevou!

Ostatní

17.9.2020

Redakce SP.cz

1

Na základě spolupráce našeho portálu se společností BONMOTO, nabízíme všem našim čtenářům možnost zařadit se do věrnostního programu a čerpat, tak slevy na vaše nákupy.

Více

Nákup skútru za pár kaček?

Nákup skútru za pár kaček?

Ostatní

15.9.2020

Redakce SP.cz

0

Uvažujete o koupi skútra a nechcete za něj dát "majlant"? Pojďte se spolu s námi podívat na ty nejlevnější skútry, které lze na našem trhu najít. Cena startuje už hluboko pod 20 000,- Kč!

Více

Tip na výlet nejen pro Pražáky

Tip na výlet nejen pro Pražáky

Ostatní

16.8.2020

Redakce SP.cz

0

Slunečné počasí posledních dnů láká nejen k vodě, ale i k nějakému tomu výletu na skútru či motorce. Tip na jeden takový výlet vám právě přinášíme.

Více

Bleskovky

Registrace motocyklů za rok 2020

3.2.2021

Registrace motocyklů za rok 2020Celkově registrace nových motocyklů vzrostly vroce 2020 o 14,80% (z 18744ks na 21518ks, tj. o 2774ks).V prosinci vzrostly meziročně o 255,97%.

Více

PF2021

21.12.2020

PF2021Krásné svátky, krátkou zimu a spoustu šťastných km v roce 2021!!!

Více

Komu chybí skútr?

1.12.2020

Komu chybí skútr?Už to bude několik měsíců, kdy někdo kousek za Prahou odstavil skútr. Sice nevíme jak to je s kvalitou skútrů značky Peugeot, ale i tak nám přijde škoda nechat skútr jen tak stát....

Více

BMW představilo nový koncept elektroskútru

12.11.2020

BMW představilo nový koncept elektroskútruNěmecké BMW představilo nový koncept elektroskútru s označením CE 04. O modelu nejsou zatím žádné technické informace, ale i přesto vám přinášíme první fotografie, s kterých je...

Více

SEAT MÓ eScooter 125

6.11.2020

SEAT MÓ eScooter 125Když jsme vás loni informovali o tom, že automobilka Seat představila prototyp elektro skútru, ani nás nenapadlo, že skútr si budete moci zakoupit ještě letos! Pravda, prozatím jen...

Více

Starší bleskovky

Podcasty

Jindra Belšan o velkém Rusku

24.10.2019

Jindra Belšan je pamětník. To jako, že toho hodně viděl, hodně zažil a má tedy o čem vyprávět. Dnes jsme se zaměřili hlavně na jeho cesty do Ruska.

Více

Balkánské šotoliny (Kodo120)

3.12.2018

Hurá na Balkán na šotoliny. Po tom, co začal Pertla systematicky mapovat Evropské šotoliny, musí být každému jasné, že Balkán je pro většinu z nás v tomto duchu stále ještě...

Více

1000 zatáček s Kamilem Holánem (Kodo119)

21.8.2018

Isle of Man, Hořice, road racing, lety, pády, ale hlavně obrovská radost a nadšení. Kamil Holán po třech letech opět hostem Kolama dolu www.1000zkh.cz

Více

Starší podcasty

Kalendář akcí

Po

Út

St

Čt

So

Ne

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

21.

22.

23.

24.

25.

26.

27.

28.

Nebyly nalezeny žádné nadcházející události

Přidat novou akci

Partneři

CAFE-RACER.cz
TIPMOTO.cz
ZIVEFIRMY.cz
PARTSDEPOT.cz
BONMOTO.cz
BE-RIDER.com

Máte problém s odpady? Naše společnost ABC instalatéři Praha nabízí odborné strojní čištění odpadů včetně revize kanalizace kamerou. Montované rodinné domy a dřevostavby na klíč za rozumnou cenu. Široký sortiment společnosti Omnipuls: střešní nosiče a boxy Thule, Hakr, Jetbag, sněhové řetězy.