Djerbou na skútru

Djerbou na skútru

10.7.2012

Redakce SP.cz

Při odjezdu na dovolenou by mě ani ve snu nenapadlo, že část dovolené strávím na skútru a co víc, část cesty dokonce jako batůžek. První část plánovaných reportáží z cest skútrem po asijských zemích a Karibiku začínáme tedy tak trochu netradičně v Tunisu.

Znáte to asi každý … jednou za čas je prostě potřeba vypnout a hodit si nějakej ten voraz. Nabídka zájezdů na poslední chvíli (last minute) sice letos není kdovíjak výhodná, ale přece jen nějaký ten zájezd se tam najde.

012: Djerbou na skútru 019: Djerbou na skútru

S přítelkyní nám padl do oka hotel Diana Rimel v Tunisu a to konkrétně na Djerbě. Zabalit, vypnout mobilní telefon, email atd. atd. atd.

Nebudu vás zdržovat tím, jak probíhal let, jaké bylo ubytování, ale začnu rovnou tím, že už cestou do hotelu mě upoutala věc jiná a to jedna půjčovna skútrů za druhou … tím to všechno vlastně začalo.

Válení na pláži nám vydrželo asi jen dva dny. Pak vznikla ta „bláznivá“ myšlenka vyměnit pohodlí hotelu a služeb All inclusive za trochu cestování po Djerbě. Slovo dalo slovo, v hotelovém komplexu jsme koupili mapu a zajistili si pronájem skútru.

013: Djerbou na skútru 014: Djerbou na skútru

Pokud si myslíte, že máte na výběr, tak věřtě, že tomu tak není! O značce je rozhodnuto vlastně už předem, protože z 99 % narazíte na celé Djerbě jen na jednu jedinou značku a tou je Peugeot. Peugeot je nejen nejrozšířenější, ale nebál bych se říct, že skoro jedinou značkou. Ostatních značek skútrů je na Djerbě jako šafránu a tak za raritu považuju i to, že jsem viděl značky jako Malaguti, Baotian, Yamaha nebo Vespa!

015: Djerbou na skútru 016: Djerbou na skútru

Po smlouvání, které je v tamních končinách nezbytnou součástí jakéhokoliv obchodu, se nám podařilo pronajmout si Peugeot Trekker na celé odpoledne za 50 dinárů, což je v přepočtu na evropskou měnu cca 22 euro.

009: Djerbou na skútru 010: Djerbou na skútru

Ve 12:00 nám byl skútr přistaven. O technickém stavu se není třeba příliš rozepisovat, protože za vše hovoří fotografie. Za zmínku ale stojí např. podsedadlový prostor, který tvořila vložená jet-helma. Když jsme ji vyndali, koukala na nás jen pořádná díra v plastu.

030: Djerbou na skútru 031: Djerbou na skútru 032: Djerbou na skútru

Nezbytná kontrola odhalila i nefunkční tachometr, kontrolky a spoustu dalších drobností. Po doplnění paliva u jedné z „renomovaných“ čerpacích stanic (alespoň dle doporučení  půjčovny) jsme konečně mohli vyrazit!

Naplánovaná trasa: Diana Rimel – Houmt Souk – El Gala Aeroport – AJIM – Guellala – Mahboubine – Midoune – Hadada – Diana Rimel   

017: Djerbou na skútru 018: Djerbou na skútru

Startujeme pomocí nožního startéru (ten elektrický samozřejmě nefunguje) a vyrážíme. Provoz je minimální a dopravní značení víc než dostačující. Naše první zastávka je vzdálená jen několik málo kilometrů. Jedná se o krokodýlí farmu. Tuhle zastávku můžeme skutečně doporučit! Vstupné činí 12 dinárů za osobu + 1 dinár za možnost fotografování. Vstupenka platí do přilehlého muzea a vesnice, kde je vidět, jak se dříve žilo, a konečně do „hlavní atrakce“, kterou krokodýlí farma bezpochyby je!

02: Djerbou na skútru 04: Djerbou na skútru

V celé farmě se nachází na několik set krokodýlů nilských. Vidět můžete nejen vajíčka, miminka, „batolata“, ale i jejich rodiče! Krmení probíhá vždy až v 17:00! Tolik času ale nemáme nebo spíš se nám nechce tak dlouho čekat a tak vyrážíme dál.  

05: Djerbou na skútru 06: Djerbou na skútru

Po půlhodince cesty od farmy zastavujeme na veřejné pláži, kde něco málo fotíme, ale hlavně se snažíme trochu zchladit procházkou v moři. Vzduch kolem je totiž až neuvěřitelně horký a tak nás neosvěžuje ani poněkud svižnější jízda.

08: Djerbou na skútru 07: Djerbou na skútru

Za chvilku opět jedeme. Naše druhá vytyčená meta je pevnost v Houmt Souku. Cestou k ní zastavujeme ještě jednou a to při spatření místního tržiště nebo bazaru, který fotíme a za chvilku už stavíme před naším cílem. Vstupné do pevnosti je 5 dinárů na osobu a 1 dinár za focení. Stejně jako farmu můžeme doporučit i tuto pevnost. Výhled je jedinečný, ale všudypřítomné vedro nás vede k jednoznačnému rozhodnutí … ZMRZLINA!

040: Djerbou na skútru

Sedáme na skútr a ani ne po 5 minutách jízdy sesedáme u prvního občerstvení, kde si ve stínu dopřáváme ledovou zmrzlinu s jahodovou příchutí.

022: Djerbou na skútru 024: Djerbou na skútru 023: Djerbou na skútru

Nebe je bez mráčků a tak používáme opalovací krém a hurá do sedla. Následující úsek cesty vedoucí na letiště je nejnudnější. Napravo poušť, nalevo poušť a cesta vede stále rovně bez jediné zatáčky. Za celou dobu potkáváme jediné auto a moje myšlenky se zaobírají tím, že umřít na dehydrataci není nemožné :) Naštěstí se tak neděje a my pokračujeme přes letiště na další město, kterým je Ajim.

026: Djerbou na skútru 029: Djerbou na skútru 025: Djerbou na skútru

Cestou stavíme u moře, kde se opět alespoň trošku zchladíme, ale hlavně si vyměňujeme pozice a ze mě se tak stává batůžek! Po několika desítkách kilometrů vjíždíme do Ajímu, kde stavíme u kavárny Al Jazira a za dinár a půl kupujeme 1,5litrovou láhev chlazené vody. Po chvilkové poradě u mapy, kterou jsem měl problém i rozložit, razíme směr Guellala.

020: Djerbou na skútru 021: Djerbou na skútru

Bohužel pár kilometrů před naším dalším cílem nastává něco, s čím se dalo nebo spíš mělo počítat … porucha. Skútr při cestě do kopce ztrácí dech a zastavuje. Vzhledem k mým technickým znalostem a zkušenostem nepropadám panice, ale spíše hysterii :) Přítelkyně mě uklidňuje a tak rozhodujeme, že počkáme, jestli skútřík není jen „přechlastaný“. Přece jen se jelo pořád na plný plyn.

027: Djerbou na skútru 028: Djerbou na skútru

Po zhruba deseti minutách se snažím skútr nastartovat a chytá!!! Problém je, že plyn se zřejmě zasekl a tak je stále na maximum. Co naplat, tlačit ho v tomhle horku nehodlám a pěšky nikam nejdu. Oba dva skáčeme na skútr a jedeeeem! Skútr uhání stále kupředu a to bez nutnosti přidávat plyn. Doslova vlítáváme do Guellaly, kde u nejbližší pumpy mačkám obě brzdy a přítelkyně vypíná klíček … Skútr tak zůstává konečně stát. Dotankujeme zhruba půl nádrže a platíme 4 dináry.

035: Djerbou na skútru

Startuji skútr a opět vyrážíme maximální rychlostí vstříc dalšímu dobrodružství. Doslova prolítáváme keramickými dílnami a bohužel v obavě o dojezd ani nezastavujeme. Focení tak probíhá jen za jízdy. V městečku Mahboudine prosvištíme tři kruhové objezdy a zatáčíme doprava směr Midoune.

033: Djerbou na skútru 034: Djerbou na skútru011: Djerbou na skútru

Cedule hlásí, že Midoune je vzdálený už jen pouhých 10 km,  když v tom Peugeot začíná fungovat naprosto normálně. Plyn reaguje tak, jak má a tak konečně zvolňujeme. Midounem projíždíme vskutku turistickým tempem a děláme jednu fotku za druhou. Fotíme domácí čerpací stanice, před kterými jsme dostali důrazné varování. Místní se prý bát nemusí, ale turisté by se měli těmhle „domácím benzínkám“ vyhnout.

Naší předposlední zastávkou je město Hadada, kde už nejenže nefotíme, ale naprosto vyčerpaní a unavení a navíc v polospánku projíždíme až do našeho hotelu, kam vjíždíme už za tmy! Absolutně grogy, ale zdraví a plní nových zážitků jsme zpět! Něco málo k snědku, sprcha a hurá na kutě!

Závěrem

Technický stav skútrů a mopedů nebo třeba motorek je už na první pohled tristní. O garančních prohlídkách 99 % těhle vozítek jen slyšelo, ale i přesto jsou provozuschopné a pojízdné! Provoz na Djerbě je mírný a stav silnic je v porovnání s ČR nadprůměrný!!! Projet Djerbu na skútru ale můžeme jen a jen doporučit! Jak je i z fotek patrné, tak věřte, že helmu sundáte po pár ujetých metrech ... důvod? Daleko větší nebezpečí než nehoda je totiž to, že se vám hlava vedrem "uvaří" a s vámi to prostě a jednoduše sekne. Pokud se chystáte na Djerbu, tak vám můžeme jen popřát ŠŤASTNOU CESTU!

Foto: Viktor Hrachovec, Barbora Neuhauserová 

Komentáře

V diskuzi ještě není žádný komentář - buďte první!

Otevřít diskuzi

Související články

Vzpomínka na léto – nejen o skútrech v Bosně a Hercegovině 2019 - část 2.

Vzpomínka na léto – nejen o skútrech v Bosně a Hercegovině 2019 - část 2.

Reportáže a cestopisy

7.12.2019

ing. Miroslav Šmejkal

0

Dovolenou zpravidla plánujeme dost pozdě, když ne úplně na poslední chvíli. Letošní dovolená byla z tohoto pohledu výjimkou, ke které dochází maximálně jednou za deset let. Je to úplně neuvěřitelné, ale cíl jsme si naplánovali víc než rok dopředu.... Tak přesně takhle začínal článek nazvaný...

Více

Vzpomínka na léto – nejen o skútrech v Bosně a Hercegovině 2019 - část 1.

Vzpomínka na léto – nejen o skútrech v Bosně a Hercegovině 2019 - část 1.

Reportáže a cestopisy

12.11.2019

ing. Miroslav Šmejkal

0

Dovolenou zpravidla plánujeme dost pozdě, když ne úplně na poslední chvíli. Letošní dovolená byla z tohoto pohledu výjimkou, ke které dochází maximálně jednou za deset let. Je to úplně neuvěřitelné, ale cíl jsme si naplánovali víc než rok dopředu. Došlo k tomu tak, že jsme jedno nedělní...

Více

Vzpomínka na léto - o skútrech na Sardinii 2018

Vzpomínka na léto - o skútrech na Sardinii 2018

Reportáže a cestopisy

8.4.2019

Ing. Miroslav Šmejkal

1

Minulý rok jsem po úspěšné letní dovolené na Hvaru uvažoval o dalším chorvatském ostrově – Pagu. Já mám to Chorvatsko, tenkrát ještě Jugoslávii, tak nějak od dětství v krvi. Jenže se ukázalo, že je všechno jinak. Přítelkyně prohlásila, že cestu autem bude trpět maximálně jednou za dva roky,...

Více

Za vůní hor, moře a borovic - aneb hurá do Chorvatska

Za vůní hor, moře a borovic - aneb hurá do Chorvatska

Reportáže a cestopisy

26.7.2018

Karel

8

Minulý rok se mi nic psát nechtělo a zřejmě bych ani letos o cestě k moři, kterou jsem minulý rok absolvoval, nic nenapsal. Ale jelikož mi při nedávným úklidu spadlo na hlavu několik papírů s pár údaji o naší cestě k Jadranu, překonal jsem lenost a řekl si, že přece jen něco vytvořím. Takže moje...

Více

Vzpomínka na zimu 2018 - tip na lyžování a zajímavost pro skútříkáře

Vzpomínka na zimu 2018 - tip na lyžování a zajímavost pro skútříkáře

Reportáže a cestopisy

22.6.2018

Miroslav Šmejkal

3

Na přelomu ledna a února jsme se vydali na lyžovačku do italských Alp, do části zvané Dolomity. Rozhodli jsme se zopakovat akci, do které nás před dvěma roky uvrtal můj kamarád, slibujíc nejen pěkné lyžování, ale i dvě překvapení po cestě. Nejsem zrovna sportovní typ a skalní lyžař už vůbec ne,...

Více

Bleskovky

Piaggio Group pokračuje v boji na ochranu svých produktů před padělateli

29.10.2021

Piaggio Group pokračuje v boji na ochranu svých produktů před padělateliPIAGGIO GROUP VYHRÁVÁ SOUD PRVNÍ INSTANCE O PORUŠENÍ EVROPSKÉHO PATENTU PROTI SPOLEČNOSTI PEUGEOT MOTOCYCLES V PAŘÍŽI A MILÁNĚPO NÁZVU VESPA JE UZNÁNA TAKÉ JEDINEČNOST SKÚTRU...

Více

VOGE odstartovala akci “Máš čerstvýřidičák A2?”

23.6.2021

VOGE odstartovala akci “Máš čerstvýřidičák A2?”Voge se nyní vytasilo s atraktivní akcí, kde zákaznící ušetří nemalý peníz. Při zakoupení modelu VOGE 300AC, 300R nebo 500R a předložení řidičského průkazu s vyznačením skupiny A2,...

Více

NOVÝ ELEKTRICKÝ SKÚTR PIAGGIO ONE

15.6.2021

NOVÝ ELEKTRICKÝ SKÚTR PIAGGIO ONENOVÝ ELEKTRICKÝ SKÚTR PIAGGIO ONE• PŘEDSTAVUJEME MODEL „ONE“, NOVÝ ELEKTRICKÝ SKÚTR PIAGGIO• ITALSKÝ PŮVOD A ZAMĚŘENÍ NA MLADÉ ZÁKAZNÍKY: „ONE“ JE SPOJENÍM BAREV, FANTAZIE, STYLU,...

Více

Kymco startuje cenovou akci na atraktivní modely stopětadvacítek

19.4.2021

Kymco startuje cenovou akci na atraktivní modely stopětadvacítekKymco se na startu letošní sezóny vytasilo s atraktivní akcí, kde zákaznící ušetří nemalý peníz. Od 12. dubna nabízí tento tchajwanský výrobce skvělé ceny na svoje oblíbené skútry...

Více

BMW C1 znovu na scéně?

12.4.2021

BMW C1 znovu na scéně?Kdo by neznal legendární skútr od BMW s označením C1. Skútr vybavený speciálním rámem a bezpečnostními pásy, který umožňoval jízdu bez ochranné přilby byl poprvé veřejnosti...

Více

Starší bleskovky

Podcasty

Černou Afrikou

17.6.2021

Řeknu jen tohle: jedna vtipná partička a Jihoafrická republika, Botswana, Zimbabwe, Namibie   . . . .   Tady je zmiňový DOTAZNÍK jak jsi se potkal s krizí středního věku. Nezabere...

Více

Jindra Belšan o velkém Rusku

24.10.2019

Jindra Belšan je pamětník. To jako, že toho hodně viděl, hodně zažil a má tedy o čem vyprávět. Dnes jsme se zaměřili hlavně na jeho cesty do Ruska.

Více

Balkánské šotoliny (Kodo120)

3.12.2018

Hurá na Balkán na šotoliny. Po tom, co začal Pertla systematicky mapovat Evropské šotoliny, musí být každému jasné, že Balkán je pro většinu z nás v tomto duchu stále ještě...

Více

Starší podcasty

Kalendář akcí

Po

Út

St

Čt

So

Ne

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

21.

22.

23.

24.

25.

26.

27.

28.

29.

30.

31.

Nebyly nalezeny žádné nadcházející události

Přidat novou akci

Partneři

CAFE-RACER.cz
TIPMOTO.cz
ZIVEFIRMY.cz
PARTSDEPOT.cz
BONMOTO.cz
BE-RIDER.com

Společnost Montplast se specializuje na výrobu a montáž zastřešení bazénů. Zastřešení bazénů se vyrábí ze systémových hliníkových profilů, opatřených povrchovou úpravou.