Povinná výbava na motocykl

Povinná výbava na motocykl

3.3.2015

František Hadt

Povinnou výbavu jednostopého vozidla určuje zákon prostřednictvím vyhlášky Ministerstva dopravy a spojů o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích č. 341/2014. Jde o soubor doplňků, nástrojů a náhradních dílů, které musí být nezbytně přítomny ve vozidle, pokud je provozováno na veřejných komunikacích.

Pokuta za neúplnou nebo nesprávnou povinnou výbavu se může vyšplhat na dva tisíce korun. Dejte pozor především na obsah lékárničky, který musí odpovídat zákonným normám a nesmí být prošlý!

Dle vyhlášky je nutnou výbavou jednostopého vozidla pouze lékárnička a sada pojistek - od každého druhu jedna.

 04 02

Lékárnička - správný obsah motolékárničky

 • Obvaz hotový s 1 polštářkem (šíře nejméně 8 cm, savost nejméně 800 g/m2)
 • Obvaz hotový s 2 polštářky (šíře nejméně 8 cm, savost nejméně 800 g/m2)
 • Šátek trojcípý z (netkaného) textilu (délka stran nejméně 960 × 1360 × 960 mm)
 • Náplast s polštářkem (velikost 8 cm x 4 cm, minimální lepivost 2,5 N/cm) – 3 ks
 • Obinadlo škrticí pryžové (60 x 1250 mm)
 • Rukavice pryžové (latexové) chirurgické v obalu

Nezapomeňte u lékárničky překontrolovat dobu expirace jednotlivých pomůcek - důležité je zkontrolovat nikoli dobu expirace na obalu lékárničky, ale přímo na konkrétních pomůckách uvnitř – často se tyto hodnoty mohou lišit. V případě překročení doby expirace pak není nutné vyměnit celou lékárničku, ale stačí vyměnit ty pomůcky, kterým končí doba použitelnosti – například obvazové materiály.

 

Reflexní vesta

V České republice sice není reflexní vesta prvkem povinné výbavy, ale z bezpečnostních důvodů ji doporučujeme s sebou vozit, a to i v případě, že máte oděv s výraznými reflexními prvky.  

 

 

Povinná výbava jednostopých vozidel v zahraničí

V silničním provozu platí za každých okolností základní pravidlo – neznalost zákona neomlouvá, a tak je jistě dobré vědět a dopředu před každou cestou si pečlivě prostudovat legislativu zemí, které hodláme navštívit. Předpisy v jednotlivých státech totiž mohou být výrazně rozdílné od těch platných v České republice. A platí to samozřejmě i pro případ, že si jednostopé vozidlo půjčujeme – opět je naší povinností si vše zkontrolovat, protože za nedostatky odpovídáte vy jakožto jezdec, nikoliv majitel.

 

Základní informace pro cesty do zahraničí

 • Doklady - případně potvrzení o zapůjčení stroje a originálu i duplikátu zelené karty.
 • Euroformulář o dopravní nehodě (pro zahraničí nejlépe v angličtině). Pokud ho nemáte, hledejte je například v pobočkách místních pojišťoven vozidel nebo ve střediscích automotoklubů, jako je ÚAMK v ČR. V Německu je to ADAC, v Rakousku ÖAMTC a podobně.
 • Reflexní bezpečnostní vesta - v mnoha evropských zemích je povinnou výbavou pro jezdce na motocyklech, včetně Srbska, Slovenska, Maďarska či Španělska. Například v Portugalsku se tento požadavek vztahuje pouze na v dané zemi registrovaná vozidla. Policie to kontroluje. Ve Francii se povinnost používat reflexní vestu pro motocyklisty na strojích s objemem vyšším než 125 ccm změnila v povinnost mít výrazné reflexní prvky na přilbě. Naopak v Belgii je nutné nosit ochranný oděv, tj. rukavice, bundu s dlouhými rukávy, kalhoty s dlouhými nohavicemi a boty s ochranou kotníků.
 • Výstražný trojúhelník - ve většině evropských zemí včetně ČR samozřejmě nikdo nebude vyžadovat, abychom s sebou na motocyklu vezli výstražný trojúhelník. Ovšem v Maďarsku, na Maltě a Rusku je to naopak - výstražný trojúhelník je povinný pro všechna jednostopá vozidla. V Turecku dokonce podle předpisů musíte mít hned dva kusy. No a na Kypr je přinejmenším doporučené ho mít.
 • Lékárnička - povinná je například v Maďarsku, Rakousku, Slovinsku, Slovensku a Srbsku. Dále na sever, ve Velké Británii, Švédsku a Norsku, zase předpisy doporučují, aby i motocyklisté měli s sebou přinejmenším sadu obvazů.
 • Náhradní žárovky - povinnost mít je platí ve Slovinsku, Chorvatsku a Rusku. V Chorvatsku a Rusku toto ustanovení neplatí pro motorová vozidla (a tedy i pro jednostopé stroje), pakliže jsou vybaveny xenonovými světlomety či LED světly. V Maďarsku a Makedonii se pak doporučuje mít přinejmenším hlavní náhradní žárovku.
 • Hasicí přístroj  - pro většinu evropských zemí platí povinnost vozit hasicí přístroj pouze v osobním automobilu, ale v Litvě se setkáte s tím, že přepis nerozlišuje druhy motorových vozidel a hasicí přístroj je tam součástí předepsaného vybavení.

 

Bezpečnou a šťastnou cestu vám přeje redakce SP.

 Foto: www.motozem.cz, www.seznam.cz, www.motosluzby.cz

Komentáře

V diskuzi ještě není žádný komentář - buďte první!

Otevřít diskuzi

Související články

SPEEDS CITY aneb hlavu máme každý jen jednu

SPEEDS CITY aneb hlavu máme každý jen jednu

Bezpečná jízda

7.7.2021

Redakce SP.cz

0

O tom, že helma je při jízdě na skútru nebo na motorce nezbytnou nutností, není třeba pochybovat. V redakci jsme měli možnost vyzkoušet už pěknou řádku helem, ale zatím ani jedna nezažila přímý střet s asfaltem ... Premiéru si však docela nedávno odbyla otevřená přilba tzv.: JETka od...

Více

Bosch Help Connect aneb první pomoc pro motocyklisty

Bosch Help Connect aneb první pomoc pro motocyklisty

Bezpečná jízda

13.7.2020

Redakce SP.cz

0

Bosh vyvinul záchranný systém pro motorkáře známý z moderních automobilů. V případě nehody odešle automaticky Váš chytrý telefon zprávu o nehodě. Záchranné složky se s Vámi následně pokusí spojit. V případě, že se jim to nepovede, bude automaticky vyslána záchranka, která díky GPS lokaci ve...

Více

EFA PŘIJALA CHARTU POŽADUJÍCÍ KVALITNÍ PŘÍPRAVU ŘIDIČŮ

EFA PŘIJALA CHARTU POŽADUJÍCÍ KVALITNÍ PŘÍPRAVU ŘIDIČŮ

Bezpečná jízda

5.5.2017

TZ - EFA

0

Praha ve dnech 26. – 27. dubna hostila důležité zasedání Evropské asociace autoškol EFA, kterého se účastnili zástupci řady evropských zemí. Kromě běžné agendy byla pozornost věnována i kvalitní přípravě mladých a začínajících řidičů. Na tomto zasedání byl také přijat a vydán strategický...

Více

Učme se přežít 2017

Učme se přežít 2017

Bezpečná jízda

19.4.2017

Viktor Hrachovec

1

O projektu "Učme se přežít" jsme vás poprvé informovali loni v březnu. Od té doby proběhlo už několik kol, z nichž některých jste se zúčastnili i vy, naši čtenáři. Projekt pokračuje i v tomto roce a my pro vás máme aktuální termíny!

Více

Brzdové světlo přímo na helmě aneb bezpečnost především

Brzdové světlo přímo na helmě aneb bezpečnost především

Bezpečná jízda

5.4.2017

Viktor Hrachovec

0

Reflexní helma či reflexní vesta už je více či méně zažitým standardem. Teď je tu novinka v podobě integrální helmy s integrovaným brzdovým světlem, které vydrží až 10 hodin na jedno nabití!!!

Více

Bleskovky

Piaggio Group pokračuje v boji na ochranu svých produktů před padělateli

29.10.2021

Piaggio Group pokračuje v boji na ochranu svých produktů před padělateliPIAGGIO GROUP VYHRÁVÁ SOUD PRVNÍ INSTANCE O PORUŠENÍ EVROPSKÉHO PATENTU PROTI SPOLEČNOSTI PEUGEOT MOTOCYCLES V PAŘÍŽI A MILÁNĚPO NÁZVU VESPA JE UZNÁNA TAKÉ JEDINEČNOST SKÚTRU...

Více

VOGE odstartovala akci “Máš čerstvýřidičák A2?”

23.6.2021

VOGE odstartovala akci “Máš čerstvýřidičák A2?”Voge se nyní vytasilo s atraktivní akcí, kde zákaznící ušetří nemalý peníz. Při zakoupení modelu VOGE 300AC, 300R nebo 500R a předložení řidičského průkazu s vyznačením skupiny A2,...

Více

NOVÝ ELEKTRICKÝ SKÚTR PIAGGIO ONE

15.6.2021

NOVÝ ELEKTRICKÝ SKÚTR PIAGGIO ONENOVÝ ELEKTRICKÝ SKÚTR PIAGGIO ONE• PŘEDSTAVUJEME MODEL „ONE“, NOVÝ ELEKTRICKÝ SKÚTR PIAGGIO• ITALSKÝ PŮVOD A ZAMĚŘENÍ NA MLADÉ ZÁKAZNÍKY: „ONE“ JE SPOJENÍM BAREV, FANTAZIE, STYLU,...

Více

Kymco startuje cenovou akci na atraktivní modely stopětadvacítek

19.4.2021

Kymco startuje cenovou akci na atraktivní modely stopětadvacítekKymco se na startu letošní sezóny vytasilo s atraktivní akcí, kde zákaznící ušetří nemalý peníz. Od 12. dubna nabízí tento tchajwanský výrobce skvělé ceny na svoje oblíbené skútry...

Více

BMW C1 znovu na scéně?

12.4.2021

BMW C1 znovu na scéně?Kdo by neznal legendární skútr od BMW s označením C1. Skútr vybavený speciálním rámem a bezpečnostními pásy, který umožňoval jízdu bez ochranné přilby byl poprvé veřejnosti...

Více

Starší bleskovky

Podcasty

Černou Afrikou

17.6.2021

Řeknu jen tohle: jedna vtipná partička a Jihoafrická republika, Botswana, Zimbabwe, Namibie   . . . .   Tady je zmiňový DOTAZNÍK jak jsi se potkal s krizí středního věku. Nezabere...

Více

Jindra Belšan o velkém Rusku

24.10.2019

Jindra Belšan je pamětník. To jako, že toho hodně viděl, hodně zažil a má tedy o čem vyprávět. Dnes jsme se zaměřili hlavně na jeho cesty do Ruska.

Více

Balkánské šotoliny (Kodo120)

3.12.2018

Hurá na Balkán na šotoliny. Po tom, co začal Pertla systematicky mapovat Evropské šotoliny, musí být každému jasné, že Balkán je pro většinu z nás v tomto duchu stále ještě...

Více

Starší podcasty

Kalendář akcí

Po

Út

St

Čt

So

Ne

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

21.

22.

23.

24.

25.

26.

27.

28.

29.

30.

31.

Nebyly nalezeny žádné nadcházející události

Přidat novou akci

Partneři

CAFE-RACER.cz
TIPMOTO.cz
ZIVEFIRMY.cz
PARTSDEPOT.cz
BONMOTO.cz
BE-RIDER.com

Společnost Montplast se specializuje na výrobu a montáž zastřešení bazénů. Zastřešení bazénů se vyrábí ze systémových hliníkových profilů, opatřených povrchovou úpravou.