Djerbou na skútru

Djerbou na skútru

10.7.2012

Redakce SP.cz

Při odjezdu na dovolenou by mě ani ve snu nenapadlo, že část dovolené strávím na skútru a co víc, část cesty dokonce jako batůžek. První část plánovaných reportáží z cest skútrem po asijských zemích a Karibiku začínáme tedy tak trochu netradičně v Tunisu.

Znáte to asi každý … jednou za čas je prostě potřeba vypnout a hodit si nějakej ten voraz. Nabídka zájezdů na poslední chvíli (last minute) sice letos není kdovíjak výhodná, ale přece jen nějaký ten zájezd se tam najde.

012: Djerbou na skútru 019: Djerbou na skútru

S přítelkyní nám padl do oka hotel Diana Rimel v Tunisu a to konkrétně na Djerbě. Zabalit, vypnout mobilní telefon, email atd. atd. atd.

Nebudu vás zdržovat tím, jak probíhal let, jaké bylo ubytování, ale začnu rovnou tím, že už cestou do hotelu mě upoutala věc jiná a to jedna půjčovna skútrů za druhou … tím to všechno vlastně začalo.

Válení na pláži nám vydrželo asi jen dva dny. Pak vznikla ta „bláznivá“ myšlenka vyměnit pohodlí hotelu a služeb All inclusive za trochu cestování po Djerbě. Slovo dalo slovo, v hotelovém komplexu jsme koupili mapu a zajistili si pronájem skútru.

013: Djerbou na skútru 014: Djerbou na skútru

Pokud si myslíte, že máte na výběr, tak věřtě, že tomu tak není! O značce je rozhodnuto vlastně už předem, protože z 99 % narazíte na celé Djerbě jen na jednu jedinou značku a tou je Peugeot. Peugeot je nejen nejrozšířenější, ale nebál bych se říct, že skoro jedinou značkou. Ostatních značek skútrů je na Djerbě jako šafránu a tak za raritu považuju i to, že jsem viděl značky jako Malaguti, Baotian, Yamaha nebo Vespa!

015: Djerbou na skútru 016: Djerbou na skútru

Po smlouvání, které je v tamních končinách nezbytnou součástí jakéhokoliv obchodu, se nám podařilo pronajmout si Peugeot Trekker na celé odpoledne za 50 dinárů, což je v přepočtu na evropskou měnu cca 22 euro.

009: Djerbou na skútru 010: Djerbou na skútru

Ve 12:00 nám byl skútr přistaven. O technickém stavu se není třeba příliš rozepisovat, protože za vše hovoří fotografie. Za zmínku ale stojí např. podsedadlový prostor, který tvořila vložená jet-helma. Když jsme ji vyndali, koukala na nás jen pořádná díra v plastu.

030: Djerbou na skútru 031: Djerbou na skútru 032: Djerbou na skútru

Nezbytná kontrola odhalila i nefunkční tachometr, kontrolky a spoustu dalších drobností. Po doplnění paliva u jedné z „renomovaných“ čerpacích stanic (alespoň dle doporučení  půjčovny) jsme konečně mohli vyrazit!

Naplánovaná trasa: Diana Rimel – Houmt Souk – El Gala Aeroport – AJIM – Guellala – Mahboubine – Midoune – Hadada – Diana Rimel   

017: Djerbou na skútru 018: Djerbou na skútru

Startujeme pomocí nožního startéru (ten elektrický samozřejmě nefunguje) a vyrážíme. Provoz je minimální a dopravní značení víc než dostačující. Naše první zastávka je vzdálená jen několik málo kilometrů. Jedná se o krokodýlí farmu. Tuhle zastávku můžeme skutečně doporučit! Vstupné činí 12 dinárů za osobu + 1 dinár za možnost fotografování. Vstupenka platí do přilehlého muzea a vesnice, kde je vidět, jak se dříve žilo, a konečně do „hlavní atrakce“, kterou krokodýlí farma bezpochyby je!

02: Djerbou na skútru 04: Djerbou na skútru

V celé farmě se nachází na několik set krokodýlů nilských. Vidět můžete nejen vajíčka, miminka, „batolata“, ale i jejich rodiče! Krmení probíhá vždy až v 17:00! Tolik času ale nemáme nebo spíš se nám nechce tak dlouho čekat a tak vyrážíme dál.  

05: Djerbou na skútru 06: Djerbou na skútru

Po půlhodince cesty od farmy zastavujeme na veřejné pláži, kde něco málo fotíme, ale hlavně se snažíme trochu zchladit procházkou v moři. Vzduch kolem je totiž až neuvěřitelně horký a tak nás neosvěžuje ani poněkud svižnější jízda.

08: Djerbou na skútru 07: Djerbou na skútru

Za chvilku opět jedeme. Naše druhá vytyčená meta je pevnost v Houmt Souku. Cestou k ní zastavujeme ještě jednou a to při spatření místního tržiště nebo bazaru, který fotíme a za chvilku už stavíme před naším cílem. Vstupné do pevnosti je 5 dinárů na osobu a 1 dinár za focení. Stejně jako farmu můžeme doporučit i tuto pevnost. Výhled je jedinečný, ale všudypřítomné vedro nás vede k jednoznačnému rozhodnutí … ZMRZLINA!

040: Djerbou na skútru

Sedáme na skútr a ani ne po 5 minutách jízdy sesedáme u prvního občerstvení, kde si ve stínu dopřáváme ledovou zmrzlinu s jahodovou příchutí.

022: Djerbou na skútru 024: Djerbou na skútru 023: Djerbou na skútru

Nebe je bez mráčků a tak používáme opalovací krém a hurá do sedla. Následující úsek cesty vedoucí na letiště je nejnudnější. Napravo poušť, nalevo poušť a cesta vede stále rovně bez jediné zatáčky. Za celou dobu potkáváme jediné auto a moje myšlenky se zaobírají tím, že umřít na dehydrataci není nemožné :) Naštěstí se tak neděje a my pokračujeme přes letiště na další město, kterým je Ajim.

026: Djerbou na skútru 029: Djerbou na skútru 025: Djerbou na skútru

Cestou stavíme u moře, kde se opět alespoň trošku zchladíme, ale hlavně si vyměňujeme pozice a ze mě se tak stává batůžek! Po několika desítkách kilometrů vjíždíme do Ajímu, kde stavíme u kavárny Al Jazira a za dinár a půl kupujeme 1,5litrovou láhev chlazené vody. Po chvilkové poradě u mapy, kterou jsem měl problém i rozložit, razíme směr Guellala.

020: Djerbou na skútru 021: Djerbou na skútru

Bohužel pár kilometrů před naším dalším cílem nastává něco, s čím se dalo nebo spíš mělo počítat … porucha. Skútr při cestě do kopce ztrácí dech a zastavuje. Vzhledem k mým technickým znalostem a zkušenostem nepropadám panice, ale spíše hysterii :) Přítelkyně mě uklidňuje a tak rozhodujeme, že počkáme, jestli skútřík není jen „přechlastaný“. Přece jen se jelo pořád na plný plyn.

027: Djerbou na skútru 028: Djerbou na skútru

Po zhruba deseti minutách se snažím skútr nastartovat a chytá!!! Problém je, že plyn se zřejmě zasekl a tak je stále na maximum. Co naplat, tlačit ho v tomhle horku nehodlám a pěšky nikam nejdu. Oba dva skáčeme na skútr a jedeeeem! Skútr uhání stále kupředu a to bez nutnosti přidávat plyn. Doslova vlítáváme do Guellaly, kde u nejbližší pumpy mačkám obě brzdy a přítelkyně vypíná klíček … Skútr tak zůstává konečně stát. Dotankujeme zhruba půl nádrže a platíme 4 dináry.

035: Djerbou na skútru

Startuji skútr a opět vyrážíme maximální rychlostí vstříc dalšímu dobrodružství. Doslova prolítáváme keramickými dílnami a bohužel v obavě o dojezd ani nezastavujeme. Focení tak probíhá jen za jízdy. V městečku Mahboudine prosvištíme tři kruhové objezdy a zatáčíme doprava směr Midoune.

033: Djerbou na skútru 034: Djerbou na skútru011: Djerbou na skútru

Cedule hlásí, že Midoune je vzdálený už jen pouhých 10 km,  když v tom Peugeot začíná fungovat naprosto normálně. Plyn reaguje tak, jak má a tak konečně zvolňujeme. Midounem projíždíme vskutku turistickým tempem a děláme jednu fotku za druhou. Fotíme domácí čerpací stanice, před kterými jsme dostali důrazné varování. Místní se prý bát nemusí, ale turisté by se měli těmhle „domácím benzínkám“ vyhnout.

Naší předposlední zastávkou je město Hadada, kde už nejenže nefotíme, ale naprosto vyčerpaní a unavení a navíc v polospánku projíždíme až do našeho hotelu, kam vjíždíme už za tmy! Absolutně grogy, ale zdraví a plní nových zážitků jsme zpět! Něco málo k snědku, sprcha a hurá na kutě!

Závěrem

Technický stav skútrů a mopedů nebo třeba motorek je už na první pohled tristní. O garančních prohlídkách 99 % těhle vozítek jen slyšelo, ale i přesto jsou provozuschopné a pojízdné! Provoz na Djerbě je mírný a stav silnic je v porovnání s ČR nadprůměrný!!! Projet Djerbu na skútru ale můžeme jen a jen doporučit! Jak je i z fotek patrné, tak věřte, že helmu sundáte po pár ujetých metrech ... důvod? Daleko větší nebezpečí než nehoda je totiž to, že se vám hlava vedrem "uvaří" a s vámi to prostě a jednoduše sekne. Pokud se chystáte na Djerbu, tak vám můžeme jen popřát ŠŤASTNOU CESTU!

Foto: Viktor Hrachovec, Barbora Neuhauserová 

Komentáře

V diskuzi ještě není žádný komentář - buďte první!

Otevřít diskuzi

Související články

Vzpomínka na léto - o skútrech na Hvaru 2017

Vzpomínka na léto - o skútrech na Hvaru 2017

Reportáže a cestopisy

24.10.2017

ing. Miroslav Šmejka

0

Čas od času nám do redakce přijde nějaký článek od vás, našich čtenářů. Jedním z těch, kteří přispívají pravidelně, je pan Ing. Miroslav Šmejkal, který nám poslal osmistránkový cestopis! Ten s velkým poděkováním uveřejňujeme v nezměněné podobě a panu Šmejkalovi od nás putuje dárkový balíček :-)...

Více

Ohlédnutí za veletrhem MOTOSALON 2017

Ohlédnutí za veletrhem MOTOSALON 2017

Reportáže a cestopisy

29.3.2017

František Hadt

1

Letošní osmý ročník mezinárodního veletrhu motocyklů, čtyřkolek, příslušenství a oblečení, který se konal v prvním březnovém týdnu, se opravdu vydařil, přičemž zaznamenal skvělou návštěvnost.

Více

Motocykl 2017 aneb všechno je jinak ...

Motocykl 2017 aneb všechno je jinak ...

Reportáže a cestopisy

8.3.2017

Viktor Hrachovec

3

Letošní ročník veletrhu MOTOCYKL 2017 je u konce, a tak nastal čas na jeho zhodnocení. Hlavním lákadlem letošní výstavy bylo bezpochyby představení nové Jawy Vintage 660 a Jawy 350 OHC. Krom Jawy byly na Motocyklu zastoupeny značky jako Ducati, Kawasaki, Yamaha, Rieju a další. Oko návštěvníků...

Více

EICMA 2016

EICMA 2016

Reportáže a cestopisy

6.12.2016

Viktor Hrachovec

0

Milánská výstava EICMA 2016 je už nějaký ten pátek za námi, a tak se sluší podívat, jaké novinky nám v segmentu skútrů přinesla. Hlavním tahákem byl bezpochyby první skútrový crossover od Hondy s označením X-ADV. EICMA ale nebyla jen o Hondě. Suzuki představila inovovaný maxiskútr Burgman 400,...

Více

INTERMOT 2016 – Nové přilby

INTERMOT 2016 – Nové přilby

Reportáže a cestopisy

24.10.2016

František Hadt

0

Na letošním ročníku výstavy motocyklů, skútrů, čtyřkolek a příslušenství INTERMOT 2016 v Kolíně nad Rýnem prezentovali světoví výrobci přileb poměrně dost nových modelů. Pojďme si blíže představit alespoň některé z nich.

Více

Bleskovky

MAXSYM TL

12.12.2017

MAXSYM TLO tchajwanských skútrech toho bylo v poslední době napsáno víc než dost, a to především díky Kymcu a jeho novým modelům. Pozadu ale nezůstal ani další tchajwanský výrobce SYM, který...

Více

SYM odhalí v Miláně nový Maxiskútr

27.10.2017

SYM odhalí v Miláně nový MaxiskútrO tchajwanských skútrech jsme toho napsali víc než dost. Kymco letos zabodovalo svým modelem AK 550i, který je tchajwanskou odpovědí na Yamahu TMax. Nový koncept s označením Kymco...

Více

KYMCO AK 550i: Nové příslušenství - držák na topcase a postranní kufry

23.10.2017

KYMCO AK 550i: Nové příslušenství - držák na topcase a postranní kufryNovinka letošního léta, model KYMCO AK 550i, obdržel zákazníky dlouho očekávané příslušenství ve formě kompletního transportního systému od španělského výrobce SHAD. Tento...

Více

Společnost Honda slaví milník 100 milionů vyrobených kusů motocyklů řady Super Cub

22.10.2017

Společnost Honda slaví milník 100 milionů vyrobených kusů motocyklů řady Super CubSpolečnost Honda Motor Co., Ltd. dnes oznámila, že celková celosvětová výroba motocyklů Honda řady Super Cub dosáhla milníku 100 milionů kusů. V závodě Kumamoto v Japonsku, kde se...

Více

Peugeot Belville - od každého trochu

10.10.2017

Peugeot Belville - od každého trochuPeugeot Belville není žádnou novinkou. Veřejnosti byl představen v prosinci loňského roku a popravdě žádnou velkou díru do světa neudělal. Přesto nebo právě proto jsme se rozhodli...

Více

Starší bleskovky

Podcasty

Suchý dingo u protinožců (Kodo118)

18.10.2017

Pavel už je zase na cestě. Tentokrát vyrazil až k protinožcům a jak jinak než opět na Jawě      

Více

Ulánbátar dobrý. Ale bez dokladů? (Kodo117)

1.5.2017

Každou chvilku tu máme někoho, kdo se vydá na východ. Každou chvilku tu máme někoho, vydal do Mongolska. Každou chvilku tu máme někoho, kdo to udělal pankově. Ale poprvé tu máme...

Více

Na Číze 125 do Afriky (KoDo116)

31.3.2017

Natočíte  sto rozhovorů o motorkách a začnete mít pocit, že se všechno opakuje. A pak se před mikrofonem zjeví Martin Magnusek a naráz znovu víte, že to má cenu. Tohle je to správný...

Více

Starší podcasty

Kalendář akcí

Po

Út

St

Čt

So

Ne

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

21.

22.

23.

24.

25.

26.

27.

28.

29.

30.

31.

Nebyly nalezeny žádné nadcházející události

Přidat novou akci

Partneři

CAFE-RACER.cz
TIPMOTO.cz
ZIVEFIRMY.cz
PARTSDEPOT.cz
KOLAMADOLU.cz