Osvětim aneb Polskem na skútrech

Osvětim aneb Polskem na skútrech

9.5.2011

Redakce SP.cz

V září loňského roku (2010) padl první návrh na návštěvu vyhlazovacích táborů v Osvětimi. Trasa byla naplánována takřka k dokonalosti a termín byl po vzájemné diskuzi pevně stanoven na 28.4. - 1.5.2011. Účast se očekávala spíše "komorní" a proto 13 přihlášených účastníků bylo víc než jen příjemným překvapením. Skoro po 8 měsících od první zmínky nastal konečně den D!

Start celé akce byl naplánován na 28.4.2011 a to již celkem tradičně u restaurace MCDonalds na Černém mostě. Výjezd byl naplánován na 9:00 přesně a proto jsme se začali scházet už od 8:00, aby bylo ještě dostatek času na vyzkoušení vysílaček a nějakou tu kávu nebo jako v mém případě celou snídani :)

Bylo už lehce po 9:00 a stále jsme nebyli kompletní .... Jeden se závazně přihlášených účastníků chyběl! Počkali jsme akademickou čtvrt hodinku a protože další člen "expedice Osvětim" se měl připojit v Králíkách a předběžný čas byl stanoven na 12:00 - 13:00, nezbývalo nám než vyrazit! 

Popřát šťastnou cestu a udělat nějakou tu fotku a video nám přijel Pavel. Teď už ale hurá na skútry a vyrazit!!!

Samotná cesta probíhala bez jakýchkoliv komplikací a v naprosté pohodě. První občerstvení v podobě kávy a doplnění paliva proběhlo na čerpací stanici Shell. Nezbytné foto, kontrola telefonu a internetových stránek SF, zda se neozval zatím nezvěstný účastník (neozval) a zpět na skútry. Do prvního a zároveň i posledního přípojného místa (čerpací stanice v Králíkách) jsme dorazili krátce po 12:15, takže přesně na čas. Nezbytné dotankování, káva, WC a pozitivní zpráva! DOM999, který nedorazil na start, je nám v patách a měl by dorazit do 20 minut. Poslem této dobré zprávy byl bouska.t, který na nás už čekal. Ani ne 20 minut a DOM999 na svém Maxonu dorazil. Mohlo se pokračovat .... 

Před překročením hranic nás čekala ještě jedna plánovaná zastávka a to bylo v nějaké restauraci po cestě na dobrý kus žvance. Po několika málo km v sedle se tak stalo a zaparkovali jsme u jedné velmi příjemně vypadající restaurace. Všichni se najedli a napili, co hrdlo ráčí (samozřejmě, že v případě pití se jednalo výhradně a jen o nealko) a mohlo se pokračovat dál. Bohužel ne na dlouho. Ihned po startu se u mé Hondy DN-01 rozblikala kontrolka oleje a následovala tak první neplánovaná zastávka. Překontrolován olej (pro ty, co mě znají: je to až neuvěřitelné, ale ano, zvládl jsem to sám :) ) a olej byl ok. Po nezbytné telefonické konzultaci byla závada/nezávada odstraněna. Motorka byla zaparkována v kopci a tak se po nastartování rozblikala kontrolka, která nezhasla ihned, ale až po nějaké době ....v mém případě po vypnutí a opětovném nastartování. (Pro jistou se po návratu objednám na diagnostiku, ale to už jsme někde jinde). Problém vyřešen, kontrolka zhasla a mohlo se pokračovat.

Zbytek cesty po naší vlasti už nepřinesl žádné drama. O překročení hranic nás informovala jen cedule a ač to zní neuvěřitelně, tak kvalita silnic. Ta kvalita je daleko a pokud říkám daleko, tak skutečně myslím daleko horší než u nás! Pokud si ale myslíte, že řidiči přizpůsobí rychlost a jízdu stavu silnice, tak jste na velkém omylu. Další dotankování a posilnění v podobě nezbytné kávy. Foto a hurá směr objednaný hotel Bábel! Cca 20 km před cílem následovala další neplánovaná zastávka. Tentokrát nebyla na vině Honda DN-01, ale Jawa 350, která vypověděla poslušnost.  _Mimo_ , který Jawu sedlal, byl ale výborně připraven. Vyčištění karburátoru, kontrola svíčky a po několika málo minutách jsme mohli pokračovat dál.

Necelých 15 minut jízdy a navigace neomylně hlásila DOJELI JSTE NA MÍSTO URČENÍ a je potřeba říct, že měla 100% pravdu! Foky s Pepou a Křižíky šli vyzvednout klíče od pokojů a zajistit vše potřebné kvůli ubytování. Rozdělení pokojů proběhlo takřka rychlostí blesku a šlo se vybalovat. Hotel BABEL by se dal definovat jako horší ubytovna disponující tanečním sálem, kde, jak jsme později zjistili, se podávala snídaně, a barem. Na pokoji byla k dispozici skříň, TV a koupelna spojená s WC. Vzhledem k tomu, že v hotelu stejně nebylo v plánu se zdržovat jindy než v noci, bylo ubytování, řekněme, přijatelné. I přesto jsme hotel Bábel později přejmenovali na hotel Švábel nebo Švábing. (Tato milá zvířátka tam ale naštěstí nebyla). Po vybalení a převlečení do civilního oblečení jsme vyrazili do víru polského města. Cíl byl jasný: něco dobrého vypít a hlavně se dobře najíst! To se ale ukázalo jako vcelku neřešitelný problém. Město nebylo ani tak město jako spíš hornická vesnice. V hotelu nám bylo řečeno, že ve 21:00 se u nich už nenajíme, ale brambůrky nebo tatranku mají. Ve finále jsme asi po půlhodince bloudění a domlouvání se zašli do baru Górnik (v překladu horník), který byl přímo naproti hotelu. I přesto, že bar byl už těsně před zavíračkou, o nás bylo i díky Pepovi, který vše zařizoval, takřka královsky postaráno. V kuchyni se začalo opět vařit a za chvilku se podával řízek s bramborem a zelím. Pivo bylo jen lahvové, ale zato všemožné polské značky. Mě osobně nejvíce zachutnalo pivo LECH. Úspěšná cesta nešla nezapít a tak následovala pravá POLSKÁ VODKA, která byla alespoň podle znalců velmi jemná :) V půl jedné ráno bylo na čase zaplatit a vyrazit na kutě. Po všeobecné dohodě ještě Pepa zajistil večeři na příští, tedy s ohledem na pokročilou hodinu, dnešní večer.

Ráno byl budíček v 8:00, protože na 9:00 byl naplánován odjezd směr Osvětim, která je od hotelu vzdálena jen necelých 6 nebo 7 km. I když naším požadavkem byla snídaně, tak o nás v hotelu nikdo nevěděl a nebo na to obsluha zapomněla. Posadili jsme se ke stolu a čekali, co se bude dít. Za chvilku se objevila káva, čaj, pečivo, máslo, marmeláda, sýr, salámy atd., takže jsme mohli v klidu posnídat. Nastal ale další problém a je potřeba si přiznat, že ten nikdo nečekal. Hlavní strůjce výletu Foky celou noc nespal, ale strávil na WC a ani snídaně se nezúčastnil. Zkrátka a dobře jeho žluto-zelená barva mluvila za vše. I přes všechny problémy jsme lehce po 9:00 vyrazili směr Osvětim.

Osvětim

Kdo nebyl, nepochopí! Dost dobře nedokážu a ani se nechci pokoušet popsat atmosféru, která v Osvětimi panuje! Velikost táborů je až neuvěřitelná! Ostnaté dráty a strážní věže jsou na každém kroku! Určitě stojí zato vidět to celé na vlastní oči a i přesto si nedokážete představit ani zlomek toho, čím museli lidé v tomto a jemu podobném "zařízení" projít. Statisticky bylo po dobu 5 let v Osvětimi zavražděno každý den 821 lidí!!!

Právě v Osvětimi nastalo naše první rozdělení. Foky se vzhledem ke svému zdravotnímu stavu rozhodl pro cestu zpět na hotel a Křižíci se po návštěvě prvního tábora v Osvětimi (V Osvětimi jsou tábory dva) rozhodli pro samostatnou vyjížďku do Krakowa a následnou prohlídku zdejšího zámku. My ostatní jsme se rozhodli pro návštěvu druhého tábora. Plocha, na které se tábor rozléhá, je obrovská a z jednoho konce nejde dohlédnout na druhý!!! I zde se zdržím jakýchkoliv komentářů!!! Kilometry a kilometry ostnatých drátů, které byly pod proudem a strážní věže jsou takřka všude! Představit si, co se zde dělo, snad ani nejde ......

Prohlídka táborů byla u konce a na snadě byla otázka, co dál? Při prohlídce táborů se k nám připojil i poslední účastník expedice Jel.en, který jako jediný přijel o den později. _Mimo_ podruhé a naposled opravil svou Jawu 350 a v nedaleké pizzerii jsme se najedli a něco málo nealka i popili. Po chvilce bylo rozhodnuto. Jedeme směr centrum na kávu. V centru byl rozchod a každý se šel podívat, kam chtěl. Část zapadla do první kavárny, část z nás šla asi 5 minut do kavárny v nedalekém zámku. Jediným rozdílem byla asi cena té kávy:) Celou dobu jsme ale byli na kanále č.6 na vysílačkách PMR. Po zběžné prohlídce městečka vedla naše cesta zpět na hotel Bábel - Švábel, kde si Jel.en nechal svá zavazadla, zkontroloval se Foky, který už vypadal o něco lépe, ale stejně se rozhodl s námi nejet a my jsme vyrazili na projížďku po okolí ... jen tak bez nějakého cíle. Nakonec jsme navštívili polský MCDonalds a na navigaci zadali opět souřadnice hotelu Bábel.

Večer ve 20:00 byla zamluvena večeře v baru Górnik. Uprostřed tanečního sálu o rozloze cca 1000 m2 byl připraven stůl pro 13 osob. Nikde jinde nebylo ani živáčka. Vše bylo jen a jen pro nás. Následovala polévka a hlavní jídlo v podobě řízku s bramborem a zelím (zřejmě se jedná o tradiční polské jílo). No a pak to byl jeden Lech za druhým :) Ráno byl domluven budíček na 7:00 a odjezd už v 8:00, takže lehce před půlnocí jsme zaplatili a vydali se těch 50 m do hotelu.

Ráno opět problém se snídaní (ten nás ale už nemohl rozházet), zabalit a další dělení. Tentokrát to největší. Pepa Janecký měl pracovní povinnosti, takže mířil směr domov. DOM999 a bouska.t zamířili taktéž do svých domovů. Křižíci, Foky a Tomáš@125 (skupina 1) jeli dle plánu do Kopřivnického muzea a já (Wictor), Kyblos, _Tom_, _Mimo_, a Firefox15 (skupina 2) jsme se rozhodli navštívit Solné doly poblíž Krakowa. Jel.en se rozhodl si přispat a později vyrazit směr domov. Obě dvě skupiny se dohodly, že se sejdou v ČR v kempu Olšovec, kde Křižíkovi zajistili další nocleh.

Navštívit Solné doly byl opravdu dobrý nápad! Stejně tak Kopřivnické muzeum prý stálo za to! Celá prohlídka dolů trvala cca 3 hodiny. 700 m pod zemí se nalézá jedna modlitební místnost za druhou a nebál bych se to nazvat i katedrálou! Velikost dolů je až neuvěřitelná! Úzké chodby se rozšiřují a vedou do vskutku obřích sálů. Nepřekvapí restaurace, WC, suvenýr shopy, jezera, sochy a další a další a to vše hluboko pod zemí. Zpět na zemský povrch vás dopraví pravý a nefalšovaný hornický výtah ... pokud má někdo strach z uzavřených prostorů, tak by se tomuto místu měl obloukem vyhnout! Ale jinak všem návštěvu solných dolů vřele doporučuji!!!

Pozdě večer cca 22:00 jsme dojeli do kempu Olšovec, kde jsme se setkali s první skupinou a v místní hospůdce (nebo spíš nálevně) se u piva podělili o rozdílné zážitky z jednotlivých výletů. V kempu byla zarezervována chata pro 12 osob, takže místa bylo habaděj. Jinak to byl takový Švábel 2 :D Budíček byl naplánovaný na 8:00, protože do 9:00 se musela chata opustit. Z původně plánované návštěvy Macochy a Punkevních jeskyní, která byla naplánována na neděli, nebylo vzhledem k deštivému počasí nic. V neděli ráno jsme před devátou zaplatili a vydali se směr Praha. Snídaně proběhla na nejbližší čerpací stanici .... tentokrát to bylo OMV, kde jsme nejenže posnídali kávu a bagetu, ale protože nepřestávalo pršet, oblékli si i nepromoky a po snídani vyrazili. _Tom_ a Firefox15 směr Liberec a zbytek směr Praha.

Cesta zpět proběhla bez jakýchkoliv komplikací a poruch. Tankování a káva probíhalo v pravidelných intervalech a poslední společnou zastávkou byl oběd v restauraci U Slunce. Odtud už jel každý sám. Je ale potřeba podotknout, že vzhledem k tomu, že se počasí už umoudřilo, tak já, Foky a Tomáš@125 jsme to protáhli až do Dolních Břežan, kde jsme na vyzkoušené pumpě dali kafčo a nějaký ten zákusek.

Závěrem

Na závěr bych chtěl všem poděkovat za velmi vydařenou akci! Takřka během chvilky se z nás stala velmi dobrá parta a všichni vlastně až na Fokyho si "EXPEDICI APALUCHA" užili!!! Za 4 dny jsem najel víc než 1100 km, osobně poznal spoustu nových lidí, které jsem doposud znal jen z fóra a zažil nepočítaně zážitků! Za to VŠEM patří obrovský dík a těším se na další společnou akci!

Pokud se v článku objevila nějaká nepřesnost, tak věřte, že to nebylo mým záměrem, ale patrně se jedná jen o nedopatření :)

V článku jsou se svolením všech členů expedice použity jejich fotografie. Zbytek fotografií najdete ve fotogaleriích:

Wictor

Kyblos

Krizik1

_Tom_1

_Tom_2

Foky1

Foky2

Komentáře

V diskuzi ještě není žádný komentář - buďte první!

Otevřít diskuzi

Související články

Vzpomínka na léto - o skútrech na Sardinii 2018

Vzpomínka na léto - o skútrech na Sardinii 2018

Reportáže a cestopisy

8.4.2019

Ing. Miroslav Šmejkal

1

Minulý rok jsem po úspěšné letní dovolené na Hvaru uvažoval o dalším chorvatském ostrově – Pagu. Já mám to Chorvatsko, tenkrát ještě Jugoslávii, tak nějak od dětství v krvi. Jenže se ukázalo, že je všechno jinak. Přítelkyně prohlásila, že cestu autem bude trpět maximálně jednou za dva roky,...

Více

Za vůní hor, moře a borovic - aneb hurá do Chorvatska

Za vůní hor, moře a borovic - aneb hurá do Chorvatska

Reportáže a cestopisy

26.7.2018

Karel

8

Minulý rok se mi nic psát nechtělo a zřejmě bych ani letos o cestě k moři, kterou jsem minulý rok absolvoval, nic nenapsal. Ale jelikož mi při nedávným úklidu spadlo na hlavu několik papírů s pár údaji o naší cestě k Jadranu, překonal jsem lenost a řekl si, že přece jen něco vytvořím. Takže moje...

Více

Vzpomínka na zimu 2018 - tip na lyžování a zajímavost pro skútříkáře

Vzpomínka na zimu 2018 - tip na lyžování a zajímavost pro skútříkáře

Reportáže a cestopisy

22.6.2018

Miroslav Šmejkal

3

Na přelomu ledna a února jsme se vydali na lyžovačku do italských Alp, do části zvané Dolomity. Rozhodli jsme se zopakovat akci, do které nás před dvěma roky uvrtal můj kamarád, slibujíc nejen pěkné lyžování, ale i dvě překvapení po cestě. Nejsem zrovna sportovní typ a skalní lyžař už vůbec ne,...

Více

Vzpomínka na léto - o skútrech na Hvaru 2017

Vzpomínka na léto - o skútrech na Hvaru 2017

Reportáže a cestopisy

24.10.2017

ing. Miroslav Šmejka

2

Čas od času nám do redakce přijde nějaký článek od vás, našich čtenářů. Jedním z těch, kteří přispívají pravidelně, je pan Ing. Miroslav Šmejkal, který nám poslal osmistránkový cestopis! Ten s velkým poděkováním uveřejňujeme v nezměněné podobě a panu Šmejkalovi od nás putuje dárkový balíček :-)...

Více

Ohlédnutí za veletrhem MOTOSALON 2017

Ohlédnutí za veletrhem MOTOSALON 2017

Reportáže a cestopisy

29.3.2017

František Hadt

1

Letošní osmý ročník mezinárodního veletrhu motocyklů, čtyřkolek, příslušenství a oblečení, který se konal v prvním březnovém týdnu, se opravdu vydařil, přičemž zaznamenal skvělou návštěvnost.

Více

Bleskovky

Společné tiskové prohlášení motocyklové sekce SDA a Veletrhů Brno a.s. ke konání Motosalonu v...

28.3.2019

Společné tiskové prohlášení motocyklové sekce SDA a Veletrhů Brno a.s. ke konání Motosalonu v příštích letechVýstava motocyklů a motorkářského příslušenství Motosalon se bude konat i v dalších pěti letech střídavě v Brně a Praze. Na tomto se dohodli dnes zástupci motocyklové sekce Svazu...

Více

Honda slaví nejlepší prodejní výsledek v historii českého motocyklismu!

26.3.2019

Honda slaví nejlepší prodejní výsledek v historii českého motocyklismu!Společnost Honda Motor Europe Ltd., Czech Republic Branch dosáhla v roce 2018 za časové období od 1.1.2018 do 31.12.2018 nejúspěšnějšího prodejního výsledku a poprvé vhistorii...

Více

Motopark Ostrava –nově otevřený autorizovaný prodejce Hondyna Moravě!

25.3.2019

Motopark Ostrava –nově otevřený autorizovaný prodejce Hondyna Moravě!Od února letošního roku otevřel nový motocyklový ráj na Moravě areál, který nabízí záruku komplexních služeb, spokojenosti a zábavy. Cílem Motoparku Ostrava je poskytnout zákazníkům...

Více

Legendární Babeta v podání čínského Yuki za akční cenu!

11.10.2018

Legendární Babeta v podání čínského Yuki za akční cenu!Kdo by neznal legendární Babetu. Jednoduché, na údržbu nenáročné vozidlo, které vás díky pedálům nenechalo ve štychu ani, když už v nádrži nebyla ani kapka benzínu. Yuki teď nabízí...

Více

Honda ve Vrbovce

12.3.2018

Honda ve VrbovceV pražské Vrbovce se po několika letech objevila Honda! Tradiční japonskou značku zde zastupuje společnost K2 moto. Na ploše bývalého Aspiritu naleznete luxusně vybavený showroom a...

Více

Starší bleskovky

Podcasty

Balkánské šotoliny (Kodo120)

3.12.2018

Hurá na Balkán na šotoliny. Po tom, co začal Pertla systematicky mapovat Evropské šotoliny, musí být každému jasné, že Balkán je pro většinu z nás v tomto duchu stále ještě...

Více

1000 zatáček s Kamilem Holánem (Kodo119)

21.8.2018

Isle of Man, Hořice, road racing, lety, pády, ale hlavně obrovská radost a nadšení. Kamil Holán po třech letech opět hostem Kolama dolu www.1000zkh.cz

Více

Suchý dingo u protinožců (Kodo118)

18.10.2017

Pavel už je zase na cestě. Tentokrát vyrazil až k protinožcům a jak jinak než opět na Jawě    

Více

Starší podcasty

Kalendář akcí

Po

Út

St

Čt

So

Ne

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

21.

22.

23.

24.

25.

26.

27.

28.

29.

30.

31.

Nebyly nalezeny žádné nadcházející události

Přidat novou akci

Partneři

CAFE-RACER.cz
TIPMOTO.cz
ZIVEFIRMY.cz
PARTSDEPOT.cz
KOLAMADOLU.cz