Učme se přežít!

Učme se přežít!

18.3.2016

TZ - www.bezpecne-ops.cz

Při řízení motocyklu v provozu platí víc než kdekoliv jinde, že i malá chyba může být krutě trestána a může mít tragické následky. Většina vážných dopravních nehod motocyklistů je v silničním provozu spojena s přeceňováním schopností, nedostatečnými zkušenostmi, ztrátou sebekontroly atp. Tyto příčiny dopravních nehod můžeme také nazvat nedostatečnými dovednostmi. V autoškole se motocyklista naučí spoustu věcí spojených s provozem, nicméně zde není prostor na trénování rizikových situací, které v provozu mohou nastat. Nehledě na to, že každý motocykl se chová odlišně a při tréninku se musí s těmito odchylkami počítat. Jinými slovy - statistiky, popisy dopravních nehod a naše zkušenosti říkají, že žádný leták nehodovost motocyklistů nevyřeší. Jedinou cestou je cesta důkladného a opakovaného tréninku jízdních dovedností. "Učme se přežít!" je nejlepší cestou, jak začít. Náš tým má za sebou více jak 700 odučených motocyklistů.

Česká republika se dlouhodobě řadí ke státům EU s nejtragičtějšími statistikami dopravních nehod. Za klíčovou příčinu považujeme absenci efektivního celostátního systému řízení oblasti bezpečnosti silničního provozu v ČR. Rovněž tak zainteresované veřejnoprávní i podnikatelské subjekty postrádají v dané oblasti společnou inspirativní a přitom dlouhodobě perspektivní filozofii přístupu, jež by byla současně přirozeně akceptovatelná pro širokou veřejnost. Řada zemí se přitom může pochlubit dlouhodobě příznivými statistikami dopravní nehodovosti. Pochopily, že není možné se smiřovat s tím, aby lidská pochybení v silniční dopravě byla trestána vážným zraněním či dokonce smrtí. Každý usmrcený v silničním provozu je považován za důsledek nikoliv individuálního, ale naopak systémového – celospolečenského – selhání. Jedinou akceptovatelnou vizí je Vize Nula, tedy cíl, aby v souvislosti se silniční dopravou nikdo nezemřel. Každý zmařený lidský život, každé závažné zranění představuje obrovskou tragédii nejen pro postiženého, ale desítky dalších jeho blízkých, přátel, spolupracovníků… Vlastně platíme za to všichni, i my, kteří oběti nehod osobně neznáme, musíme přispívat na reparaci přímých i dlouhodobých následků nehod.  

Naším posláním je budování vztahů se širokým spektrem partnerů a každodenními aktivitami přispět k významnému snížení závažné dopravní nehodovosti a jejích následků (a tím i ke zlepšení kvality života každého z nás). Rovněž tak se snažíme přispět ke kultivaci dění na našich silnicích.

Naším cílem je být jedním z lídrů při prosazování implementace nového systému řízení oblasti bezpečnosti silničního provozu v ČR, a to v duchu filozofie dané Vizí Nula. Rovněž tak aspirujeme na dosažení špičkové úrovně provádění dopravně bezpečnostních akcí a aktivit určených široké veřejnosti.

Hodnotami, na kterých stavíme, jsou

kreativita,
inspirativnost pro ostatní,
férovost,
příjemné jednání.

Dlouhodobě se zaměřujeme na programy a projekty v následujících oblastech:

Bezpečnost dětí a mládeže v dopravě
Česká republika se tradičně řadí ke státům s nízkou fatální nehodovostí dětí. Bezesporu se jedná o důsledek péče, kterou dlouhodobě věnuje naše společnost předávání potřebných znalostí a dovedností dětem už od předškolního věku.

Naše organizace se v uvedené oblasti angažuje především v dopravní výchově. Pozornost je ovšem věnována i akcím určeným pro rodiče. Rovněž tak je pracováno i se širokou veřejností, aby si uvědomila zvýšenou ohroženost dětí a mládeže v silničním provozu. Naše aktivity ovšem cílí nejen na konkrétní dopravně bezpečnostní témata, ale i na budování tzv. hodnotového systému. Způsob života a vztah k okolí se významnou měrou podepisují na dění na silnici. Kvalitní příprava nastupující generace zásadním způsobem rozhoduje o postoji budoucí generace k problematice bezpečnosti silničního provozu. O budoucích statistikách dopravní nehodovosti rozhodujeme již dnes…

Bezpečnost motocyklistů
Motocyklisté jsou nejohroženější skupinou účastníků silničního provozu. Tradičně se připisuje vina za smrtelné nehody s jejich účastí právě jim, nicméně v téměř polovině případů je viníkem jiný účastník silničního provozu. Naše aktivity zaměřené na předávání znalostí a dovedností jezdcům v jedné stopě proto cílí nejen na to, aby motocyklisté usedali za řídítka s náležitou pokorou, ale aby si rovněž byli vědomi rizik pocházejících od jiných.


Bezpečnost cyklistů
Cyklisté nesporně patří k nejohroženější skupině účastníků silničního provozu. Jízda na kole je přitom ve stále větší míře považována nejen za pragmatický způsob přepravy, ale i za oblíbenou volnočasovou aktivitu. Za řídítky potkáváme děti, jejich rodiče i prarodiče, představitele všech sociálních skupin. Na kole se ovšem jezdí nejen na silnicích, ale i na horských či vinných stezkách, podél řek, zkrátka cestou necestou. Ovšem i zde číhá na cyklisty nebezpečí v podobě možné nehody. Naše aktivity věnované cyklistům jsou proto zaměřeny na obecnou prevenci vzniku zranění v souvislosti s jízdou na bicyklu. 

Komunikace aktuálních dopravně bezpečnostních témat
Problematice bezpečnosti silničního provozu se věnujeme komplexně. Žádné téma nepovažujeme za nezajímavé. Naše akce určené široké veřejnosti jsou pojímány tak, aby předávané znalosti a dovednosti byly pro návštěvníky našich akcí maximálně srozumitelné, současně pak dbáme na to, aby návštěva námi pořádané akce byla pro každého nezapomenutelným zážitkem. Zkrátka umíme nejen poučit, ale i pobavit a potěšit.

Výzkumná a publikační činnost
Velkou pozornost věnujeme i výzkumné a příslušné publikační činnosti. Podíleli jsme se na zpracování tří výzkumných projektů zaměřených na definici efektivního provádění přípravy nových řidičů a provádění jejich zkoušek, rovněž tak na vzniku návrhu věcného záměru tzv. autoškolského zákona a návrhu implementačního plánu změny systému řízení systému bezpečnosti silničního provozu v ČR. Pravidelně se aktivně účastníme konferencí a seminářů zaměřených na problematiku bezpečnosti silničního provozu, rovněž tak se věnujeme publikační činnosti.  

Tým silniční bezpečnosti je značka, pod kterou vykonává své aktivity již od roku 2010 nezisková organizace Bezpečně na silnicích o.p.s. Jejím hlavním posláním je prostřednictvím vhodných preventivních programů a aktivit přispívat ke snižování výskytu závažných dopravních nehod.

V letošním roce vypisuje Liberecký kraj dalších 6 termínů. Před registrace je možná již nyní. Po vyplnění registračního formuláře vás budeme kontaktovat s upřesněním informací. V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat.

Registrujte se prosím ZDE

VŠECHNY KURZY JSOU PRO ÚČASTNÍKY ZDARMA

Komentáře

V diskuzi ještě není žádný komentář - buďte první!

Otevřít diskuzi

Související články

Bosch Help Connect aneb první pomoc pro motocyklisty

Bosch Help Connect aneb první pomoc pro motocyklisty

Bezpečná jízda

13.7.2020

Redakce SP.cz

0

Bosh vyvinul záchranný systém pro motorkáře známý z moderních automobilů. V případě nehody odešle automaticky Váš chytrý telefon zprávu o nehodě. Záchranné složky se s Vámi následně pokusí spojit. V případě, že se jim to nepovede, bude automaticky vyslána záchranka, která díky GPS lokaci ve...

Více

EFA PŘIJALA CHARTU POŽADUJÍCÍ KVALITNÍ PŘÍPRAVU ŘIDIČŮ

EFA PŘIJALA CHARTU POŽADUJÍCÍ KVALITNÍ PŘÍPRAVU ŘIDIČŮ

Bezpečná jízda

5.5.2017

TZ - EFA

0

Praha ve dnech 26. – 27. dubna hostila důležité zasedání Evropské asociace autoškol EFA, kterého se účastnili zástupci řady evropských zemí. Kromě běžné agendy byla pozornost věnována i kvalitní přípravě mladých a začínajících řidičů. Na tomto zasedání byl také přijat a vydán strategický...

Více

Učme se přežít 2017

Učme se přežít 2017

Bezpečná jízda

19.4.2017

Viktor Hrachovec

1

O projektu "Učme se přežít" jsme vás poprvé informovali loni v březnu. Od té doby proběhlo už několik kol, z nichž některých jste se zúčastnili i vy, naši čtenáři. Projekt pokračuje i v tomto roce a my pro vás máme aktuální termíny!

Více

Brzdové světlo přímo na helmě aneb bezpečnost především

Brzdové světlo přímo na helmě aneb bezpečnost především

Bezpečná jízda

5.4.2017

Viktor Hrachovec

0

Reflexní helma či reflexní vesta už je více či méně zažitým standardem. Teď je tu novinka v podobě integrální helmy s integrovaným brzdovým světlem, které vydrží až 10 hodin na jedno nabití!!!

Více

Dopravní nehoda...? TY TO ZVLÁDNEŠ

Dopravní nehoda...? TY TO ZVLÁDNEŠ

Bezpečná jízda

5.7.2016

Viktor Hrachovec

0

Víte, jak se zachovat při dopravní nehodě? Ani ne sedmiminutové video vám poradí, jak se zachovat v každém okamžiku. A těm, kterým by i toto bylo málo, doporučujeme navštívit internetové stránky www.tytozvadnes.cz

Více

Bleskovky

Elektrické "prase" na prodej...

včera

Elektrické "prase" na prodej...Když se v roce 2014 vrátilo legendární "Prase" (rozumějte skútr ČZ typ 506) v elektro verzi, způsobilo to poprask. Nejeden vyznavač jedné stopy si chtěl skútr koupit, jenže skútr se...

Více

Husqvarna chystá pro příští rok elektroskútr E-01

12.9.2020

Husqvarna chystá pro příští rok elektroskútr E-01Kdo nemá "elektro" jako by nebyl ... Husqvarna nejprve oznámila, že už v roce 2022 chce představit svůj první elektrický motocykl, aby vzápětí přišla s další novinkou. Elektroskútr...

Více

Muzeum historických motocyklů

8.9.2020

Muzeum historických motocyklůZáří se pomalu, ale jistě brzy přehoupne do své druhé poloviny, ale dle meterologů nás čekají v nejbližších dnech doslova tropy. Pokud se ještě nechystáte zazimovat a rádi by jste...

Více

Honda oznámila integraci technologie Android AutoTM pro modelovou řadu Gold Wing

25.8.2020

Honda oznámila integraci technologie Android AutoTM pro modelovou řadu Gold WingSpolečnost Honda s potěšením oznamuje, že u současné modelové řady Gold Wing dojde k integraci technologie Android AutoTM. Uživatelé telefonů se systémem AndroidTM budou moci...

Více

Peugeot představí inovovaný Metropolis

23.8.2020

Peugeot představí inovovaný MetropolisPeugeot by ještě letos v září měl představit inovovaný model Metropolis. Tříkolka s tímto označením se vyrábí už 7 let, přičemž poslední modernizace proběhla přesně před 3...

Více

Starší bleskovky

Podcasty

Jindra Belšan o velkém Rusku

24.10.2019

Jindra Belšan je pamětník. To jako, že toho hodně viděl, hodně zažil a má tedy o čem vyprávět. Dnes jsme se zaměřili hlavně na jeho cesty do Ruska.

Více

Balkánské šotoliny (Kodo120)

3.12.2018

Hurá na Balkán na šotoliny. Po tom, co začal Pertla systematicky mapovat Evropské šotoliny, musí být každému jasné, že Balkán je pro většinu z nás v tomto duchu stále ještě...

Více

1000 zatáček s Kamilem Holánem (Kodo119)

21.8.2018

Isle of Man, Hořice, road racing, lety, pády, ale hlavně obrovská radost a nadšení. Kamil Holán po třech letech opět hostem Kolama dolu www.1000zkh.cz

Více

Starší podcasty

Kalendář akcí

Po

Út

St

Čt

So

Ne

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

21.

22.

23.

24.

25.

26.

27.

28.

29.

30.

Nebyly nalezeny žádné nadcházející události

Přidat novou akci

Partneři

CAFE-RACER.cz
TIPMOTO.cz
ZIVEFIRMY.cz
PARTSDEPOT.cz
BONMOTO.cz