Honda, BMW Motorrad a Yamaha spolupracují na dalším zvýšení bezpečnosti jednostopých motorových vozidel

Honda, BMW Motorrad a Yamaha spolupracují na dalším zvýšení bezpečnosti jednostopých motorových vozidel

12.10.2015

TZ - Honda, BMW, Yamaha

Motocykly se stávají součástí světa “propojených” vozidel: Honda, BMW Motorrad a Yamaha spolupracují na dalším zvýšení bezpečnosti jednostopých motorových vozidel.

Bordeaux, Francie: Společnosti BMW Motorrad, Honda Motor Co. Ltd. a Yamaha Motor Co. Ltd. spolupracují na rozšíření aplikací spolupracujících inteligentních dopravních systémů (Cooperative-Intelligent Transportation Systems – C-ITS) u jednostopých motorových vozidel a společně proto založily konsorcium s názvem Connected Motorcycle Consortium. Podle dohody o spolupráci, která byla všemi členy ACEM z řad výrobců podepsána v roce 2014, dojde k zavedení funkcí C-ITS po roce 2020 (ACEM: Evropská asociace výrobců motocyklů – European association of motorcycle manufacturers, www.acem.eu). Za účelem urychlení tohoto procesu se uvedení tři výrobci rozhodli zahájit spolupráci v oblasti C-ITS již nyní.

Navázání spolupráce bylo oznámeno 6. října 2015 na Světovém kongresu ITS ve francouzském Bordeaux, který je největší světovou akcí zaměřenou na inteligentní dopravní systémy a služby. Všichni tři partneři zároveň vyzvali další výrobce motocyklů, aby se ke konsorciu připojili a přispěli tak k dalšímu zvýšení bezpečnosti jednostopých motorových vozidel.

„Za účelem urychlení vývoje bezpečnostních systémů určených pro motocykly chceme spolupracovat na podpoře a úspěšné implementaci C-ITS u motocyklů a skútrů,“ říká Tetsuo Suzuki, provozní ředitel společnosti Honda Motor Co., Ltd. Takaaki Kimura, generální ředitel technologického centra, výkonný viceprezident a zastupující ředitel společnosti Yamaha Motor Co.Ltd., k tomu dodává: „Naše společnosti jsou již aktivními členy konsorcia Car2Car Communication Consortium, v rámci kterého spolupracujeme s výrobci automobilů a nákladních vozidel a s dalšími zainteresovanými subjekty na společných specifikacích a standardech. Uvědomili jsme si však, že specifické požadavky motocyklů rámec tohoto konsorcia přesahují. Logickým krokem proto bylo navázat spolupráci zaměřenou výhradně na problematiku související s jednostopými motorovými vozidly.“

„Naším cílem je přispět k včasnému a komplexnímu využití spolupracujících ITS systémů u jednostopých motorových vozidel a přispět tak ke zvýšení jejich bezpečnosti.  Vyzýváme proto další společnosti, aby se k nám připojily,“ vysvětluje Prof. Dr. Karl Viktor Schaller, výkonný viceprezident pro vývoj v BMW Motorrad.

Evropská asociace výrobců motocyklů iniciativu přivítala

Antonio Perlot, generální tajemník ACEM, k tomu uvedl: „Tato iniciativa je plně v souladu se strategií ACEM pro oblast bezpečnosti silničního provozu a potvrzuje ochotu motocyklového průmyslu podílet se na zvyšování bezpečnosti jezdců vývojem konkrétních technologií pro praktické použití.“

Technologie ITS přispějí k bezpečnosti motocyklů

Dobře promyšlené a správně implementované ITS technologie nabízejí potenciál pro další zvýšení bezpečnosti, zabezpečení a efektivity všech dopravních systémů, zejména u motocyklů.

Inteligentní dopravní systémy (Intelligent Transport Systems – ITS) vyžadují integraci informačních a komunikačních technologií pokrývajících dopravní infrastrukturu, vozidla i jejich uživatele. Základní aplikace jsou dnes používány u navigačních systémů GPS, kde dopravní informace poskytované v reálném čase slouží pro volbu optimální trasy nebo pro upozornění na zácpy na trase. Zejména v silniční dopravě dokáže vzájemná bezdrátová komunikace mezi vozidly účastníkům silničního provozu pomoci při koordinovaném a informovaném rozhodování o trase a umožňuje bezpečný pohyb v rušném městském prostředí.

ITS technologie by měly významnou měrou přispět k bezpečnosti provozu jednostopých motorových vozidel, v neposlední řadě díky nástrojům elektronické komunikace, jež umožní sdílení informací mezi jezdci a řidiči ostatních vozidel.

Všechny tři společnosti již disponují zkušenostmi s technologiemi propojených vozidel z několika praktických testů, které byly dosud v Evropě realizovány. BMW Motorrad spolupracovala s automobilkami a hlavními dodavateli na projektu simTD (www.simtd.de), což byl rozsáhlý test propojených vozidel v reálném provozu v okolí německého Frankfurtu. Honda a Yamaha se zúčastnily evropského zkušebního projektu ITS technologií DRIVE C2X (www.drive-c2x.eu).

S ohledem na problémy zjištěné při těchto reálných testech se všichni tři výrobci nyní společně pokusí vyhodnotit principy spolupracujících inteligentních dopravních systémů (C-ITS) s důrazem na zvýšení bezpečnosti motocyklů.

ITS systémy pro motocykly se budou lišit od systémů pro automobily

ITS systémy určené pro automobily nelze jednoduše přenést do motocyklů. Vzhledem k omezenému prostoru musí být elektronické systémy menší a musí být odolné vůči vodě, prachu a vibracím.

Kvůli odlišné jízdní dynamice motocyklů musí být navíc software a algoritmy upraveny tak, aby reflektovaly zvláštní požadavky jednostopých strojů.

 

Komentáře

V diskuzi ještě není žádný komentář - buďte první!

Otevřít diskuzi

Související články

Bosch Help Connect aneb první pomoc pro motocyklisty

Bosch Help Connect aneb první pomoc pro motocyklisty

Bezpečná jízda

13.7.2020

Redakce SP.cz

0

Bosh vyvinul záchranný systém pro motorkáře známý z moderních automobilů. V případě nehody odešle automaticky Váš chytrý telefon zprávu o nehodě. Záchranné složky se s Vámi následně pokusí spojit. V případě, že se jim to nepovede, bude automaticky vyslána záchranka, která díky GPS lokaci ve...

Více

EFA PŘIJALA CHARTU POŽADUJÍCÍ KVALITNÍ PŘÍPRAVU ŘIDIČŮ

EFA PŘIJALA CHARTU POŽADUJÍCÍ KVALITNÍ PŘÍPRAVU ŘIDIČŮ

Bezpečná jízda

5.5.2017

TZ - EFA

0

Praha ve dnech 26. – 27. dubna hostila důležité zasedání Evropské asociace autoškol EFA, kterého se účastnili zástupci řady evropských zemí. Kromě běžné agendy byla pozornost věnována i kvalitní přípravě mladých a začínajících řidičů. Na tomto zasedání byl také přijat a vydán strategický...

Více

Učme se přežít 2017

Učme se přežít 2017

Bezpečná jízda

19.4.2017

Viktor Hrachovec

1

O projektu "Učme se přežít" jsme vás poprvé informovali loni v březnu. Od té doby proběhlo už několik kol, z nichž některých jste se zúčastnili i vy, naši čtenáři. Projekt pokračuje i v tomto roce a my pro vás máme aktuální termíny!

Více

Brzdové světlo přímo na helmě aneb bezpečnost především

Brzdové světlo přímo na helmě aneb bezpečnost především

Bezpečná jízda

5.4.2017

Viktor Hrachovec

0

Reflexní helma či reflexní vesta už je více či méně zažitým standardem. Teď je tu novinka v podobě integrální helmy s integrovaným brzdovým světlem, které vydrží až 10 hodin na jedno nabití!!!

Více

Dopravní nehoda...? TY TO ZVLÁDNEŠ

Dopravní nehoda...? TY TO ZVLÁDNEŠ

Bezpečná jízda

5.7.2016

Viktor Hrachovec

0

Víte, jak se zachovat při dopravní nehodě? Ani ne sedmiminutové video vám poradí, jak se zachovat v každém okamžiku. A těm, kterým by i toto bylo málo, doporučujeme navštívit internetové stránky www.tytozvadnes.cz

Více

Bleskovky

Registrace motocyklů za rok 2020

3.2.2021

Registrace motocyklů za rok 2020Celkově registrace nových motocyklů vzrostly vroce 2020 o 14,80% (z 18744ks na 21518ks, tj. o 2774ks).V prosinci vzrostly meziročně o 255,97%.

Více

PF2021

21.12.2020

PF2021Krásné svátky, krátkou zimu a spoustu šťastných km v roce 2021!!!

Více

Komu chybí skútr?

1.12.2020

Komu chybí skútr?Už to bude několik měsíců, kdy někdo kousek za Prahou odstavil skútr. Sice nevíme jak to je s kvalitou skútrů značky Peugeot, ale i tak nám přijde škoda nechat skútr jen tak stát....

Více

BMW představilo nový koncept elektroskútru

12.11.2020

BMW představilo nový koncept elektroskútruNěmecké BMW představilo nový koncept elektroskútru s označením CE 04. O modelu nejsou zatím žádné technické informace, ale i přesto vám přinášíme první fotografie, s kterých je...

Více

SEAT MÓ eScooter 125

6.11.2020

SEAT MÓ eScooter 125Když jsme vás loni informovali o tom, že automobilka Seat představila prototyp elektro skútru, ani nás nenapadlo, že skútr si budete moci zakoupit ještě letos! Pravda, prozatím jen...

Více

Starší bleskovky

Podcasty

Jindra Belšan o velkém Rusku

24.10.2019

Jindra Belšan je pamětník. To jako, že toho hodně viděl, hodně zažil a má tedy o čem vyprávět. Dnes jsme se zaměřili hlavně na jeho cesty do Ruska.

Více

Balkánské šotoliny (Kodo120)

3.12.2018

Hurá na Balkán na šotoliny. Po tom, co začal Pertla systematicky mapovat Evropské šotoliny, musí být každému jasné, že Balkán je pro většinu z nás v tomto duchu stále ještě...

Více

1000 zatáček s Kamilem Holánem (Kodo119)

21.8.2018

Isle of Man, Hořice, road racing, lety, pády, ale hlavně obrovská radost a nadšení. Kamil Holán po třech letech opět hostem Kolama dolu www.1000zkh.cz

Více

Starší podcasty

Kalendář akcí

Po

Út

St

Čt

So

Ne

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

21.

22.

23.

24.

25.

26.

27.

28.

Nebyly nalezeny žádné nadcházející události

Přidat novou akci

Partneři

CAFE-RACER.cz
TIPMOTO.cz
ZIVEFIRMY.cz
PARTSDEPOT.cz
BONMOTO.cz
BE-RIDER.com

Máte problém s odpady? Naše společnost ABC instalatéři Praha nabízí odborné strojní čištění odpadů včetně revize kanalizace kamerou. Montované rodinné domy a dřevostavby na klíč za rozumnou cenu. Široký sortiment společnosti Omnipuls: střešní nosiče a boxy Thule, Hakr, Jetbag, sněhové řetězy.