SYM MAXSYM 600i ABS SPORTY – Cestování první třídou

SYM MAXSYM 600i ABS SPORTY – Cestování první třídou

6.7.2015

František Hadt

Tchajwanská značka SYM se v naší redakci v poslední době při testování zapsala do podvědomí velmi povedenými a kvalitními skútry. O to více jsme se těšili na svezení s vlajkovou lodi této značky jménem SYM MAXSYM 600i ABS SPORTY.

MaxSYMální komfort, maxSYMální síla, maxSYMální bezpečnost, to jsou hesla, kterými je Maxsym 600i označován na oficiálních stránkách importéra pro Českou republiku. Tvrzení jsou to poměrně sebevědomá, a proto se v tomto testu pokusíme tyto výroky potvrdit či naopak vyvrátit.

02: SYM MAXSYM 600i ABS SPORTY – Cestování první třídou 03: SYM MAXSYM 600i ABS SPORTY – Cestování první třídou 04: SYM MAXSYM 600i ABS SPORTY – Cestování první třídou

Díky společnosti NEVIMA GROUP jsme si šestistovku k testu převzali v černé matné barvě, což je zároveň jediné barevné provedení, ve kterém je možné skútr koupit. Již při prvním letmém seznámení nás design MAXSYMU doslova uchvátil. Považujeme jej v třídě maxiskútrů za vůbec jeden z nejhezčích. I přes svou poměrně velkou hmotnost působí svěžím, sportovním a zároveň velmi elegantním dojmem. Zejména při pohledu zepředu je MAXSYM opravdu krasavec. Dominantou je velký světlomet s čirou optikou, využívající LED technologii pro denní svícení.  Stejná technologie je použita i na zadním svítidle. Označení v názvu SPORTY podtrhuje červené obšití sedla s vyšitým nápisem MAXSYM.

 06: SYM MAXSYM 600i ABS SPORTY – Cestování první třídou

Prostor, užitné vlastnosti, výbava

Při bližším seznámení zjišťujeme, že označení MAXSYM není pouhou frází, ale doslova a do písmene naprosto vystihuje prostor, který skútr své posádce nabízí. Po usednutí do velkého sedla vybaveného opěrkou jak pro jezdce, tak i pro spolujezdce, se rázem ocitnete v jiném světě – vítejte ve světě velkých motorek a luxusu. Opravdu není běžným zvykem, abych si při své výšce 193 cm mohl pohodlně „odložit“ nohy, v případě SYMU navíc na podlahu opatřenou gumovými nášlapy. Použité materiály a plasty jsou velmi kvalitní, snad s výjimkou oplastování středu řídítek, kde by jisté zlepšení nebylo na škodu. 

09: SYM MAXSYM 600i ABS SPORTY – Cestování první třídou 07: SYM MAXSYM 600i ABS SPORTY – Cestování první třídou 08: SYM MAXSYM 600i ABS SPORTY – Cestování první třídou

Naprosto luxusní je přístrojová deska MAXSYMU. Velké a krásně čitelné analogové přístroje informují řidiče o rychlosti, otáčkách motoru, stavu paliva v nádrži a teplotě chladící kapaliny. Kontrolní svítilny indikují vše potřebné. Marně lovím v paměti, který skútr nabízí hezčí. Mezi kulatými přístroji je umístěn LCD panel, který vypadá velice pěkně, je i velmi dobře čitelný, avšak kromě dvou TRIPů, hodin, voltmetru a celkového počítadla ujetých kilometrů nenabízí zhola nic. V této cenové kategorii bychom očekávali více.    

011: SYM MAXSYM 600i ABS SPORTY – Cestování první třídou 010: SYM MAXSYM 600i ABS SPORTY – Cestování první třídou 012: SYM MAXSYM 600i ABS SPORTY – Cestování první třídou

013: SYM MAXSYM 600i ABS SPORTY – Cestování první třídou 014: SYM MAXSYM 600i ABS SPORTY – Cestování první třídou 015: SYM MAXSYM 600i ABS SPORTY – Cestování první třídou

Úložné prostory jsou samostatnou kapitolou a zároveň velmi silnou zbraní MAXSYMA. Nevěříte? Počítejte s námi. Před koleny jezdce dvě otevírací neuzamykatelné přihrádky, před jezdcem zamykatelná prostorná přihrádka vybavená konektorem pro připojení USB a klasickou 12V zásuvkou. Třešničkou na dortu je pak obrovský osvětlený celočalouněný podsedlový prostor, který je schopen pojmout dvě integrální přilby. Komu by to nestačilo, může využít možnosti příplatkové výbavy a skútr dovybavit libovolným topcasem. To už bude stačit i na slušnou dovolenou ve dvou, co říkáte? Rozměrné sedlo vybavené plynovými vzpěrami je možné otevřít otočením klíčku ve spínací skříňce, popřípadě tlačítkem na řídítkách. U dvou zmiňovaných otevíracích přihrádek by neuškodil větší úhel otevření jejich krytů. Myšleno je i na spolujezdce, který má dostatek prostoru a jeho místo k sezení je opatřeno užitečnou opěrkou a vhod určitě přijdou i dobře umístěná a tedy i funkční velká madla. Zadní stupačky jsou vyklápěcí jednoduchým šlápnutím shora. Díky vyšší váze stroje přijde vhod ruční brzda umístěná před pravým jezdcovým kolenem.

016: SYM MAXSYM 600i ABS SPORTY – Cestování první třídou 

Jízda

Nyní konečně vyzkoušíme, jak MAXSYM vlastně jezdí. Díky bezchybné ergonomii si hovíte v křesle, všechny ovládací prvky máte na dosah a hlavně máte okamžitě pocit, že jste jako staří dobří známí. Za vysokým plexi se cítíte opravdu maxSYMálně bezpečně. Po nastartování se ozývá dospělý zvuk jednoválce, a pokud není vyklopený boční stojan či zatažená ruční brzda (obojí indikují samostatné kontrolky na přístrojové desce), můžeme vyrazit vstříc novým zážitkům. SYM na otočení plynovou rukojetí reaguje okamžitě, a zrychluje tak akorát příjemně. Pokud ale pravým zápěstím pořádně pootočíte, MAXSYM se dopředu žene s nevídanou razancí. Stovka je tam opravdu velmi rychle. Avšak tím zábava zdaleka nekončí, spíše naopak. Po překročení stokilometrové hranice SYM nádherně zrychluje a dálniční stotřicítka je tam během okamžiku. Jelikož měl stroj v době testu najeto pouhých 200 km, nemohli jsme naplno vyzkoušet jeho možnosti, ale vzhledem k tomu, s jakou lehkostí dosahoval uvedených rychlostí, nelze pochybovat o uváděné maximálce přes 170 km/h. Avšak více než uváděná maximální rychlost nás zaujala schopnost působivého zrychlení v jakémkoli okamžiku. Právě akcelerace z rychlostí kolem 80 – 100 km/h nás bavila ze všeho nejvíce. A co je důležité, díky velkému a také polohovatelnému plexištítu na nás do nějakých 120 km vůbec nefoukalo. Pak přece jen o sobě dává nápor větru vědět, ale není to nikterak tragické. Kdo by snad chtěl být úplně jako v bavlnce, může si na svůj MAXSYM pořídit vyšší turistické plexi. I přes svou celkem velkou hmotnost se MAXSYM báječně sklápí do zatáček a díky silnému motoru jsou výjezdy opravdovou radostí s jistou dávkou návykovosti. Tohle vás prostě nemůže přestat bavit. Navíc jeho konstrukce je natolik pevná, že se ani při ostrém projíždění zatáček nikterak nekroutí, což opět jen dokresluje úsilí, které konstruktéři MAXSYMOVI věnovali. V chladnějším období se bude určitě hodit vývod teplého vzduchu do prostoru před kolena řidiče.

017: SYM MAXSYM 600i ABS SPORTY – Cestování první třídou 

Podvozek a brzdy

V této disciplíně se dostáváme k jedinému bodu testu, který zasluhuje určitou kritiku. K silnému motoru patří jisté jízdní vlastnosti a kvalitní podvozek. A zde má SYM ještě určité rezervy, zejména při přejíždění kratších nerovností. Hrboly a další malé nerovnosti na vozovce spíše přeskakuje, nežli přejíždí, a na opravdu rozbitých silnicích budou vaše záda maličko trpět. Avšak MAXSYMOVA parketa přichází na kvalitní vozovce, kde se chová naprosto příkladně. Tady pak můžete v klidu vychutnávat silný zátah motoru a úžasný cestovní komfort. Rychlému podvozku zdatně sekundují brzdy - na předním kole dva obrovské kotouče o průměru 275 mm se čtyřpístkovými brzdiči, radiální pumpou včetně systému ABS, zadní kolo brzdí kotouč o průměru 275 mm. Nejsou tak ostré jako například u konkurenční čtyřstovky od Kymca, ale vždy s přehledem silný stroj zpomalily.  

018: SYM MAXSYM 600i ABS SPORTY – Cestování první třídou 019: SYM MAXSYM 600i ABS SPORTY – Cestování první třídou 020: SYM MAXSYM 600i ABS SPORTY – Cestování první třídou

Spotřeba

Během krátkého testu jsme neměli možnost spotřebu paliva přesně zjistit, avšak dle ručičky palivoměru spotřebu odhadujeme něco kolem 4 l na 100 km při rozumné, ale svižné jízdě. 

 

021: SYM MAXSYM 600i ABS SPORTY – Cestování první třídou 022: SYM MAXSYM 600i ABS SPORTY – Cestování první třídou 023: SYM MAXSYM 600i ABS SPORTY – Cestování první třídou

 

Technické údaje

Motor: jednoválec 4-taktní

Obsah: 565 ccm

Výkon: 34 kW / 7 000 rpm

Chlazení: kapalinou chlazený

Převodovka: C.V.T.

Startování: elektrický startér

Odpružení: teleskopické / kyvná vidlice

Brzdy: 2 x kotoučová / kotoučová

Pneu: 120/70x15

Hmotnost: 238 kg

Objem nádrže: 14,2 l

Barevné varianty: černá

Cena s DPH: 176 900 Kč

026: SYM MAXSYM 600i ABS SPORTY – Cestování první třídou 

Závěr

Necelých 200 km v sedle vlajkové lodi MAXSYM 600i ABS SPORTRY v nás zanechalo opravdu hluboký dojem. S naprosto klidným svědomím můžeme potvrdit úvodní slogan - MaxSYMální komfort, maxSYMální síla, maxSYMální bezpečnost. Jak prokázal náš krátkodobý test, jsou tato slova naprosto oprávněná. Snad kromě méně komfortního odpružení a nepříliš informacemi nabitého LCD panelu jsme na MAXSYMU nenašli žádné výrazné slabiny. Pokud pro vás bude akceptovatelná cena atakující 180 000 hranici, pak vězte, že výkonný motor, výborné brzdy, královská nabídka prostoru a absolutní pohodlí na palubě vás nenechají dospat před jakoukoli plánovanou projížďkou. MAXSYM 600i ABS SPORTRY lze doporučit i těm nejnáročnějším řidičům, kteří vyžadují komfort, sílu a bezpečí. Doménou MAXSYMU bude jak každodenní dojíždění za povinnostmi, tak i překonávání větších vzdáleností. Díky velkým úložným prostorám nebude problém ani delší dovolená v Alpách. Kdo nechce vydat ze svého rozpočtu více jak 220 tisíc za Burgmana 650, pro toho by mohl být MAXSYM velmi zajímavou alternativou.  

 

Naše hodnocení: 92%

Komentáře

V diskuzi ještě není žádný komentář - buďte první!

Otevřít diskuzi

Související články

HONDA X-ADV – slečna drsňák

HONDA X-ADV – slečna drsňák

Recenze a testy

17.7.2017

František Hadt

4

Jednou z největších letošních novinek, které Honda představila, je bezesporu velice zajímavý stroj HONDA X-ADV. Motocykl ve stylu „crossoveru“, který svým vzhledem dává najevo, že se hodí nejen do města, ale i na delší cesty, a navíc se nezalekne ani mírného terénu.

Více

HONDA NC750X - skromný univerzál pro každý den

HONDA NC750X - skromný univerzál pro každý den

Recenze a testy

24.5.2016

František Hadt

0

První generace HONDY NC 700 X opustila brány továrny již v roce 2012. Od té doby pomalu ale jistě zraje jako dobré víno. Celkově nová NC750X o něco povyrostla a zmohutněla, což jí rozhodně přidalo na kráse. Když k tomu přidáme pěkné nové barevné kombinace, LED osvětlení, tak to vše dělá z...

Více

Honda Africa Twin CRF1000L - Návrat legendy

Honda Africa Twin CRF1000L - Návrat legendy

Recenze a testy

29.4.2016

František Hadt & Viktor Hrachovec

0

Začít sezónu testem dospělé motorky je minimálně hodně zvláštní. Když jsme ale dostali možnost otestovat dlouho očekávanou novinku motocyklového světa jménem HONDA CRF 1000L AFRICA TWIN, neváhali jsme ani vteřinu! Africu jsme k týdennímu testu převzali dovybavenou ochranným rámem, mlhovými LED...

Více

Honda Crosstourer – v jiné dimenzi

Honda Crosstourer – v jiné dimenzi

Recenze a testy

25.5.2015

Viktor Hrachovec

0

Co má Crosstourer společného se skútrem? Odpověď je jednoduchá - NIC. Přesto jsme dostali možnost strávit v jeho sedle příjemný týden a vyzkoušet, co tahle mašina vlastně umí. Správně tušíte, že to musí mít nějaký háček, a máte pravdu. Honda Crosstourer nám byla zapůjčena ve verzi označované...

Více

Honda CTX 700 - dospělá motorka s automatem

Honda CTX 700 - dospělá motorka s automatem

Recenze a testy

22.7.2014

Viktor Hrachovec

1

Test "klasické" motorky na našich stránkách sice nenajdete, zato skútrů jsme otestovali už desítky. Když ale Honda přišla s modelem CTX 700, bylo takřka během vteřiny rozhodnuto, že tenhle stroj si nemůžeme nechat ujít. A tak se také stalo. V následujícím testu vám představíme Hondu CTX 700 od A...

Více

Bleskovky

Elektrické "prase" na prodej...

23.9.2020

Elektrické "prase" na prodej...Když se v roce 2014 vrátilo legendární "Prase" (rozumějte skútr ČZ typ 506) v elektro verzi, způsobilo to poprask. Nejeden vyznavač jedné stopy si chtěl skútr koupit, jenže skútr se...

Více

Husqvarna chystá pro příští rok elektroskútr E-01

12.9.2020

Husqvarna chystá pro příští rok elektroskútr E-01Kdo nemá "elektro" jako by nebyl ... Husqvarna nejprve oznámila, že už v roce 2022 chce představit svůj první elektrický motocykl, aby vzápětí přišla s další novinkou. Elektroskútr...

Více

Muzeum historických motocyklů

8.9.2020

Muzeum historických motocyklůZáří se pomalu, ale jistě brzy přehoupne do své druhé poloviny, ale dle meterologů nás čekají v nejbližších dnech doslova tropy. Pokud se ještě nechystáte zazimovat a rádi by jste...

Více

Honda oznámila integraci technologie Android AutoTM pro modelovou řadu Gold Wing

25.8.2020

Honda oznámila integraci technologie Android AutoTM pro modelovou řadu Gold WingSpolečnost Honda s potěšením oznamuje, že u současné modelové řady Gold Wing dojde k integraci technologie Android AutoTM. Uživatelé telefonů se systémem AndroidTM budou moci...

Více

Peugeot představí inovovaný Metropolis

23.8.2020

Peugeot představí inovovaný MetropolisPeugeot by ještě letos v září měl představit inovovaný model Metropolis. Tříkolka s tímto označením se vyrábí už 7 let, přičemž poslední modernizace proběhla přesně před 3...

Více

Starší bleskovky

Podcasty

Jindra Belšan o velkém Rusku

24.10.2019

Jindra Belšan je pamětník. To jako, že toho hodně viděl, hodně zažil a má tedy o čem vyprávět. Dnes jsme se zaměřili hlavně na jeho cesty do Ruska.

Více

Balkánské šotoliny (Kodo120)

3.12.2018

Hurá na Balkán na šotoliny. Po tom, co začal Pertla systematicky mapovat Evropské šotoliny, musí být každému jasné, že Balkán je pro většinu z nás v tomto duchu stále ještě...

Více

1000 zatáček s Kamilem Holánem (Kodo119)

21.8.2018

Isle of Man, Hořice, road racing, lety, pády, ale hlavně obrovská radost a nadšení. Kamil Holán po třech letech opět hostem Kolama dolu www.1000zkh.cz

Více

Starší podcasty

Kalendář akcí

Po

Út

St

Čt

So

Ne

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

21.

22.

23.

24.

25.

26.

27.

28.

29.

30.

Nebyly nalezeny žádné nadcházející události

Přidat novou akci

Partneři

CAFE-RACER.cz
TIPMOTO.cz
ZIVEFIRMY.cz
PARTSDEPOT.cz
BONMOTO.cz